Son anket: AKP 4 puan kaybetti

Metropoll araştırma, deprem sonrası yapılan şubat araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Son anket sonucuna göre, AKP’nin oyu ocak ayına göre 4 puan azaldı.

anket

Son anket MetroPoll araştırmadan: AKP 4 puan kaybetti

Metropoll araştırmanın Türkiye’nin Nabzı Şubat Araştırması Türkiye genelinde 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 23-28 Şubat tarihleri arasında 2 bin 1118 kişi ile bir anket gerçekleştirdi. Bilgisayar destekli telefonda anket yöntemiyle yapılan araştırmada katılımcılara “Depremin sorumlusu kim” sorusu yöneltildi.


Metropoll araştırmanın kurucusu Özer Sencar yaptığı açıklamada, “Deprem sonrası yapılan Şubat araştırmasında Ocak ayına göre AKP’nin oyu 4 puan azalmış” dedi.

Sencar açıklamasına şöyle devam etti: “Depremin oluşturduğu zarardan AK Partinin çok büyük kayıp yaşayacağını düşünenler aşağıdaki tabloyu dikkatle incelesinler.”

Sencar’ın paylaştığı tablo ise şöyle:

Sizce depremdeki kayıplardan en çok kim sorumlu:

  • Yüzde 35.4: Hükümet
  • Yüzde 15.4: Belediye
  • Yüzde 26.9: Müteahhitler
  • Yüzde 4.4: Yurttaşlar

“Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna göre dağılım şöyle:

• “Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 46.2’si, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 19.1’i, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 7’si, “Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 6.4’ü AK Parti’ye oy vereceğini açıkladı.

• “Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 60.4’ü, “Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 13’ü, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 9.1, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 3.3’ü CHP’ye oy vereceğini açıkladı.


• “Hükümet suçlu” diyenlerin yüzde 62.8’i, “Belediyeler suçlu” diyenlerin yüzde 12.8’i, “Müteahhitler suçlu” diyenlerin yüzde 11.9’u, “Vatandaşlar suçlu” diyenlerin yüzde 2.3’ü İYİ Parti’ye oy vereceğini açıkladı.

deprem anketi

ORC seçim anketi: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı 13 puan farkla yeniyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.