NASA uzay istasyonunun insanların üzerine düşmesinden korkuyor

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) insanların üzerine düşmesinden korkuyor. Kolaylıkla tüm bir stadyumu ezebilir!

uzay istasyonu

1998’de inşası tamamlanan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), beklenen çalışma süresini çoktan geçti.

Başlangıçta istasyona 15 yıllık ömür biçen NASA araştırmacıları, ISS’yi güvenli biçimde ıskartaya çıkarmanın yollarını arıyor.


Uzay ajansına bağlı Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli’nin (ASAP) perşembe günü düzenlenen toplantısında yetkililer, istasyonun atmosfere kontrolsüz biçimde giriş yapması halinde insanların üzerine düşebileceğinden korktuklarını dile getirdi.

Toplantıda istasyonu yörüngesinden çıkarıp çekmek için özel bir “uzay römorkörü” inşa edilmesinin zorunluluk olduğu belirtildi. ASAP Başkanı Patricia Sanders, “ISS’nin ömrünün sonuna geleceği gün kaçınılmaz. O günü biz belirleyemeyebiliriz. İstasyonun kontrolsüz şekilde yörüngeden çıkmasına izin vermemiz düşünülemez” ifadelerini kullandı.

“İstasyon çok büyük ve Dünya’nın geniş bir bölgesinde insanlar için aşırı tehlike oluşturacaktır” diyen Sanders sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir felaketi önlemek istiyorsak, bunun için şimdi kaynak sağlanması gerekiyor.”

Bir uzay aracının yörüngeden çıkması NASA için yeni bir şey değil. Ancak ISS’nin boyutu daha büyük bir risk oluşturuyor ve daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Uçtan uca 358 metrelik uzunluğuyla ISS, düşmesi ve atmosferi tek parça halinde aşması durumunda kolaylıkla tüm bir stadyumu ezebilir.

NASA’nın ISS’yi yok etmek için hazırladığı 180 milyon dolarlık planı

ISS uzun ömrünün sonuna doğru hızla ilerlerken, NASA onu uzaydan indirecek ve denize çarpma yolunda rehberlik edecek bir uzay aracını araştırmaya başlamak istiyor. Plan, atmosfere girip herhangi bir karadan en uzak konum olan Pasifik Okyanusu’ndaki Nemo Noktası’na inmesi için, mükemmel zamanda yörüngeden hafif bir “uzay çekişi” içerecek.


İlk olarak Space.com tarafından bildirilen plan, yakın zamanda, NASA’ya ayrılan 27,2 milyar dolarlık tahsisin “yeni bir uzay çekişinin geliştirilmesini başlatmak için” 180 milyon dolarlık bir tahsisi de içerdiği, Beyaz Saray’ın yıllık bütçe açıklamasında duyuruldu. Plan, ISS’nin operasyonel ömrünün resmi olarak sona erdiği 2030’da gerçekleşecek.

Para bu işe özel bir uzay aracına gidecek, böylece NASA ISS’yi yörüngeden çıkarmada Rusya’nın Progress kargo uzay aracına bağlı olmak zorunda kalmayacak. Hala ana plan olabilir, ancak ajans her ihtimale karşı bir miktar fazlalık olmasını istiyor.

180 milyon dolar işleri başlatacak olsa da, biraz daha fazlasına ihtiyaçları olacak.

Space.com’un bildirdiğine göre, NASA’nın insanlı uzay uçuşu şefi Kathy Lueders, bir basın toplantısında, “Elimizdeki bir maliyet tahmini yaklaşık 1 milyar doların biraz altındaydı.” dedi.

“Amacımız bir RFP [teklif talebi] ile çıkmak ve ardından, açıkçası, teklifleri aldığımızda, bundan daha iyi bir fiyat almayı umuyoruz. Ancak bu bize 24’te bu kritik yeteneği hayata geçirmemiz için sağlıklı bir başlangıç sağlıyor.”

ISS, (umarız) okyanusta ulaşılması en zor nokta olarak tanımlanan ve Pasifik Okyanusu’nda çok uzak bir konum olan Nemo Noktası olarak da bilinen Okyanus erişilemezlik kutbuna inecek.


Nemo Noktası, karadan mümkün olan en uzak noktadır, bu da onu hızlanan bir ateş topunu hedeflemek için ideal bir nokta yapar. Sonuç olarak, Nemo Noktası esasen yörüngeden çıkarılan çöpler için bir “uzay aracı mezarlığı” haline geldi – ve 2030’da, tüm zamanların en ikonik uzay aracının sonunda orada dinlenme ihtimali yüksek.

Mars bir zamanlar yaşam barındıran nehirlerle kaplıydı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.