Uzmanlar TikTok’taki bu araba temizleme önerisine karşı uyarıyor!

TikTok hayatın pek çok alanında ucuz ve pratik çözümlere ilişkin videolar ile sık sık gündemde. Yöntemler zararsız görünüyor ancak bazı yöntemler konusunda uzmanlar uyarıyor. Bunlardan biri de zeytinyağı, filtre kahve ve kek kalıbı ile araba temizleme önerisi…

arama temizleme

Son dönemde TikTok’ta paylaşılan bazı videolarda araba temizleme için zeytinyağı, kahve filtresi veya kek kalıbı kullanıldığı görülüyor. Ancak uzmanlar, sürücülere araçlarının içini temizlemek için bu yöntemleri kullanmamalarını tavsiye ediyor.

Moneybarn uzmanları, bu tarz bazı pratik önerilerin riskli olabileceğini söylüyor ve sürücüleri sosyal medya trendlerini takip ederken önlem almaya ve oluşabilecek hasara karşı dikkatli olmaya çağırıyor.


Arabanın içi zeytinyağı veya kek kalıbı ile silinir mi?

Son yayılan trend ise araba içini zeytinyağı ve kek kalıbıyla silmek.

Ancak uzmanlar özellikle direksiyonun yer aldığı alanlara kesinlikle yağ sürülmemesini öneriyor. Ayrıca yağ iyi temizlenmezse, aracın ön paneli oldukça kaygan olacaktır.

Önce küçük bir alanda denenmeli


TikTok’ta bu tarz çok sayıda öneri var. Uzmanlar ise sürücülerin arabalarında yeni bir temizleme yöntemi denerken dikkatli olmalarını, mutlaka deneyecekseniz önce çok küçük bir alanda uygulamak gerektiğini belirtiyor.

Resimde 2 kız arasındaki 3 farkı bulabilir misiniz?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.