Asgari ücret artışıyla birlikte günlük yemek bedeli de belirlendi

Yeni asgari ücretle birlikte bedeli istisna tutarı yeniden belirlenmiş oldu. Buna göre temmuz ayından yıl sonuna kadar yemek bedeli adı altında günlük 105.75 lira prime esas kazançtan muaf tutulacak.

yemek kartı nakit

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, 11 bin 402 lira olarak belirlenen yeni asgari ücretle birlikte yemek bedellerinin de günlük 105 liraya çıkarıldığını belirtti.

Doğan, asgari ücretteki yüzde 34,04’lük artışın sosyal güvenlikteki tüm alanları etkileyeceğini belirterek, “Yeni asgari ücretle birlikte; doğum ve askerlik borçlanmasından işsizlik maaşına, genel sağlık sigortası priminden isteğe bağlı sigortalılık ödemelerine, Bağ-Kur primlerinden 65 yaş aylığına kadar tüm ödemeler de artacak” dedi.


Emekli maaşı ne kadar olur?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

“11 bin 402 TL rakamı piyasanın fiyatladığı bir rakamdı. Beklentilerin biraz daha üzerinde bir rakam olarak ortaya çıktı. 10 bin TL’yi geçmeyeceğine yönelik rakamlar telaffuz ediliyordu. 11 bin 402 TL vatandaşın alım gücünü koruyan bir fiyat olarak ortaya çıktı.

Önümüzdeki dönemde enflasyonla etkili mücadele ile birlikte alım gücünün korunacağını söyleyebiliriz.

‘ENFLASYONUN İKİ KATI ARTIŞ YAPILDI’

Bu ara bir zam. Geçen dönem ara zammına göre yüzde 107’lik bir artış söz konusu. Enflasyonun da ilk 5 ay itibarıyla yüzde 15’ler seviyesinde gerçekleştiği, haziranı da katarsak tahminlerle birlikte yüzde 17’ler seviyesinde bir enflasyonu beklediğimizde yapılan bu 34’lük artış oranı enflasyonun iki katı şeklinde yapıldı.

Enflasyonun bir katını devletimiz sosyal refah payı düzenlemesi ile yapmış oldu.

Asgari ücretle alakalı eski Bakan Bilgin’in 500 dolar söylemi vardı. Biz bu söylemi değerlendirmiştik. Vedat Bey’in açıkladığı dolar kuru bu seviyeleri ifade ediyordu. Kendisi de salt dolara göre endekslensin diye bir ifade kullanmadı.


‘ASGARİ ÜRETTE DOLAR BAZINDA REKOR’

500 dolar seviyesinde olacaktır demişti. Şu anki seviye 486 dolar. Asgari ücrette dolar bazında rekor bir düzey oldu.

Enflasyonun hızlı bir şekilde düşüş seyredeceğine dikkat edecek olursak önümüzdeki dönemde yine enflasyonun biraz üzerinde asgari ücret artışı görebileceğiz.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI EMEKLİ MAAŞLARINI ETKİLER Mİ?

Devletimiz daha önceki dönemde ilave bir artışla emekli maaşlarına zam yapmıştı. Memur ve emeklilere enflasyon yüzde 15 iken yüzde 30 artış yapmıştı. Bu artış değerinin referans olarak kabul edileceğini düşünüyorum. En az bu düzeyde bir emekli maaşı yapılabileceğini öngörüyorum.

Devletimizin sosyal devlet olması gereği öncelikle emeklilerden başlamak üzere sabit dar gelirli ve orta gelirliye her zaman enflasyon üzerinde artış yapmıştır. Bu dönemde bu yönde söylemler ve vaatler bulunuyordu. Asgari ücret düzenlemesi ile bunlar gerçekleşmiş oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR?

Ara bir dönemde 5500 TL olan en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye yükseltilmişti. Bu ara bir zam olarak karşımıza çıkmıştı. Düzenleme yapılırken 7600 TL alan kişinin maaşı aynı kaldı. Meclis’in ilk düzenlemesi bu olacaktır ve emeklilerimize kademeli bir şekilde artış olacak.

En düşük emekli maaşının da artırılmasını bekliyoruz. 7500 TL’lik en düşük emekli maaşına en az enflasyon oranında artış gelecektir. En fazla ise tahminen 10 bin TL seviyesinde olacaktır.


Şunu unutmamak gerekir ki bu bir taban ücrettir. Diğer emeklilere de önceki dönemde olduğu gibi enflasyonun iki katı şeklinde yüzde 34’ler seviyesinde bir artış yapılabileceğini öngörüyorum.”

Yeni asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.