Resimde gizli rakamları bulabilecek misiniz?

Optik illüzyon, kişilerin gizli nesneleri bulmak için uğraştıkları zeka testlerinden biridir. Bu zeka testinde ise gizlenmiş 3 farlı rakam bunuyor. Görsel zekası tavan yapmış kişiler 10 saniyeden kısa sürede tüm rakamları görüyor.

resimde rakamlar

Optik illüzyon ve kişilik testi soruları: Resimde gizli rakamları bulabilecek misiniz?

Soru 1: Yukarıdaki resimde gizli rakamları görebiliyor musunuz?

Optik illüzyonlu bir zeka testi olan bu testte resme gizlenmiş 3 farkı rakam bulunuyor. Rakamların tamamını bulmak isterken çoğu kişinin gözleri yorulsa da, yüksek görsel zekaya sahip bireyler 10 saniyeden kısa süre tüm rakamlar seçmeyi başarabiliyor.


Resimde gizli rakamları bulamayanlar için çözümünü, sorularımızın sonunda sizin için paylaştık.


Soru 2: Resimde gizli rakamları bulun

gizli sayılar

Görsel netliğinizi ve bilişsel becerilerinizi kontrol etmek için bu testi yapın. Prizmatik resimde gizlenmiş sayıları bulun. İnsanların yalnızca %5’i 4 saniye içinde gizli sayıları bulabiliyor.

Bir zeka oyunu, tipik olarak matematiksel formüller yerine yaratıcılık ve büyük gözlem becerileri gerektiren bir bilmecedir. Bu zeka bulmacası kesinlikle beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı güçlendirecek, zihinsel çevikliği artıracak ve kısa süreli hafıza sorunlarına yardımcı olacaktır.


Soru 3: Resimde kaç tane rakam var?

Aşağıda bazı rakamların birleştirilerek oluşturduğu görselde toplamda kaç adet rakam vardır?

kaç rakam

İpucu: Tersten bakarak da bulmayı deneyin.


Soru 4: Mantık sorusu

Aşağıdaki resimde üstte yer alan renkli piramidin tepe (kuşbakışı) görüntüsü aşağıdakilerden hangisidir?

mantık sorusu


BONUS – Soru 5: Resimde kaç rakam görüyorsunuz?

zeka testi

Dönen mavi ve beyaz görüntü birçok rakam içeriyor. Siz kaç tanesini görebiliyorsunuz? 

Cevaplar:

1. sorunun cevabı: Resimde 8-5-3 rakamları vardı.


gizli rakamlar


2. sorunun cevabı: Resimde yer alan rakamlar 5-9-7-8

5978


3. sorunun cevabı: Resimde toplamda 10 rakam bulunmaktadır. Nasıl mı? Aşağıdaki görsele bakın:

kaç rakam cevabı

5-0-7 rakamları biraz yanıltıcı. 7 tane rakam bulabildiyseniz bravo!


4. sorunun cevabı: 3. seçenektir.


Bonus – 5. sorunun cevabı: Kişilik Testi analizi

Bazılarınıza şaşırtıcı gelebilir ama resimde toplamda 11 rakam görebilirsiniz. Ancak kaç rakam gördüğünüz önemli değil çünkü bu bir kişilik testi sorusuydu.

Siz kaç rakam görmüştünüz?

5 rakam gördüyseniz: Siz genelde büyük resimdeki olayları görenlerdenseniz. Olayların detayları, arka planıyla ilgilenmediğiniz gibi gözünüzün gördüğüne inanıyorsunuz. Aceleci yapınız bazen düşünmenizi engelliyor. Fakat düşünerek hareket ettiğinizde çevrenizdekileri kendinize hayran bırakan bir yapınız var.

7 rakam gördüyseniz: Analitik gücü olan ve değerlendirmeyi seven bir yapınız var. Katıldığınız ortamlarda genelde mantıklı fikirlerinizle dikkat çekiyorsunuz. Bu sizin özgüveninizi artırdığı gibi çevrenizin size olan hayranlığını da artırıyor.

3 rakam gördüyseniz: Hayatı hızlı yaşamayı seven yönünüz sizi bazen hatalara sürüklüyor. Acil karar verip sonra pişman oluyorsunuz. Sözel zekanız sayısal zekanızdan daha üstün.


11 rakam gördüyseniz: Temkinli, acele karar vermeyen ve risk almayı sevmeyen birisiniz. Analiz gücünüz geliştiği gibi zehir gibi zekaya sahipsiniz. Rakamlarla aranız iyi ve muhtemelen sayısal içeren birçok şeyi seviyorsunuz. Olaylara bakış açınızdan dolayı çevreniz sizden mutlaka tavsiye alıyor. Bir yerde bir hata varsa sizin onu görmemeniz imkansız gibi bir şey.

Resimdeki gizlenmiş detayları bulabilecek misiniz?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.