Ramazan pidesinde gramaj oyunları!

İftar sofralarının vazgeçilmezlerden biri olan Ramazan pidesinde yapılan gramaj oyunları hakkında açıklama yapan Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER), 15,00 TL’den satılan pideyi tarttıklarında 30 gram eksik çıktığını belirtiyor.

ramazan pidesi

Ramazan pidesinde gramaj oyunları!

Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER) tarafından, önceki yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da, zamların zulmünün devam ettiğini, bu durumun yanında İftar sofralarının vazgeçilmezlerden biri olan Ramazan pidesinde haksız kazanç sağlamaya yönelik oyunlar oynandığı ve gramajdan çalan pide üreticilerinin denetimsiz ortamda bildiklerini okuduklarını, denetim kuruluşlarının ise görevini yapmadığını bu haksız uygulamalar karşısında artık bıçağın kemiğe dayanmaktan öteye geçtiğini, yaşamımızı olumsuz etkileyen tüm uygulamalara son verilmesi gerektiği belirten açıklama aşağıdadır.


Basına ve Kamuoyuna

İftar sofralarının vazgeçilmezlerden biri olan Ramazan pidesinde oyunlar devam ediyor. Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından Ramazan ayının hemen öncesinde pide fiyatlarına ilişkin yapılan açıklamada; 2023 yılında Türkiye genelinde Ramazan pidesi azami fiyatının, 300 gramının 10,00 TL olacağı, kilogram fiyatının ise 33,00 TL.” olarak uygulanacağı belirtilmişti.

Tüketicinin en temel besinlerinden biri olan ve Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi Ramazan pidesi, Halk Ekmek büfelerinde 300 gram, 5,00 TL’den satılırken, piyasada üretilen pide üzerinde oynanan oyunlar tüketiciyi canından bezdirdi.

Gramaj oyunları pide üreticilerinin haksız kazanç sağlama kapısı oldu. Geçtiğimiz yıl 330 gram sade pide 6,00 TL ye satılan Ramazan pidesinin, bu yıl hem gramaj olarak küçültülmesi hem de zam yapılması yetmediği gibi haksız kazanç kapısı yapıldı.


Fırınların genelde pideyi 300 gr yerine, 450 gr. üreterek, 15,00 TL den satmaya başladıktan sonra Ramazan ayı boyunca süreci izlemeye aldık ve 15,00 TL den aldığımız pideleri tarttığımızda ortalama her bir pidenin ortalama 30 gr. daha eksik gramajda olduğunu tespit ettik. Oysa gün geçmiyor ki bir TV kanalının haber bültenine konuşan fırıncılar pişmemiş olarak 650 gr. pide hamuru kestiklerini, hamurun pişmesiyle de 560-565 gr. net ağırlıkta olan pideleri tüketiciye sattıkları ifadelerine tanık olmaktayız.

ramazan pidesi

• Haksız kazancı görev haline getirerek Ramazan pidesinin gramajı ile oynayan üreticilere sesleniyoruz. Tüketicinin cebinden elinizi çekin.

• Ticaret Bakanlığı yetkililerine ve Haksız Fiyat Değerlendirme kurulunu görevini yapmaya ve haksız duruma müdahale etmeye çağırıyoruz.


• Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ilgili zabıta birimlerine sesleniyoruz. Görevinizi yerine getirin ve bu haksızlığa karşı görevinizi yapın.

Bayram ikramiyesi ve emekli maaşları ne zaman ödenecek?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.