Jeoloji mühendislerinden İzmir uyarısı: Mevcut faylar yıkıcı deprem üretebilir!

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı’ndan İzmir uyarısı: Mevcut faylar 7 şiddetinde yıkıcı bir deprem üretebilecek riske sahip!

İzmir deprem

6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketi sonrasında Türkiye beşik gibi sallanırken Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanından deprem uyarısı geldi…

Cumhuriyet tarihinin en büyük depremi ile 6 Şubat tarihinde büyük bir felakete uyanan Türkiye adeta cehennemi yaşamıştı.


Kahramanmaraş merkezli olarak 7.7 şiddetinde meydana gelen deprem 11 ilde etkili olmuş Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay adeta haritadan silinmiş, 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Depremin yaralarını sarmaya çalışan Türkiye’de o tarihten sonra adeta deprem fırtınası başlamıştı.

Türkiye’de deprem uyarısı yapılan iller hangileri, bir sonraki büyük deprem nerede olacak?

Yaşanan deprem felaketinin ardından yaralar sarılmaya çalışılırken bir yandan da Türkiye bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze gelmişti. İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok büyük şehirde bir kere daha deprem nedeni ile alınması gereken önlemler tartışılmaya başlanırken yaşanan sismik hareketlilik ve peş peşe meydana gelen yeni depremler vatandaşların korku ve endişelerini arttırmıştı.


İzmir’de 13 tane fay var

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Onalan yapmış olduğu açıklama ile “İzmir’de 13 tane fay var. Yaşadığımız coğrafya, afet coğrafyası. Artık bu durumu kabullenip, buna göre plan çizmemiz lazım. Bir ilçe belediyemize aylık 40 tane inşaat ruhsatı geliyor. 30 ilçede aylık 1200 inşaat ruhsatı yapıyor. Her yerde inşaat yapıyoruz. Artık bu kentin bunu taşıyacak gücü yok” diyerek mevcut fayların 7 şiddetinde yıkıcı bir deprem üretebilecek riske sahip olduklarını ifade etti.

Bu illerdeki faylarda stres birikimi devam ediyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise İzmir, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli ve Çanakkale gibi illerde diri faylar üzerinde stres birikiminin devam ettiğini belirterek acil önlem alınması gerektiğini vurgulamıştı.


Deprem uzmanları hem yetkililerin hem de insanların yarın olacakmış gibi depreme hazırlık yapması gerektiğini ifade ederken kentsel dönüşüm projelerinin önemine vurgu yapıyorlar. (Kaynak: Kısa Dalga)

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Haluk Özener: Her an 7 üzeri deprem olabilir!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.