Reuters’tan ekonomistler anketi: Faizde önemli artış olacak!

Reuters tarafından hazırlanan ankete katılan ekonomistler, Türkiye tahminlerini paylaştı. Ekonomistlerin tamamı, Merkez Bankasının politika faizlerini bir sonraki toplantıda sabit bırakmasını beklerken, gelecekte faiz oranlarında ciddi artış öngörüyor. Bununla birlikte analistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 46,4 seviyesinde.

faiz enflasyon anketi

Reuters tarafından Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin anket yayımlandı. Ankete göre, Türkiye’de enflasyonun 2023 sonunda yüzde 46,4‘e düşmesi bekleniyor. Ancak politika faizinde önemli bir artış bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyümeye ve yatırıma öncelik verme politikası, enflasyonun yükselmesine yol açmıştı. Ancak ekonomistler, önümüzdeki çeyreklerde daha ortodoks politikalara doğru bir hareket bekliyor.


Ankete katılan 21 ekonomistin tamamı, Merkez Bankası’nın bu hafta gösterge faiz oranını yüzde 8,5’te sabit tutmasını bekliyor. Ancak politika belirsizliği devam ediyor.

Politika faizi 2023 dördüncü çeyrekte yüzde 25’e yükselebilir

Medyan beklentilere göre ise, Türkiye’nin politika faizi 2023 üçüncü çeyrekte yüzde 24’e yükselecek. 2024 sonunda yüzde 16,5’e düşmeden önce, 2023 dördüncü çeyrekte yüzde 25’e yükselebileceği tahmin ediliyor.

Enflasyon 2023 sonunda yüzde 46,4’e düşecek

Ankete göre, beklenen faiz oranı artışlarına rağmen enflasyon yıl boyunca yüksek kalmaya devam edecek ve 2023 sonunda yalnızca yüzde 46,4’e düşecek. Ancak 2024 sonunda yüzde 28,8’e ve 2025 sonunda yüzde 19,3’e gerileyeceği öngörülüyor.

Merkez Bankası, fiyat istikrarının Türkiye’nin kronik cari açığını fazlaya çevirmesiyle sağlanacağını söyledi. Ancak Ukrayna’daki savaş ve dış talepteki düşüş, 2022’de bu umutları yerle bir etti. 2023’te cari işlemler açığının Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 4,4’ü olması bekleniyor. Ankette Cari Açık, hükümetin Eylül ayında yayınladığı sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 0,9 tahminlerine kıyasla 2024’te yüzde 3,4 ve 2025’te yüzde 2,5 olarak tahmin ediliyor.

Büyüme, beklenenden düşük olacak


34 ekonomistin katıldığı ankete göre, Türkiye’nin GSYİH büyümesi bu yıl yüzde 2,6 olacak. Ankette medyan büyüme tahmini, 2024 için yüzde 3,0 ve 2025 için yüzde 3,8 oldu. Bu rakamlar, hükümetin her iki yıl için de yüzde 5,5’lik büyüme tahminiyle karşılaştırıldığında daha düşük kalıyor.

Türkiye’de yetenek açığı en fazla olan sektörler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.