YSK’dan 5 dakika geciken CHP’ye ret: 712 sandıkta görevli bulunduramayacak

Denizli’de CHP Pamukkale İlçe Örgütü, ilçe seçim kuruluna seçim günü görev alacak sandık kurulu üye listesini 5 dakika geç teslim edince 712 sandıkta görevli bulundurma hakkını kaybetti.

chp sandık

Yüksek Seçim Kurulu’nun hazırladığı seçim takviminde; Cumhurbaşkanlığı ve 28’nci Dönem Milletvekili seçimlerinde görev alacak sandık kurulu görevlisi listelerinin teslimi için son gün 23 Nisan olarak açıklandı.

İki bölgeye ayrılan Pamukkale’de CHP İlçe Başkanı Arda Arpacı listeleri akşam saat 17:05’te seçim kuruluna teslim etti.


‘1. BÖLGE TESLİM ALDI, 2. BÖLGE TUTANAK TUTTU’

438 sandığın yer aldığı birinci bölgede Arpacı’nın başvurusu kabul edildi. Fakat 274 sandığın bulunduğu ikinci bölgede 5 dakika gecikme tutanağa kaydedildi. Daha sonra toplanan ilçe seçim kurulu İYİ Parti, AKP, MHP’li üyeler ve memurların çoğunluk oyu ile listenin işleme konulmaması kararı aldı.

CHP konuyu il seçim kuruluna taşırken, AKP Pamukkale İlçe Teşkilatı birinci bölgede de listelerin gecikmeli teslim edildiğini bu nedenle kabul edilmemesi gerektiğini belirterek itirazda bulundu.


‘CHP SANDIKLARDA YOK’

İtirazları değerlendiren il seçim kurulu listelerin saat 17:00’den sonra teslim edildiğini, sürenin siyasi partileri temsil eden kişilerin herhangi bir özrü nedeniyle uzatılamayacağını, listelerin süresi içinde verilmediğini belirterek CHP’nin itirazını reddetti. CHP bu kez konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı. YSK’nın vereceği karar bekleniyor.

İYİ PARTİ: OYLARA BİZ SAHİP ÇIKARIZ

Diğer yandan İYİ Parti Denizli İl Başkanı Özer Tunçtürk CHP’lilere seslenerek; “Unutulmamalıdır ki, ortaklıklar böyle zamanlarda ön plana çıkmaktadır. İYİ Parti olarak sandık görevlilerimiz her sandıkta sadece kendi partimizin oylarına değil aynı zamanda Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve ortağımız olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarına da sahip çıkacaklardır. Dayanışma ruhu içinde bu mevcut sistemin bitmesi için birlikte mücadelemiz devam edecektir. Sandıklar boş değildir. Sandıklara sahip çıkmak için İYİ Parti sandık görevlileri sabaha kadar nöbet tutacaktır” ifadelerini kullandı.

AKP: SEÇİM CİDDİYET İŞİDİR


AKP Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel ilçe seçim kurulu önünde yaptığı açıklamada kendilerinin listeleri 20 Nisan’da teslim ettiklerini belirterek; “Seçim ciddiyet işidir. Ciddiyetle ve hassasiyetle takip edilmesi gerekir. Sandığa sahip çıkma çağrısı yapanlar kendi bölgelerinde, kendi içlerinde bir türlü başarıyı elde edemeyen ve sandığa sahip çıkma çağrısında bulunanlar maalesef orada da sınıfta kaldılar. Geldiğimiz noktada bu ciddiyetin dışına çıkarak, milletin emanetine sahip çıkma noktasında yine sınıfta kaldılar. Dün liderleri nasıl oy kullanamadıysa bugün de böyle bir şeye imza atmış durumdalar” ifadelerini kullandı.

Seçim aracında AFAD kolisi görüntülenen Bakan Yanık: Art niyet yok


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.