Son anket: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark açıldı!

Aksoy Araştırma’nın 26 ilde 1537 kişi ile yaptığı son anket sonuçlarına göre, Erdoğan’ın oy oranı yüzde 44,4 olurken Kılıçdaroğlu yüzde 55,6 ile öne geçiyor. Ayrıca ankete göre, Cumhur İttifakı 15 puan kaybederken, CHP’nin oylarında ise 7 puanlık artış yaşandı.

anket

Son anket: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark açıldı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2023 seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılacağını resmi olarak açıkladı. Karar, Resmi Gazete’de de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekillerinin belirleneceği seçimlere günler kala gözler anket sonuçlarına çevrildi.


Aksoy Araştırma, ‘Türkiye Monitörü 2023 Yılı 9. Hafta Araştırması’nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma 8 Mart’a başladı ve bin 537 kişiyle, 26 ilde gerçekleştirildi. Ankete göre, AKP 13 puan kaybederken, CHP ise oylarını yüzde 28’e çıkarmış durumda.

Son anket sonuçları şöyle:

anket
Türkiye Monitörü 2023 Yılı 9. Hafta Araştırması’nın sonuçlarına göre Ak Parti’nin 2022 yılının son çeyreğinden bu yana geçen sürede oyunda %3,5 gerileme olduğu görüldü. CHP ise yeniden %28’in üzerinde.

AKP: Yüzde 31

AKP 2018 genel seçimlerinde yüzde 42,6 oy aldı. Ankete göre AKP yaklaşık 13 puan kaybetti.

CHP: Yüzde 28,4

CHP bir önceki seçimde yüzde 22,6 oy almıştı. Ankete göre CHP oylarını yaklaşık 7 puan artırdı.

İYİ Parti: Yüzde 12

İYİ Parti bir önceki seçimde yüzde 10 oy almıştı. Ankete göre İYİ Parti oylarını 2 puan artırmış görünüyor.

HDP: Yüzde 10,3

HDP bir önceki seçimde yüzde 11,7 oy aldı. Ankete göre HDP oylarında 1 puanlık kayıp var.


MHP: Yüzde 7,2

MHP bir önceki seçimde yüzde 11,1 oy almıştı. Ankete göre baraj sınırında olan MHP’nin oylarında 4 puanlık düşüş var.

DEVA Partisi: Yüzde 1,4

Saadet Partisi: Yüzde 1,4

Türkiye İşçi Partisi: Yüzde 1,1

Gelecek Partisi: Yüzde 0,9

Diğer: Yüzde 6,3

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark açıldı

cumhurbaşkanlığı anketi

Araştırmada Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki oy farkı da ortaya kondu.

Seçmenin oy tercihlerinin yüzde 55,6 oranında Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana olduğunu gösteren anket sonuçlarına göre, Erdoğan’ın oy oranı ise yüzde 44,4’te kaldı.


Anket künyesi: AKSOY Araştırma’nın verisi 8 Mart tarihinde toplandı. %95 güven aralığında %2,5 hata payı ile 1537 örneklemle 26 ilde gerçekleştirildi.

Piar seçim anketi: Birinci parti değişti, Kılıçdaroğlu fark atıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.