YSK’dan karar: Milletvekili adayı olan Bakanların istifasına gerek yok

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala Yüksek Seçim Kurulu muhalefet tarafından yapılan iki kritik başvuruyu karara bağladı. Buna göre YSK, milletvekili adayı olan bakanların seçimden önce istifa etmelerine gerek olmadığına karar verdi.

ysk bakanların istifasına

Ayrıca YSK’nın ikinci aldığı karara göre CHP ve İYİ Parti’nin ortak liste ile seçimlere girmeye karar verdiği 16 ilde oy pusulalarında “Millet İttifakı” ifadesi bulunmayacak.

Bakanların istifasına gerek yok

Muhalefet partileri, milletvekili adayı olan bakanların istifa etmemeleri halinde adaylıklarının kabul edilmemesi için YSK’ya başvuruda bulunmuştu.


NTV’nin haberine göre başvuruyu inceleyen yüksek kurul, muhalefet partilerinin itirazını reddetti.

Kurul, bakanların atanma usullerinin farklı olduğunu, Meclis’te yemin ettiklerini bu sebeple kamu görevlisi sayılamayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde yer alan 16 bakan AK Parti listelerinden milletvekili adayı olmuştu.

Anayasaya göre milletvekili adayı olan kamu görevlilerinin aday olabilmek için görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor.

16 ilde Millet İttifakı yazılmayacak

CHP ve İYİ Parti’nin fermuar modeli ile ortak liste yaparak seçimlere girmeyi kararlaştırdığı 16 ilde oy pusulalarında Millet İttifakı ibaresi yer almayacak.

HaberTürk’ün haberine göre, Millet İttifakı’nın YSK temsilcileri pusulalarda ittifak isminin kullanılıp kullanılamayacağı hakkında kuruldan görüş istedi.

Kararını üyelere bildiren AKP YSK Temsilcisi Recep Özel, “Bu illerde ittifakla seçime gidilememesi nedeniyle Millet İttifakı adının kullanılamayacağını” kaydetti.

CHP ve İyi Parti 16 ilde fermuar modelinde anlaştıklarını duyurmuştu.


Buna göre seçmenler 14 Mayıs’ta Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari illerinde CHP logosu; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise İyi Parti logosu görecek.

Hangi sandıkta oy kullanacaksınız? YSK sorgu sayfası


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.