Tabak kırılmayan binanın müteahhidi: En önemlisi kaba inşaat!

Kahramanmaraş’ta ‘bir tabağın bile kırılmaması’ ile gündeme gelen züccaciye dükkanının yer aldığı binanın müteahhidi Akın Öncül, projeye uyduklarını ve ağır hasarlı binalarının olmadığını söyledi. Öncül, “Bir inşaatın en önemlisi kaba inşaatıdır. Mobilyayı duvar kağıdını değiştirebilirsiniz. Kirişi, kolonu, perdeyi değiştiremezsiniz. Deprem değil bina öldürüyor” dedi.

Tabak kırılmayan bina

Video aşağıda – Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan binada bir tek çatlak yok. Binanın altındaki züccaciye dükkanında bir tek bardak devrilmedi, tabak kırılmadı. Binanın müteahhiti Akın Öncül, “Her şeyi kuralına göre yaptım” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde de alt katında züccaciye dükkanı olan ve hiçbir hasar almayan binanın müteahhidi Akın Öncül, telefonla bağlandığı CNN Türk canlı yayınında konuştu.


“Ağır hasarlı bir binamız olmadı”

Ülkeye baş sağlığı dileyen Akın Öncül, “Biz projeye uyduk. Elimizden geldiğince tüm ekibimizle kontak kurarak işin başında durarak, imalatımızı yapımımızı sürdürdük. Maalesef o binanın karşısında bir bina yıkıldı. Orası Kahramanmaraş’ın üst bölgeleri değil. Biz firma olarak Kahramanmaraş’ta faaliyetimizi sürdürüyoruz. Çok şükür ağır hasarlı bir binamız olmadı” dedi.

Akın Öncül

“En önemli kısım kaba inşaat”

Öncül, yapılması gerekeni yaptıklarını söyleyerek, inşaatın bir ekip işi olduğunu belirtti. “Bize destek olan herkese teşekkür etmeliyim. Bu iş bizim inşaat mühendisi, mimarla birlikte çalıştığımız ortak bir şekilde hareket ediyoruz” diyen Öncül, 2014 yılında yapı denetim sistemi başladığını ve bir binanın en önemli kısmının kaba inşaatı olduğunu kaydederek şunları dile getirdi:

tabak kırılmayan bina

Deprem değil, bina öldürüyor!

“Bundan önce de biz kendimiz yaptırıyorduk. Demir ya da beton aldığımız firmada sıkıntı çıkarsa ona göre önlemimizi alıyorduk. Bu komple bir ekip işi. İnşaatta çok kalem var ama ana olarak 50 kalem var hepsini tek tek kontrol ediyorduk. Bir inşaatın en önemlisi kaba inşaatıdır. Mobilyayı duvar kağıdını değiştirebilirsiniz. Kirişi, kolonu, perdeyi değiştiremezsiniz. İnsanlar için en önemlisi kaba inşaat.


dulkadiroğlu kahramanmaraş

Bir kirişin kolonun perdenin büyüklüğünü donatısını değiştirme şansınız yok. Burada yüzde 5’ten fazla oynayacağını düşünmüyorum. En önemlisi kaba iskele. Acımız büyük. Tüm milletimizin, devletimizin başı sağ olsun. İnşallah herkes kuralına göre yapar. Deprem değil bina öldürüyor.”

İşte Tiktok’ta paylaşılan o video:

@seyyah_gunlugu

#kahramanmaraş #deprem #maraşdeprem #maraşdepremi


♬ orijinal ses – Seyyah Günlüğü

İstanbul’da yapı denetimlerinde beton numunelerinden gazete kupürü, tahta, köpük çıktı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.