Kötü turist avına başladılar!

Dünyanın popüler tatil noktaları bir süredir ‘kötü turist’lerle mücadele ediyor. Ağır para cezaları, hapis cezası ve sınır dışı etme gibi yaptırımlar tatil yörelerinin saygısız ziyaretçileri ‘yola getirmek’ için kullandıkları araçlardan sadece birkaçı.

Kötü turist

Kötü turist davranışlarının son örneklerinden sadece birkaçı şöyle: Bir grup Alman misafir İtalya’nın kuzeyindeki bir villada 150 yıllık bir heykeli devirdi. Danimarkalı bir kadın Bali’de motosiklet sürerken kendini teşhir etti. Polonyalı bir adam Meksika’da Chichén Itzá’daki kapalı, kutsal bir tapınağa tırmandı. Amerikalılar Yellowstone Ulusal Parkı’nda ayıları taciz etti. Yerel otoriteler, kötü turistleri yola getirmek için bir dizi ceza uyguluyor.

Bloomberg, turizm sezonunun en büyük sorunlarından biri olan ‘kötü turist‘leri ve ülkelerin bu noktada hangi araçlarla yaptırım uyguladığını masaya yatırdı.


Turistler kötü bir şöhrete sahip

Turistler her zaman kötü bir şöhrete sahip, ancak hükümetler asi ziyaretçileri her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri püskürtüyor ve gelecek turistleri uyarırken yanlış davranışları kontrol etmek için bir dizi taktik uyguluyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde bir dizi ülke, ağır para cezaları ve hatta hapis cezası gibi cezalar içeren yasalar çıkardı. Bali‘de yerel halkın ziyaretçilerle ilgili bildirim yapabilmesi için kullanabilecekleri yeni bir telefon hattı var ve ülke bu yıl şimdiye kadar 2022’nin tamamında sınır dışı ettiğinden daha fazla turisti sınır dışı etti.

Burası plaj değil!

Hırvatistan‘ın tarihi kentinin belediye başkan yardımcısı Jelka Tepšić, “Dubrovnik‘in eski şehri bir diskotek değil. İnsanlar aslında orada yaşıyor. İyi bir gece uykusu çekmek istiyorlar.” şeklinde durumu özetledi.

Dubrovnik
Dubrovnik, Hırvatistan

Tepšić, turistlere Unesco Dünya Mirası Listesi‘nde olduklarının ve bazı davranışların uygunsuz olduğunun hatırlatılması gerektiğini söylüyor. Tepšić’e göre tarihi binaların merdivenlerinde oturup bir şeyler yiyip içmek, bisiklet ya da scooter ile sadece yayalara açık bölgelerde dolaşmak, şehirde sadece mayo ile dolaşmak yanlış. Tepšić tepkisini “Burası plaj değil” sözleriyle dile getiriyor.

Turistlere ‘ideal turist olma’ rehberi

Belediye Haziran ayında turistlere ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini hatırlatmak için bir video yayınladı. Şehre Saygı Göster adlı video, şehrin aşırı kalabalık imajını temizlemek için 2018’de başlayan daha büyük bir projenin parçası olarak yolcu gemilerinde, uçuşlarda ve havaalanlarında oynatılıyor.

Bavulun tekerlek sesleri bile tepki çekiyor

Tepšić, turistlerle ilgili durumu o kadar detaylı inceliyor ki bavulların tekerleklerinin çıkardığı sese bile tepkili. Tepšić, “Bir de o korkunç gürültü var: Havaalanına gitmeden önce birkaç saat geçirecek olan turistler sokaklarda tekerlekli bavullarını sürüklüyorlar ve çıkan o tık tık tık sesleri çok gürültü yaratıyor” şeklinde konuştu.


Tepšić “Dubrovnik’te polis tarafından durdurulursanız şaşırmayın, istenmeyen davranışlar gördüklerinde ziyaretçilere rotalarını düzeltmelerini söylemekle görevlendirilmişlerdir” sözleriyle ülkeye gelecek turistleri uyarmayı da ihmal etmiyor.

İtalya’da yolları tıkayan turiste ceza

Portofino, İtalya
Portofino, İtalya

İtalya‘da, araçlarını durdurup Portofino‘nun şehir merkezindeki manzaralı körfeze bakan yolları tıkayan turistler 279 Euro’ya (306 $) varan para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Nisan ayında kabul edilen bir kasaba yönetmeliği, insanların Piazzetta ve Molo Umberto I iskelesi arasındaki en popüler noktalarda yaz aylarından Ekim ayına kadar sabah 6’dan akşam 6’ya kadar trafiği engellemesini yasaklıyor. Ziyaretçiler yine de bu bölgelerde gezinebilir ve parlak renkli cephelerle kaplı ikonik meydanın önünde istedikleri kadar selfie çekebilirler.

Belediye Başkanı Matteo Viacava yerel medyaya verdiği demeçte, “Amaç bölgeyi ayrıcalıklı kılmak değil, herkesin Portofino’nun güzelliğinin tadını çıkarmasını sağlamaktır” dedi.

Tarihi eserlere zarar veren yanacak

İtalya, Nisan ayında kabul edilen bir yasa tasarısına göre, ülkenin tarihi eserlerine zarar verenlere 60 bin euro’ya kadar para cezası veriyor ve olası hapis cezaları da dahil olmak üzere kötü davranışlara yönelik yasal cezaları artırmaya devam ediyor. Bu, iklim aktivistlerinin yanı sıra Roma’daki Kolezyum’un duvarlarını karalayan turistlerin karıştığı çok sayıda olayın ardından geldi.

Bazı politikacılar para cezaları ve hapis tehdidinin bile yeterli olmadığını söylüyor. Temmuz ayı sonlarında bir başka kişi Roma’nın Trevi Çeşmesi’ne girerek heykellerden birine tırmandı ve tezahürat yapan izleyicilerin arasında suya daldı. Bunun ardından bir belediye meclisi üyesi çeşmenin kapatılmasını önerdi.

Endonezya’dan sınır dışı edilen turistler

Bali, Endonezya
Bali, Endonezya

Bali de turistlerin yanlış davranışlarına karşı daha cezalandırıcı bir yaklaşım benimsiyor. CNN Endonezya‘ya konuşan bir Bali yetkilisi, 6 Ağustos itibariyle Endonezya adasının 198 turisti sınır dışı ettiğini, bu sayının 2022’deki toplam sayıdan daha fazla olduğunu söyledi. Yeni görev güçleri, turistlerin saygısız davranışlarının yanı sıra vizelerini yasadışı yollarla aşan ziyaretçileri de engellemeye çalışıyor.


Görev gücünün duyurusunda, yabancı turistlerin kötü davranışlarını bildirmek için kurulan özel yerel telefon hattına atıfta bulunularak, “Asi turistleri denetlemek ve onlara karşı harekete geçmek için toplumun katılımına kesinlikle çok ihtiyaç var” denildi. Ayrıca ülkede Haziran ayında yayınlanan yeni davranış kuralları var. Bunlardan biri şöyle: ‘Kapalı kıyafetlerle ibadet etmedikçe kutsal yerlere girilmeyecek.

Akdeniz’de yaz tatili sona mı eriyor?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.