Europoll anketi: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkı

Europoll anketine göre Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkı giderek açılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oyu alması beklenen Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkını son seçim anketi araştırmasını yapan Europoll tarafından açıklandı.

Europoll anketi

EuroPoll Araştırma tarafından yapılan son seçim anketine göre Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında çok ciddi bir fak olduğu görülüyor.

14 Mayıs’ta yapılması kararlaştırılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için partiler ve ittifaklar çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Gündemin çok hızlı değiştiği Türkiye’de oy oranlarının da hız değiştiği gözlemleniyor. Son seçim anketlerine göre Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’nın önünde seçim yarışını götürdüğü görülürken yeni bir anket daha açıklandı.


Europoll anketi

EuroPoll Araştırma, mart ayında yaptığı Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri anketlerinin sonuçlarını açıkladı. Ankette çarpıcı sonuçlar yer aldı. İşte partilerin aldığı oy oranları:

seçim anketi

  • CHP: Yüzde 31,9
  • AKP: Yüzde 29,8
  • HDP: Yüzde 11,3
  • İYİ Parti: Yüzde 8,8
  • MHP: Yüzde 7,6
  • Gelecek Partisi: Yüzde 3,4
  • DEVA Partisi: Yüzde 2,6
  • Bağımsız Türkiye Partisi: Yüzde 1,9
  • Diğer: Yüzde 3

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkı

EuroPoll Araştırma, Mart ayında yaptığı Gündem Ölçümü ve Siyset Algısı Araştırma Raporu’nda vatandaşa “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz” sorusu soruldu. Çıkan seçim anketinin sonuçları kamuoyuna duyuruldu.


europoll anketi

Cumhurbaşkanlığı seçimi için Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında yapılan ankete katılanların yüzde 56,8’i Kılıçdaroğlu’nu tercih ederken Erdoğan’ın oyu ise yüzde 43,2’de kaldı. Bu seçim anketine göre Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki farkın Kılıçdaroğlu lehine 13,6’a çıktığı ölçüldü.

Anket künyesi: Europoll anketi, 10-13 Mart 2023 tarihlerinde, 21 ilde 2544 kişi ile telefonla mülakat yöntemi ile yapılmıştır.

Ocak ayı anketinde tablo biraz farklıydı:

ocak

Europoll’ün 27-31 Aralık 2022 tarihleri arasında yaptığı ve Ocak 2023’te yayımladığı araştırma sonuçlarına göre AKP yüzde 30,6 ile birinci partiydi. CHP’nin oy oranı yüzde 25,4’tü, İYİ Parti’nin oyu ise yüzde 11,2’ydi.


Mart ayında yapılan anketle kıyaslandığında son 3 ayda AKP 0,8 puan oy kaybına uğramış. CHP ise oy oranını 6,2 puan artırmış görünüyor. İYİ Parti yüzde 2,4 oy kaybına uğramış.

Son anketler: 4 ayın karşılaştırması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.