Yurt dışında çalışmak isteyenlere tüyolar

Yurt dışında kariyer yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli? İş hayatı her geçen gün küreselleşmeye devam ediyor ve hemen hemen her sektörde uluslararası iletişim ve etkileşim olanakları daha da artıyor. Bu da bulunduğu ülkeden farklı bir lokasyonda kariyerini sürdürmek ve çalışmak isteyenlere birçok farklı kanal açıyor.

Yurt dışında çalışmak

Kültürel farklılıkları öğrenmeyi, daha büyük ve uluslararası bir network oluşturmayı, yeni kariyer fırsatları elde etmeyi, dil becerilerini geliştirmeyi ve kişisel gelişime katkı sağlamayı getiren bu kariyer ile daha büyük ve önemli başarılara da imza atmak mümkün.

Yurt dışında çalışmak isteyenler için püf noktalar:

Generali Sigorta, yurt dışında kariyer yapmak ve farklı ülkelerde çalışmak isteyenler için önerilerini sıraladı.


Araştırma ve planlama yapmalısınız

Yurt dışında çalışmak ve kariyerinize farklı bir ülkede devam etmek istiyorsanız atmanız gereken ilk adım, çalışmak istediğiniz ülke hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak olmalıdır. İş fırsatları, çalışma koşulları, vize gereklilikleri, yaşam maliyetleri gibi konuları gözden geçirin. Ayrıca, hedeflediğiniz sektördeki iş olanaklarını ve talep edilen beceri setlerini öğrenmek için piyasa araştırması yapın. İyi bir araştırma yaparak yurt dışına çıkmadan önce edinebildiğiniz kadar bilgi almak son derece önemlidir.

Dil becerilerinizi geliştirin

Yurt dışında çalışmak istiyorsanız, hedeflediğiniz ülkenin dilini bilmek büyük bir avantaj sağlar. Dil becerilerinizi geliştirmek için kurslara katılabilir, kendinizi pratik yapmaya teşvik edebilir ve dil eğitimi alabileceğiniz online kaynakları kullanabilirsiniz. Bunun için kendinize belirli bir süre ayırmayı ve yabancı dilinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Yurt dışında doğrudan iş hayatının içerisine gireceğiniz için yabancı bil ve hatta diller bilmek işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Uluslararası deneyim kazanın

Yurt dışında çalışma deneyimi, işverenlerin dikkate aldığı önemli bir faktördür. Bu nedenle, kendi ülkenizde veya yurt dışında uluslararası deneyim kazanabileceğiniz fırsatları araştırın. Staj yapma, gönüllü çalışma veya yurt dışında eğitim alma gibi seçenekler, CV’nizi güçlendirebilir ve iş başvurularınızda sizi öne çıkarabilir.


İş ilanlarını araştırın ve başvurun

Hedeflediğiniz ülkede iş ilanlarını araştırın ve uygun pozisyonları bulmaya çalışın. İş ilanlarını takip etmek için yerel ve uluslararası iş arama sitelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, hedeflediğiniz şirketlere doğrudan başvurular yapabilir veya profesyonel ağlarınızı kullanarak fırsatları araştırabilirsiniz.

Vize ve izinler için gerekli belgeleri hazırlayın

Yurt dışında çalışmak için vize veya çalışma izni gerekebilir. İlgili ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğundan vize başvurusu için gereken belgeleri öğrenin ve bu belgeleri hazırlayın. Vize süreci genellikle zaman alıcı olabilir, bu yüzden başvuruya mümkün olan en erken sürede başlamak önemlidir.

Finansal planlama yapın

Yurt dışında çalışmak, yaşam maliyetleri, konut, ulaşım ve sağlık sigortası gibi ek masrafları içerebilir. Bu nedenle, mali durumunuzu gözden geçirin ve finansal planlama yapın. Birikim yapmak veya yeterli finansal desteği sağlamak için zaman ayırın.

Ağ oluşturun

İş başvurularında ağınızı kullanmak önemlidir. Hedeflediğiniz ülkede iş fırsatları ve sektörle ilgili bilgi sahibi olan kişilerle bağlantı kurun. İş konferanslarına, seminerlere veya profesyonel organizasyonlara katılın ve kendinizi tanıtın. Eğer Türkiye’de bir kariyere başladıysanız bunu yurt dışına yaymaya ve farklı ülkelerden kişilerle tanışarak iş yapmaya başlayabilirsiniz. Ağınızı ne kadar genişletirseniz o kadar hızlı adapte olarak yurt dışında da kariyerinizi devam ettirme şansı elde edersiniz.

Uyum sürecini iyi planlayın


Yurt dışında çalışmak, yeni bir kültür ve yaşam tarzına adapte olmayı gerektirir. Uyum sürecini iyi planlayın ve yeni ülkenizin kültürünü ve geleneklerini anlamaya çalışın. Yerel topluluklara katılarak yeni insanlarla tanışın ve sosyal ağınızı genişletin.

Dijital göçebeler için en iyi şehirler listesi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.