Erdoğan, İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için Hamas ile müzakere süreci başlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin serbest bırakılması amacıyla bir müzakere süreci başlattığı bildirildi.

erdoğan

Daha önce sivillere yönelik rastgele eylemlere karşı olduklarını söyleyen Erdoğan, İsrail’e de itidal çağrısında bulunuyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan resmi bir kaynak, Erdoğan’ın talimatıyla rehinelerin serbest bırakılması için çalışmalar yapıldığını belirtti.


Hamas tarafından cumartesi günü başlatılan sürpriz saldırının ardından onlarca İsrailli ve yabancı rehin alınarak Gazze Şeridi’ne götürüldü.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Katar ve diğer Orta Doğu ülkelerini rehinelerin serbest bırakılması girişimlerinde aktif rol oynamaya çağırdı.

Barışın yeniden tesis edilmesi için arabuluculuk yapmayı teklif eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Doğu’daki mevkidaşlarıyla görüşmelerini artırdı.

AA’nın haberine göre Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefonda görüşen Erdoğan, İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.


Erdoğan, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşerek, Türkiye’nin bölgede çatışmaların son bulması ve bir an önce sükunetin sağlanması için her türlü gayreti gösterdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde ise iki ülkede yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeleri ele aldı.

Herzog’a sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, endişe verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye’nin gayretlerinin artarak süreceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüşen Erdoğan, orantısız saldırıların durumu daha fazla çıkmaza sürükleyeceğini vurguladı, tarafların itidalle hareket ederek fevri adımlardan uzak durmalarının çok önemli olduğuna işaret etti.

Haberde Türk dışişleri bakanlığı ve istihbarat birimlerinin de arabuluculuk ve esir takası konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdığı vurgulandı.


İsrail ile birkaç ay önce başlatılan yakınlaşmaya rağmen Erdoğan, çarşamba günü İsrail ordusunun çok sayıda baskın düzenlediği ve kara operasyonuyla tehdit ettiği Gazze Şeridi’nde İsrail’in “bir devlet gibi davranmadığını” söyledi.

Dış Politika


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.