Celal Şengör taşınma kararını Fatih Altaylı’ya anlattı: “İstanbul yıkılacak”

Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul’da beklenen büyük deprem öncesinde neden İstanbul’dan taşınacağını gazeteci Fatih Altaylı’nın programında açıkladı. Şengör, ‘İstanbul yıkılacak’ dedi, olası depremin sonuçlarını tek tek anlattı.

Celal Şengör

Video aşağıda – Fatih Altaylı’nın Youtube kanalına konuşan ve İstanbul’dan taşınma kararını açıklayan Prof. Dr. Celal Şengör, “Benim derdim benim evim yıkılacak da ben kaçıyorum değil. İstanbul yıkılacak” ifadeleriyle dikkatleri üzerine çekti.

Kahramanmaraş depreminin ardından birçok deprem uzmanı yaptıkları açıklamalar ile İstanbul depremi konusunda uyarılarda bulunuyor.


Yapısal yer bilimi ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile tanınan jeolog ve bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör de yaptığı yorumlarla sık sık gündem oluyor.

Geçen günlerde İstanbul’dan taşınma kararı aldığını açıklayan Şengör, son olarak gerekçelerini açıkladı. Fatih Altaylı’nın YouTube programına konuk olan Celal Şengör’ün açıklamaları sosyal medyanın gündemine oturdu.

“Depremden sonra yağma başlayacak”

Celal Şengör, “İstanbul’da deprem oldu, yangınlar çıktı. Herkes sokakta, nereye kaçacaksın? Yemeğini nereden temin edeceksin? Depremden sonra yangınlar çıkacak. Nereye kaçacaksın? Yağma başlayacak. Irza geçilmelere başlanacak. İstanbul’da kaç tane Afgan var?” diye konuştu.

“İstanbul yıkılacak”

Profesör Şengör şunları söyledi:

“İstanbul’da deprem oldu. Nişantaşı’ndan yangınlar çıktı düşün. Herkes sokakta, nereye kaçacak? Nasıl kaçacak? Yemeğini nereden temin edecek, suyu nereden bulacak? Sen Nişantaşı’dan kaçamazsın. Ben de Anadolu Hisarı’ndan kaçamam. Baz aklı evveller diyor ki; Celal Hoca’nın kaçacağı yerlerde de fay var. Ben bunu bilmiyor muyum? Benim Çanakkale’deki evimin önünden fay geçiyor. Ama bu ev ona göre yapıldı. Buranın etrafı bomboş. Orada bütün yollar tıkanacak. Kaçamam.”

Celal Şengör ayrıca “Benim derdim benim evim yıkılacak da ben kaçıyorum değil. İstanbul yıkılacak” ifadeleriyle dikkatleri üzerine çekti.


İşte söyleşinin ilgili bölümü:

AFAD İstanbul Depremi’nde zemin sıvılaşma riski olan ilçeleri açıkladı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.