Teknoloji bağımlılığının önüne geçecek 7 öneri

Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında mı kalıyorsunuz? Telefondan uzak kaldığınızda boşluktaymış gibi mi hissediyorsunuz? Teknoloji bağımlılığının önüne geçecek öneriler…

Teknoloji bağımlılığının

Teknoloji, hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmaya imkan vermesi, birçok alana dair sunduğu çözümler ve insanlara zaman kazandırması dolayısıyla iş ve özel hayatımızdaki önemini her geçen gün artırıyor. Ancak teknolojiye yönelik aşırı bağımlılık, her yaş gurubunda görülen bir tehlike olması dolayısıyla çağımızın en büyük sorunlarının başında gelirken, uzun vadede hem psikolojik hem de fiziksel sorunları da beraberinde getiriyor.

İş ve özel hayatı kolaylaştıran teknolojiye aşırı bağımlılığın önüne geçecek püf noktalar:


Bu belirtilere dikkat!

İnternette, farkından olarak veya olmayarak çok fazla zaman harcamak, gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak, bilgisayardan, telefondan uzak kalındığı zaman boşluktaymış gibi hissetmek, uyku bozuklukları, sadece dijital dünyadan zevk almak, sosyal çevreden uzaklaşmak gibi birçok neden teknoloji bağımlılığının belirtileri arasında yer alıyor. Birey, bu belirtilerden bir ya da birkaçına sahipse, teknoloji detoksu yapmalıdır. Eğer halen belirtiler devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Dijital detoks yapın

Teknolojinin günümüzde sağladığı faydaların fazla olması bizleri bu dönemde teknolojiye yönlendiriyor. Bu durumun önüne geçmek için teknolojik cihazlara ayırdığınız zamanı iyi planlayın. Günün büyük bir kısmını onlarla harcamayın. Bilgisayar ve telefonla birlikte yürüyen işiniz varsa akşamları eve geldiğinizde bu cihazlardan uzak durarak beyninizi dinlendirin. Hobilerinize ağırlık verin. İşten geri kalan vakitlerinizi aktiviteler yaparak geçirin. Mümkün olduğu kadar ailenizle ve sevdiklerinizle sosyalleşin.

Yasaklamayın, sınırlama getirin

Yetişkinler de olduğu kadar çocuklarda da teknolojiye olan bağımlılık hem sosyal hem de okul hayatlarını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda teknoloji bağımlılığına yönelik psikolojik ve fiziksel değişimler söz konusu ise interneti yasaklamayın. Çözüm; tamamen yasaklamak yerine, sınırlama getirilmesi ve çocuğun kendisine ayrılan zaman dilimine riayet etmesini sağlamak olmalıdır. Diğer bir deyişle, yalnızca kontrollü olmayı öğretin.


Bildirimleri kapatın

Telefona ya da bilgisayara düşen bildirimler sürekli olarak telefona bakılmasına neden olmaktadır. Bu durum ise endişe duygularını ve zamanı yönetememe gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Kısacası bildirimleri kapatmak, elinizdeki görevlere odaklanmanızı, özel hayata veya işe dair performansı olumlu etkilemektedir.

Öncelikleri unutmayın

Dijital ortam, çok hareketli ve renklidir. Eğlence, sosyalleşme ve oyun gibi birçok faktörü aynı anda sunan dijital ortama bağımlılık bir süre sonra hem çocuklarda hem de bireylerde obezite, ruh halinde gerginlik, fiziksel ağrılar gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Bu durumun önüne geçmek için en iyi yöntem, dijital kullanımın hem sosyal hem de fiziksel hayatı etkileyecek bir unsur olmaması gerektiğinin bilincinde olmaktır. Spor, sosyalleşme, uyku, aile veya arkadaşlarla geçilen zamanın hayatın öncelikleri olduğu unutulmamalıdır.

Oyun bağımlılığına dikkat!

Çocukların veya yetişkinlerin gerçek hayattan kaçma isteği, yaşadıkları ortamdan uzaklaşma düşüncesi, onları bilgisayar ve sanal oyun dünyasına yöneltmektedir. Sosyal ve sanal medya oyunları, insanların iletişim kurma biçimlerini değiştirdiği gibi tüketim alışkanlıklarını da değiştirmektedir. Bu durumun önüne geçmek için yine detoks yapılması, ekran süresinin düşürülmesi, sosyalleşme süresinin uzatılması önerilmektedir.

Uzmanından yardım alın


Teknoloji bağımlılığı durumdan kurtulmak için bazı hayat tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Ancak internet ve teknoloji kullanımı konusunda atılan adımlara rağmen, teknoloji ile geçirilen vakit, özel ve iş hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyorsa mutlaka uzmanından yardım alınmalıdır.

Dijital detoks nedir? Ekran bağımlığından nasıl kurtulacağız?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.