Bilimsel araştırmalara göre kişiyi seksi yapan en önemli özellikler

en seksi erkek

Bilimsel araştırmalara göre bir kişinin seksi olduğu düşündüren ya da hissettiren özellikler neler?

Haftalık dergi People, 1985’ten beri her yıl dünyanın en seksi erkeğini seçiyor. Harry Hamlin 1987’de, Brad Pitt 1995 ve 2000’de, Jude Law 2004’te, Ryan Reynolds 2010’da, Idris Elba 2018’de, Michael B. Jordan 2020’de, Paul Rudd 2021’de, Chris Evans 2022’de, son olarak Patrick Dempsey bu yıl “Yaşayan en seksi erkek” sıfatına layık görüldü.

en seksi erkekler

Fakat bu seçimler, birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor.


Peki bilime göre birinin seksi olduğu düşündüren ya da hissettiren şey tam olarak ne?

Çeşitli yıllarda yapılan araştırmalara göre bir kişiyi seksi yapan 5 özellik şöyle:

1- Sadece simetrik yüzler değil, her yüz tercih edilir

Jude Law seksi
Jude Law

Birinin çekiciliğini belirlemenin en iyi yolunun, yüzdeki simetriye dikkat etmek olacağını işitmiş olabilirsiniz.

Bir teoriye göre, simetrik yüzler daha sağlıklı bir bünyeyi temsil ediyor. Buna göre bilinçaltımız, o kişinin genlerimizi taşımaya uygun olduğunu düşünmemize yol açabilir.

Fakat 2014’te Birleşik Krallık’taki Brunel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, durumun böyle olmadığı ortaya kondu.

Beğenilen yüzler, simetriden bağımsız değişkenlik gösterebilir.

Michigan’daki Oakland Üniversitesi’nin de 2017’de yaptığı bir araştırmaya göre, heteroseksüel erkekler, kadınlarda daha kadınsı hatlara sahip olanları beğenirken, heteroseksüel kadınlar daha erkeksi görünen yüzlerden hoşlandığını söyledi.

Bu tercihlerde yüzlerin daha simetrik olup olmadığı belirleyici bir faktör olmadı.

2- Sizi güldüren insanlar gözünüze çekici geliyor olabilir

Paul Rudd en seksi
Paul Rudd

Paul Rudd ve Ryan Reynolds gibi erkeklerin en seksi erkek ünvanına layık görülmeleri komikliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

2017’de yapılan bir çalışmaya katılanlar, komik bir kişi algısı yaratanların olduklarından daha çekici olduğunu belirtti.

Araştırmaya katılanlar, karşılarındaki kişilerin mizah anlayışından habersizdi.


Aynı araştırmada komik olmadığı düşünülen kişilerin daha az çekici olduğu ortaya kondu.

3- Seksiliğiniz genlerinizde yatıyor olabilir

Brad Pitt
Brad Pitt

Instant Chemistry’nin kurucusu Sara Seabrooke, bağışıklık sistemindeki genlerin birinin fiziksel olarak çekici görünmesine katkı yaptığını belirtti.

Bunun nedeni, bu genlerin vücudumuzun kokusuna etki etmesi.

Eğer kişi bize ne kadar iyi “kokarsa”, biyolojik olarak uyum sağlama olasılığı da o kadar yükseliyor.

Seabrooke, biyolojik açıdan uyumlu partnerlerin birbirlerini daha çekici bulmasıyla birlikte daha tatmin edici bir cinsel yaşam ve ilişkilerinde istikrara sahip olma eğiliminde olduklarını aktardı.

4- “Zor insan”ı oynamak bir noktaya kadar iyi

Ryan Reynolds
Ryan Reynolds

Hakemli dergi Social and Personal Relationships’de 2020’de yayımlanan bir araştırmaya göre “zor insanı” oynamak kişinin cazibesini artırıyor.

Çalışmaya göre bir taraf daha fazla istekliyse bu durum “çekiciliği” kaybettirebilir.

Fakat araştırmacılardan Harry Reis, kilit noktanın “ilgisiz ve kibirli” görünmek değil, karşı tarafta beklenti oluşturmak için kendiniz hakkındaki şeyleri daha yavaş paylaşmanız olduğunu söylüyor.

5- Coğrafyaya göre değişen kişilik özellikleri 

Patrick Dempsey
Patrick Dempsey

2015’te dünya çapında 10 bin erkek ve kadının katıldığı bir ankete göre, şefkat, cesaret, bireysellik, dürüstlük gibi özelliklerin son derece çekici olduğu ortaya kondu.

Hangi özelliğin en yüksek sırada yer aldığı, ankete katılan kişiye bağlıydı.

Sonuçlarda Avrupalıların en çok şefkate, Asyalıların maneviyata önem verdiği görüldü.  Avustralyalılara göre cesaret ön plandaydı, Kuzey Amerikalılar ise hırsın kişiyi seksi yapan bir özellik olduğunu belirtti.


Kaynak: Independent Türkçe, HuffPost

Astroloji: 13 – 19 Kasım haftalık burç yorumları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.