Kredi kartı ve nakit avans borcu olanlar dikkat!

Faiz artırımı yapması beklenen Merkez Bankası’nın kararı bankalara gecikmiş borcu olanları üzecek. TCMB’nin faiz artırması durumunda kredi kartı ve nakit avans borçları için uyguladığı referans faiz oranları da artacak.

kredi kartı aidatı

Yüksek enflasyon ve yaşanan hayat pahalılığı, borç ödemelerini de etkiledi. Geçtiğimiz yıl hane halkı ve şirketler, bankalara yaklaşık 2,8 trilyon lira borçlanırken, bu miktarın 66,6 milyar lirası geri ödenemedi.

Faiz artırımı yapılması bekleniyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Aralık 2022 verilerine göre, bireysel ve ticari borçlar da dahil olmak üzere toplam borç miktarı 2021’deki 1 trilyon 788 milyar lira seviyesinden 2022’de 2 trilyon 751 milyar liraya yükseldi. Yani, bir yılda borçlar yaklaşık 963,1 milyar lira veya yaklaşık 1 trilyon lira arttı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası ile işbirliği yaparak atılacak adımlara onay verdiğini belirtmesi, faiz artırımının artık kesin gözüyle bakıldığını gösteriyor.


Faiz artışı ne zaman yansır?

Bu durumda, Merkez Bankası’nın olası bir faiz artırımı, kredi kartı ve avans hesabı borçlarınızı doğrudan etkileyecek. Geri borç ödemelerindeki faiz artacak. Ancak, bayram dönemi nedeniyle faiz artışının etkisi ağustos ayına kadar yansımayacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki toplantının ardından 22 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te yeni faiz kararını açıklayacak.


Finans kuruluşlarının tahminlerine göre, faiz oranının yaklaşık 6,5 puanlık bir artışla yüzde 15’e yükseltilmesi bekleniyor. Temmuz ve ağustos aylarındaki artışlarla birlikte faiz oranının yüzde 8,5’ten yüzde 25’e kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bazı finans kuruluşları ise Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 40’a kadar çıkarabileceğini öngörüyor.

Kredi kartı ve nakit avans borçlarına uygulanan faiz oranı yüzde 35 artmış olacak

Bununla birlikte, Merkez Bankası’nın kredi kartı ve nakit avans borçları için uyguladığı referans faiz oranları da güncellenecek. 1 Ekim 2018’de politika faizi yüzde 24 seviyesindeyken, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,25, aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,75 olarak belirlenmişti. Eğer banka faiz oranını yüzde 24 ve üzerine çıkarırsa, borçlara uygulanan faiz oranı yüzde 35 artmış olacak.

Şu anda Merkez Bankası’nın azami akdi faiz oranına göre kredi kartı gecikme faizi yüzde 1,36 olarak uygulanıyor. Ancak Merkez Bankası’nın politika faizini artırması, mevcut kredi kartı ve avans hesabı borçlarına uygulanan faizin de artmasına neden olacak.


Ancak, bankalara olan borçlara uygulanan faiz artışı ağustos ayına kadar etkili olmayacak. Çünkü bankalar, her ayın sondan beşinci iş gününde bir sonraki ayın faiz oranlarını ilan ediyor. Bu ay bayram nedeniyle temmuz ayı faiz oranı, Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağı 22 Haziran tarihinden önce belirlenecek. Dolayısıyla, Merkez Bankası faizi artırsa bile, bankaların kredi kartı ve avans hesaplarına uygulayacakları faiz artışı ağustos ayına kadar yansımayacak.

Erdoğan’dan ‘faiz’ artırımı sinyali: Bakanımızın atacağı adımları kabullendik


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.