Ambalaj rengi satın alma davranışını nasıl etkiliyor?

Alışveriş sırasında fiyattan önce ambalaj rengi dikkat çekiyor! Satın alma davranışında birçok kriterden etkilenen tüketici, günün sonunda duygularına göre hareket ediyor. Tüketiciye en hızlı ambalaj yoluyla ulaşan markalar, insan psikolojisindeki etkili unsurlardan biri olan renk kavramından yararlanıyor.

Ambalaj rengi satın alma

Yapılan araştırmalara göre müşterilerin ürün hakkındaki anlık kararlarının %75’i renge dayanıyor. Ambalaj tasarımındaki renklerin duygulara hitap etmesi, marka bilinirliğini noktasında önemli fırsatlar sunuyor.

Tüketicilerin beklentilerini karşılamada ambalajın önemli bir araç olduğunu vurgulayan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, ambalajda yer alan renklerin, ürün hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan tüketiciyi bile harekete geçireceğini belirtiyor.


Tüketicinin ilk dikkatini çeken faktör ambalaj tasarımı

Dünya genelinde hızla artan tüketim eğilimi, kurumlar arasında ciddi bir rekabete yol açtı. Bu durumdan kazançlı çıkmak isteyen markalar da pazarlama stratejilerini insan psikolojisine göre şekillendiriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki tüketicinin satın alacağı ürünler hakkındaki kararlarını %75 oranında renk belirliyor.

Markayla ortak değerlerde buluşmak isteyen günümüz tüketicisini ambalaj tasarımıyla duygusal bir yolculuğa çıkarmanın mümkün olduğuna değinen Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Artık biliyoruz ki tüketicinin ilk dikkatini çeken faktör ambalaj tasarımı. Bu sebeple insan psikolojisini birebir etkileyen renklerin, ambalaj üzerinde doğru noktalarda ve ürüne uygun olacak şekilde yer alması gerekiyor. Tüketiciyi ikna etme noktasında belirleyici rol oynayan ambalaj ve renk unsurlarının doğru şekilde harmanlanmasının akla ilk gelen marka olma konusunda avantaj sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.


Alışveriş sırasında fiyattan önce ambalaj rengi dikkat çekiyor

Doğru ambalaj tasarımına sahip ürün, fiyatından ziyade renkleriyle ön plana çıkıyor. Ürünün kalitesini yansıtan ambalaj tasarımında her rengin farklı duygular çağrıştırdığını belirten Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Enerji ve tutkunun rengi olan kırmızı, tüketicide heyecan yaratıyor. Ancak kırmızı renk, özellikle eğitim sektöründe başarısızlık durumlarında kullanıldığı için tüketicide rahatsızlık hissi uyandırabilir. Güven, dürüstlük gibi ifadelerle ilişkilendirilen mavi, ambalaj rengi olarak kullanıldığında tüketicinin rahat ve sakin hissetmesini sağlıyor.

Güç ve kontrolün rengi olan siyah renk ambalajda kullanıldığında ürünü daha lüks göstereceği gibi şık ve zarif görünmesini sağlıyor.  Neşe, canlılık gibi ifadelerin rengi olan sarı, yaratıcılık anlamına geliyor. Ürünü ucuz ve eğlenceli yansıtmasının yanı sıra çocukların ilgisini çekiyor. Yeşil, dengenin ve doğallığın rengi olarak biliniyor. Yeşil ambalaj, tüketiciye o ürünün organik ve çevre dostu olduğunu gösteriyor. Beyaz ambalaj ise sadeliği, şıklığı ve temizliği yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Ambalaj renginde çok yönlü bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor

Ambalajın, ürünü korumasının yanında markayı doğru şekilde temsil etmesi gerekiyor.   Renklerin alıcıya marka hakkında mesajlar verdiğini söyleyen Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Tüketicinin ambalajda tercih ettiğiniz renklerle ilişki kurması gerekiyor. Renk evrensel bir kavram ve her nesil için farklı çağrışımları ifade ediyor. Dolayısıyla hedef kitlenizi ve satış yaptığınız pazarı doğru tanımak, onlara uygun renkler tercih etmek önem teşkil ediyor.


Örneğin çocuklara yönelik ürünlerde kullanılan koyu renkli ambalajlar, olumsuz bir izlenime neden oluyor. Batı ülkelerinde satışa sunduğunuz ürün başka bölgeye ait bir ülkede dikkat çekmeyebiliyor. Bu sebeple satın alma noktasında kritik rol oynayan ambalaj renginde çok yönlü bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor.” açıklamalarında bulunuyor.

Sosyal medya pazarlaması: Facebook, Twitter, TikTok’ta nasıl reklam verilir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.