Çocuğun başarılı olacağını gösteren 5 özellik

“Bir Girişimci Yetiştirmek: Çocuklarınızın Hayallerini Gerçekleştirmesine Nasıl Yardımcı Olursunuz?” kitabının yazarı olan ve uzun yıllar ABD’de devlet kademelerinde görevler alan Margot Machol Bisnow CNBC için kaleme aldığı makalede, başarılı girişimciler olan çocukların özelliklerini sıraladı.

Çocuğun başarılı

Çocuğun başarılı olacağını gösteren 5 özellik

Bisnow, makalesinde “Girişimci Yetiştirmek” kitabım için çok başarılı çocuklar yetiştirmiş 70 ebeveynle konuştum. Geriye dönüp baktıklarında, çocuklarının gelecekteki başarılarına katkıda bulunan beş temel özellik belirlediler” diyor.


Çocuğun  başarılı olacağını gösteren 5 özellik

Sıraladığı 5 özellik şöyle:

1- Israrcıdırlar

Bisnow, “İnatçı çocuklar, bir çözüm bulana veya bir şey öğrenene kadar bir şeylerden vazgeçmezler. Cesaretlidirler ve diğer insanların tepkileri cesaretlerini kırmaz” diyor.

2- Meraklılar

“Meraklı olmak çok soru sormak demektir: Neden böyle? Bu şekilde olmak zorunda mı? Daha iyi olabilir mi? Bu hayatta kendi yolunu çizmeye devam eden insanların ortak bir özelliğidir”

3- Bir tutkuları vardır

“Çocukların bizi memnun etmeye çalışması yerine, onlar için en anlamlı olan şeyleri keşfetmelerini istiyoruz. Robert Stephens, çocukluk tutkusunu girişimci başarıya dönüştüren birine mükemmel bir örnektir: Bir şeyleri düzeltmeyi seven çocuk, bir şeyleri tamir eden bir şirket kurdu. 24 yaşında, daha sonra 3 milyon dolara sattığı bir onarım şirketi olan Geek Squad’ı kurdu. Stephens’ın ailesi sürekli olarak tutkusunu destekledi ve kendi seçimlerini yapması için ona güvendi ve o da kendi yeteneklerine inanmayı öğrendi”

4- Kendi kendine başlarlar

“Kendi kendine başlayanlar dış motivasyona ihtiyaç duymazlar. “Paige Mycoskie 20′li yaşlarının ortasındayken, büyükanne ve büyükbabasının her biri ona doğum günü için 100 dolar verdi. Bu parayı, bir giyim şirketi kurma hayalini gerçekleştirmek için kullanmaya karar verdi. Bir dikiş makinesi aldı, işinden ayrıldı, eve döndü ve tasarım yapmaya başladı. Ardından kült moda markası Aviator Nation’ı kurdu. 2021′de Mycoskie’nin şirketi 110 milyon dolarlık satış yaptı”

5- Risk alırlar

“Ebeveynleri onlara yeterince özgüven aşılarsa, hayata korkusuzca yaklaşabilirler”

Başarılı çocuklar yetiştiren 70 ebeveynin asla yapmadığı 4 davranış

başarılı çocuklar

Yazar ve ebeveyn koçu Margot Machol Bisnow, başarılı çocuklar yetiştiren ebeveynlerin neleri yapmadığına ışık tuttu.

1- Hobilere zaman kaybı olarak bakmak

Spor, video oyunları, münazara veya müzik… Ebeveyn koçunun görüştüğü kişiler, çocuklarının okul haricinde bir tutkusu olduğunu söyledi. Hobilerin, çocuklarının zihinlerini aktif tuttuğunu bilen bu kişiler, onları engellemedi.

Dünya genelinde 30 kentte 500 bini aşkın üyeye sahip, sabahları dans etmeyi teşvik eden Daybreaker adlı hareketin kurucusu Radha Agrawal, küçükken futbola çok meraklı olduğunu ifade etti.

Anne babasının desteğiyle, ikiz kardeşi Miki Agrawal’la 5 yaşından itibaren günde üç saat futbol oynadığını belirten Aggrawal, üniversite takımında da birlikte yer aldıklarını kaydetti.

Agrawal, şu anki kariyerinin futbolla ilgili olmasa da spor sayesinde cesaret ve dayanıklılık kazandığını vurguladı.


2- Her zaman onların yerine karar vermek

Machol Bisnow, çocukları adına karar vermenin ailelere cazip gelebileceğini söyledi:

Ne de olsa yetişkinsiniz. Çocuklarınızı herkesten daha iyi tanıyor ve onların acı çekmesini istemiyorsunuz. Ancak başarılı ebeveynler bu cazibeye direnir.

Bağışlarla dünyanın dört bir tarafındaki öğrencilere yemek sağlanmasını amaçlayan FEED Projects’in kurucularından Ellen Gustafson’ın annesi Maura Gustafson, kızını bağımsız olmaya ve kendi aşına düşünmeye teşvik ettiklerinin altını çizdi:

Ona, ‘Güven, ama doğrula. Kontrol et. Doğru olduğundan emni ol’ derdim… Çocuğunuzun temkinli bir şekilde büyümesini ama korkmamasını istersiniz.

Gustafson, ebeveynlerin, çocuklarının güçlü yanlarını görebileceğini ancak evlatlarının da bunu anlamalarını sağlaması gerektiğini vurguladı:

Bunu yapmanın en iyi yolu, ‘Sence gelecekte hangi seçimin sana daha faydalı olacağını düşünüyorsun?’ gibi sorular sormak.

çocuk inovasyon

3- Para ve diplomayı mutluluktan daha önemli görmek

Uzman, diplomanın bir çocuğun ilgi alanlarıyla ilgisi yoksa boşa zaman harcandığı anlamına gelebileceğini düşünüyor. Okula gitmekteki tek nedenin bir kağıt parçası almak veya yüksek maaşlı bir iş bulmak için gereken bağlantıları sağlamak olduğu durumları da eleştiriyor.

Machol Bisnow’a göre bir şeyi yeterince seven ve onun için çok çalışan kişiler, diploması olmasa da isteğini hayata geçirmenin yolunu bulabilir.

4- Finansal okuryazarlığı ihmal etmek

Machol Bisnow, “Konuştuğum ebeveynler, çocuklarını yüksek maaşlı bir iş aramaya hiçbir zaman itmemelerine rağmen, hepsi çocuklarına şu ya da bu şekilde parayı öğretmek için çaba sarf etmiş” dedi.

Örneğin ilk şirketi Storyblocks’un yarısını 2012’de 10 milyon dolara satan girişimci Joel Holland, güçlü iş ahlakını erken yaşta ailesi sayesinde edindiğini vurguladı.

Holland, kendisi ve kız kardeşinin harçlık için evlerini süpürdüklerini belirtti:

Yerler yemek yenebilecek kadar temiz olmalıydı. Bu, bana çok çalışmayı öğretti. İlkokulda herkesin pateni vardı ama ailem bana bunu almadı. ‘Eğer paten istiyorsan paranı biriktirmelisin’ dediler. O zaman beni kızdırmıştı ama gerçekten paranın değerini anlamamı sağladı.


Kaynak: I talked to 70 parents who raised highly accomplished adults: 5 signs your kid will be successful (cnbc.com)

Duruş ve oturuş şekliniz karakterinizi söylüyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.