Bireysel silahlanma nereye gidiyor? 7 ayda 1200 ölü, 1960 yaralı!

Bireysel silahlanmanın her geçen gün arttığı Türkiye’de; silahla yaralama, çatışma ve ölüm haberleri özellikle son günlerde gündeme oturdu. Umut Vakfı’nın raporuna göre 2023 yılında geride bıraktığımız aylar içinde ülke genelinde 1938 silahlı şiddet olayı basına yansıdı. Basına yansıyan bu silahlı şiddet olaylarında 1200 kişi öldü, 1960 kişi de yaralandı.

Bireysel silahlanma

Dünya genelinde ve Türkiye’de bireysel silahlanmada yaşanan kontrolsüz artış, birçok kişide tedirginlik yaratıyor. Bu konu peş peşe gelen silahla yaralama, çatışma ve ölüm haberleriyle özellikle son günlerde gündeme oturdu.

Umut Vakfı, konuyla ilgili yaptığı bir çalışmayı açıkladı.


Bu rapora göre; bu yılın 211 gününde Türkiye genelinde 1938 silahlı şiddet olayı basına yansıdı. Basına yansıyan bu silahlı şiddet olaylarında 1200 kişi öldü, 1960 kişi de yaralandı.

Şiddet olaylarının; uzun namlulular dahil 1653’ünde silahlar kullanıldı, (397’sinde Keleş, uzun namlulu silahlar dahil tüfekler, 1187’sinde tabancalar, 60’ında beylik silahları), 285’inde ise çoğunluğu bıçaklar olmak üzere kesici aletler kullanıldı.

“‘Cezasızlık’ uygulanarak adeta silahlanma teşvik ediliyor”

Türkiye’deki şiddet sarmalında acı tabloyu ortaya koyan vakıftan yapılan açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

• Maalesef ülkemiz adeta suç cenneti haline geldi. Bireysel silahlanma ve ona paralel olarak silahlı şiddet oranı artış kaydediyor… Silah satıcıları adeta ülkede at oynatıyor.


• Mafya sokaklarda çatışıyor, evleri, işyerlerini silahla tarıyor. Baskınlar yapıyor, sokaklarda çatışıyor…

• Biz bireysel silahlanmaya ‘dur’ denilmesini, yasal düzenlemeler yapılmasını beklerken maalesef hiçbir şey yapılmayarak, ‘cezasızlık’ uygulanarak adeta silahlanma teşvik ediliyor… Sonuçta da olayların önü alınamıyor ya da alınmıyor…

“Pek çok suçlu 3 ay sonra aramızda dolaşıyor olacak!”

• Sık sık çıkarılan aflar da adeta suçluya teşvik gibi… Ve yine bir örtülü af söz konusu. 31 Temmuz itibariyle açık cezaevine geçmesine 3 yıl kalan bazı hükümlüler açık cezaevine nakledilecek ve 3 ay sonra da tahliye edilecek…

• Sonuç olarak milletvekili seçilen bir hukukçu cezaevinden çıkarılmıyorken pek çok suçlu 3 ay sonra aramızda dolaşıyor olacak…

“Tedbir almayanlar suçlu”


• Ülkemizde bugün silahlanmadaki artıştan ve Teksasvari çatışmalar yaşanmasından ülkeyi yönetenler, silahlanmayı önleyici tedbirler almayanlar suçludurlar…

Kabin memuru uçuş sonrası iltica etti: “İnsanların sokakta yürürken bile öldürüldüğü ülkede yaşamak istemiyorum”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.