Güneş’te neler oluyor? Devasa patlamaların rüzgarı Dünya’yı yok edip yutabilir!

Güneş yüzeyinde oluşan devasa yarık, Dünya’nın sonunu getirebilir. Bilim insanları bu yırtığın Dünya’nın 20 katı büyüklüğünde olduğunu belirtiyor. Eğer bu delikten Dünya’ya doğru fırlayan yüksek hızlı Güneş rüzgarları gönderilirse Dünya’nın sonu olabilir.

güneş'te dev yarık

Video aşağıda – Güneş’te meydana geldiği söylenen devasa yarık sebebiyle Dünya’daki tüm gücü yok edecek bir Güneş rüzgarı gelebilir. Bilim adamları, Dünya’nın manyetik alanını, uydularını ve teknolojisini etkileyebileceklerini ve muhtemelen elektrik kesintilerine yol açabileceklerini söylüyorlar.

23 Mart 2023’te tespit edilen ilk delik, Dünya’nın 30 katı büyüklüğündeydi. Ertesi gecenin gökyüzünü Arizona, ABD kadar güneyde elektrik morları ve yeşilliklerle aydınlatan çarpıcı auroraları tetikleyen güneş rüzgarlarını serbest bıraktı. Bu son 6 yılda yaşanan en büyük jeomanyetik fırtınaydı.


Güneş’te neler oluyor?

Bunlara, elektrik sistemlerini ve uzay aracı operasyonlarını etkileyecek kadar güçlü olabilen bir güneş G3 fırtınası neden oldu. Her iki delik de NASA’nın Güneş’i inceleyen Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından tespit edildi. Yarıklar, Güneş’in aktivite döngüsünün farklı zamanlarında daha sık olarak, özellikle kutuplara yakın yerlerde ortaya çıkan yaygın bir özellik.

Cuma gecesinden Cumartesi sabahına bekleniyor

Daha soğuk, daha az yoğun alanlardır ve genellikle Güneş 11 yıllık döngüsünde daha az aktif bir noktadayken daha yaygındır. İkinci delik Güneş’in ekvatorunda bulunur. University College London’da uzay ve iklim fiziği profesörü olan Daniel Verscharen, Business Insider’a konumunun onu çok ilginç kıldığını söyledi. “Bu koronal delikten bu hafta Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar Dünya’ya hızlı bir rüzgar gelmesini beklerdim” dedi.

güneşte patlama anı
Güneş’te 29 Mart 2023 patlama anı

Kalıcı hasar verebilir

NASA, koronal deliklerin “yüksek hızlı güneş rüzgarı kaynaklarından biri olan manyetik olarak açık alanlar” olduğunu söylüyor. “Burada görüldüğü gibi, aşırı ultraviyole ışığın birçok dalga boyunda bakıldığında karanlık görünüyorlar. Zaman zaman güneş rüzgarı, Dünya üzerinde daha yüksek enlemlerde aurora üretebilir.”


ABD uzay ajansına göre Koronal Kütle Fırlatmaları Dünya’ya çarptığında jeomanyetik fırtınalara, gelişmiş auroralara neden olabilir ve radyo dalgalarının yanı sıra GPS ve elektrik sistemlerini bozabilir. Büyük bir enerji akışı, yüksek voltajlı güç şebekelerine akabilir ve transformatörlere kalıcı hasar verebilir. Bu, dünyanın her yerindeki işletmeleri ve evleri kapatabilir.

Dünya çapında büyük elektrik kesintileri yaşanabilir

Daily Star, iki ay önce Dünya’nın çok yakında devasa bir güneş fırtınasının ateş hattında olabileceği konusunda uyardı. Sonra Güneş’in uzak tarafında büyük bir patlama, evren açısından Dünya’yı kıl payı ıskalayan potansiyel bir X-sınıfı parlamayı püskürttü.

Güneş’in yüzeyindeki patlamadan sorumlu olan bölgenin kısa süre sonra tekrar bize doğrultulabileceğini ve en kötü senaryoda kıta çapında elektrik kesintilerini tetikleyebileceğini anlattık. Eski NASA astronomu Tony Phillips o zaman şunları söyledi: “Bu büyük aktif bölgenin boyutu ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, patlamaların önümüzdeki günlerde devam etmesi için büyük bir şans var.”

Güneşin farklı güçlerde çeşitli Güneş patlamaları üretebileceğine dikkat çekilirken en düşük güçlü Güneş patlamaları A sınıfı ve en güçlüleri X sınıfı olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar kaydedilen en güçlü Güneş patlaması 2003 yılında meydana geldi ve onu ölçen cihazlar tam kapasitelerine ulaşmadan önce patlamanın şiddetini X28 olarak ölçtü.


Kaynak: SDO | Solar Dynamics Observatory (nasa.gov)

Resimde ilk bakışta hangi detay gözünüze çarpıyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.