Türkiye 2024 Michelin Yıldızı alan restoranlar listesi

Michelin Yıldızı

Gastronomi dünyasında heyecan arttı ve 2024 Michelin Guide’ın Yıldız almaya hak kazanan İstanbul, İzmir ve Bodrum restoranları açıklandı.

İstanbul’da geçen yıl yıldız kazanan restoranlar Michelin Yıldızlarını korurken şehirde iki yeni restoran daha Michelin almaya hak kazandı. Geçen yıl sadece Maksut Aşkar’ın Neolokal’i Yeşil Yıldız kazanırken yeni açıklanan Michelin Guide 2024 listesi sonrasında Türkiye genelinde Yeşil Michelin Yıldızlı restoran sayısı 5’e çıktı.

Türkiye genelinde yedi restoran daha Michelin Yıldızı kazandı, Bib Gourmand’lara 16 restoran eklenerek 26’ya ulaştı, tavsiye listesindeki restoranların sayısı toplamda 74 oldu.


• İzmir’de 15, Bodrum’da 19 olmak üzere toplam 111 restoran MICHELIN Rehberi’nin tavsiye edilenler listesine giriş yaptı.

• Bodrum’da 2, İzmir’de 3 restoran birer MICHELIN Yıldızına layık görülürken, İstanbul’da 2 yeni restoran da birer MICHELIN Yıldızı ile ödüllendirildi.

• Çevreye duyarlı 4 yeni restoran MICHELIN Yeşil Yıldız aldı.

• Ve yepyeni bir MICHELIN ödülü daha takdim edildi: MICHELIN Sommelier Ödülü!

İzmir’de üç restoran birer MICHELIN Yıldızı’na layık görüldü:

Od Urla (1 Michelin – 1 Yeşil Michelin Yıldızı)

od urla michelin
Od Urla – Şef Osman Sezener (Urla, İzmir)

Şef Osman Sezener yönetimindeki OD Urla, köklü ve özgün mutfak anlayışıyla öne çıkıyor. Üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili olan ve aile tarafından işletilen bu restoranda şef ve ekibi, yarısı doğrudan tesiste üretilen, geri kalanı ise restoranın yakınındaki üreticiler ve zanaatkarlar tarafından üretilen en kaliteli yerel malzemeleri kullanıyor. Özellikle de restoranın açık odun ateşinde pişirilenler olmak üzere tüm tabaklar sade, doğal, bazen rustik ama her zaman mükemmel bir şekilde hazırlanıyor.

Teruar Urla (1 Michelin)

teruar urla michelin
Teruar Urla – Şef Osman Serdaroğlu ve ekibi (İzmir)

Teruar Urla‘da Şef Osman Serdaroğlu ve ekibi, yerel ürünlerin zenginliğini öne çıkaran, İtalyan ve Akdeniz esintili tabaklar hazırlıyor. Kuzu saltimbocca’dan kızarmış kabaklara, taze keçi peynirinden kurutulmuş yoğurda kadar yemekler şaşırtıcı derecede zengin ve minimalist. Şarap listesi de aynı derecede etkileyici ve Türkiye’nin farklı bölgelerine saygı duruşunda bulunuyor.

Vino Locale (1 Michelin – 1 Yeşil Michelin – 1 Michelin Sommelier)

Vino Locale michelin
Urla Vino Locale (İzmir) – Şef Ozan ve Seray Kumbasar

Ozan ve Seray Kumbasar, Vino Locale‘de eşsiz bir mekan yaratmışlar. Bu tutkulu çiftin müşterilerini bölgelerinin mükemmelliğini keşfetmeye davet etmekten başka arzusu yok. Ozan Kumbasar, mutfağında yalnızca en iyi ürünleri kullanıyor ve bu ürünleri restorana yakın yerlerden temin etmeye özen gösteriyor. Mevsimlere olabildiğince uygun tasarlanan menü, 6 haftada bir değişerek konukları duygusal ve sofistike bir mutfağı keşfetmeye davet ediyor. Yemek salonunda Seray Kumbasar, gurmelere yöresel şaraplardan oluşan dikkat çekici bir seçki sunarak rehberlik ediyor. Bunun yanında dijestif içki seçkisi de oldukça etkileyici.

Bodrum’da ise 2 restoran birer MICHELIN Yıldızı ile ödüllendirildi

Kitchen Bodrum (1 Michelin)

kitchen osman sezener

Şef Osman Sezener tarafından işletilen Kitchen, leziz uluslararası dokunuşlarla modern bir Türk mutfağı sunuyor. Burada bölgesel ve taze ürünler, kömürde pişirilen ve bahçeden toplanan bitkilerden yapılan salsa verde ile zenginleştirilen ızgara ahtapotta olduğu gibi, her zaman taze hazırlanan, lezzet açısından zengin ama aynı zamanda sade ve güçlü tada sahip tabakların merkezinde yer alıyor.

Maçakızı (1 Michelin)

maçakızı aret sahakyan
Maçakızı – Şef Aret Sahakyan (Bodrum, Muğla)

Ege mutfağı tutkunları, sahil boyunca dar ve kıvrımlı yoldan ilerledikten sonra, Michelin’in tavsiye edilen oteller listesinde de yer alan ve otelle aynı adı taşıyan Maçakızı‘nın keyfini sürecekler. Şef Aret Sahakyan‘ın yaratıcı teknikleri, yerel mutfak gelenekleri ile dans ediyor. Birinci sınıf Türk ve Avrupa şaraplarından oluşan şarap listesinin yanı sıra restoranda etkileyici bir şampanya seçkisi de mevcut.

İstanbul’da yer alan 2 yeni restoran birer MICHELIN Yıldızı’na layık görüldü

Arkestra (1 Michelin)

arkestra
Arkestra – Şef Cenk Debensason (Beşiktaş, İstanbul)

Uluslararası bir geçmişe sahip İstanbullu şef Cenk Debensason, Arkestra‘da uzmanlığını ve mutfak konusundaki becerilerini ortaya koyuyor. Mutfağı, marine edilmiş ton balıklı sashimi ve suşi pirinçli dondurma ile mükemmel pişmiş ördek göğsüne eşlik eden hafif şuruplu “apicius” sosundan oluşan yemekleriyle farklı ufukları birleştiriyor.

Sankai by Nagaya (1 Michelin)

Sankai by Nagaya
Sankai by Nagaya – Şef Yoshizumi Nagaya (Bebek, İstanbul)

Sankai by Nagaya‘da şef Yoshizumi Nagaya, iki adet yüksek kaliteli omakase menüsü oluşturdu. Bunlardan ilki, suşi ustası Hiroko Shibata tarafından mümkün olduğu ölçüde yerel balıklar kullanılarak titizlikle hazırlanmış suşi oldu. İkincisi ise çok düşük sıcaklıkta 48 saat boyunca pişirilen, Avrupai dokunuşlarla zenginleştirilen ve ardından fasulye, ponzu mayonezi, toz sirke ve susam ile servis edilerek kaiseki mutfağını onurlandıran dana yanağı idi.

Michelin Yıldızını koruyanlar

Bu birer MICHELIN Yıldızı ile ödüllendirilen 2 yeni restoran, İstanbul’daki Bir MICHELIN Yıldızlı restoran sayısını toplamda 6’ya yükseltiyor ve Araka, Nicole, Mikla ve Neolokal bu yıl da unvanlarını koruyor.

TURK Fatih Tutak (2 Michelin)

TURK Fatih Tutak
TURK Fatih Tutak (Şişli, İstanbul)

Neolokal (1 Michelin – 1 Michelin Yeşil Yıldız)

neolokal
Neolokal – Şef Maksut Aşkar (Salt Galata, Beyoğlu İstanbul)

Araka (1 Michelin)

Araka
Araka – Şef Zeynep Pınar Taşdemir (Yeniköy, İstanbul)

Mikla Restaurant (1 Michelin)

mikla mehmet gürs
Mikla – Şef Mehmet Gürs (The Marmara Pera, Beyoğlu İstanbul)

Nicole Restaurant (1 Michelin)

nicole
Nicole – Şef Serkan Aksoy (Beyoğlu, İstanbul)

Yerel mutfak sahnesinin zirvesinde yer alan Turk Fatih Tutak ise hazırladığı mükemmel ve rota değiştirmeye değer tabaklar sayesinde, iki MICHELIN Yıldızı ile MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde yer almaya devam ediyor.

Duyarlı dört yeni restoran MICHELIN Yeşil Yıldız ile ödüllendirildi

MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde 3’ü İzmir’de, 1’i de İstanbul’da olmak üzere 4 yeni MICHELIN Yeşil Yıldızlı restoran yer alıyor. MICHELIN Yeşil Yıldız, gastronomi alanındaki çevreye duyarlı olma konusunda öncü restoranları onurlandırıyor ve aynı zamanda bu konuda gerçekten tutkulu ve ilham verici mutfakları keşfetmeye çalışan gurmeler için güvenilir bir kaynak görevi üstleniyor.

Circle by Verticle – İbrahim Tunç

ibrahim tunç michelin

İzmir’den OD Urla, Vino Locale ve Hiç Lokanta, İstanbul’dan ise Circle by Vertical MICHELIN Yeşil Yıldız ile ödüllendirilen restoranlar arasına girdi. Geçen yılın seçkisinde yer alan Neolokal’in MICHELIN Yeşil Yıldızı’nı korumasıyla, MICHELIN Rehberi’nin 2024 seçkisinde MICHELIN Yeşil Yıldız ile ödüllendirilen restoran sayısı 5’e yükseldi.

Hiç Lokanta – Ekin Can Kün

Ekin Can Kün michelin

Seçkiye 16 yeni Bib Gourmand restoran eklendi

MICHELIN Rehberi’nin Bib Gourmand kategorisine 2’si Bodrum’dan, 6’sı İzmir’den ve 8’i İstanbul’dan olmak üzere 16 yeni restoran eklendi.


Müfettişler Bodrum’daki İki Sandal meyhanesinde sunulan mezelerin çeşitlilik ve lezzetinden özellikle etkilenirken, Otantik Ocakbaşı’nda servis edilen ızgara etlerin tadını çıkarmayı da ihmal etmediler.

İzmir’de geleneksel Türk mutfağı, seçkin adreslerde büyük beğeni topluyor. Adil Müftüoğlu, Ayşa Boşnak Börekçisi, Beğendik Abi ve Tavacı Recep Usta’da mezeler, haşlamalar, sebze çorbaları ve şerbetli baklavalar lezzet yarışında. Sürdürülebilir girişimleri nedeniyle MICHELIN Yeşil Yıldız’a da layık görülen Hiç Lokanta, eski şehirde daha modern ve sebze ağırlıklı bir mutfak sunuyor. Lucien Arkas bağında yer alan LA Mahzen, lezzeti ve kalitesiyle Akdeniz mutfağını yaşatırken, en kaliteli yerel şarapları da ön plana çıkarıyor.

Bib Gourmand kategorisinde yer alan İstanbul’daki 8 yeni restoran, Aida – vino e cucina veya Fauna’nın İtalyan lezzetlerinden Inari Omakase Kuruçeşme’nin Japon lezzetlerine veya Red Balon’un Akdeniz mutfağına kadar daha eklektik bir mutfak panoraması sunuyor. Modern veya geleneksel olması fark etmeksizin Türk mutfağı da unutulmadı; Circle by Vertical, Efendy, Tavacı Recep Usta Bostancı ve Foxy Nişantaşı da Bib Gourmand kategorisindeki restoranlar arasında yerini aldı.

Bu kategoriye yeni eklenenlerin yanı sıra, daha önce MICHELIN Rehberi 2023 seçkisinde Bib Gourmand kategorisinde yer alan İstanbul’daki 10 restoran, rütbesini korumaya devam ediyor. Bu sayede Bib Gourmand kategorisindeki 18 restoran, Türkiye’nin en büyük şehrinde parlıyor.

Seçkiye 36 yeni tavsiye edilen restoran dahil oldu

MICHELIN Yıldızı veya Bib Gourmand ile ödüllendirilen restoranların yanı sıra müfettişler mutfaklarının kalitesiyle öne çıkan ve 6’sı İzmir, 15’i Bodrum ve 15’i İstanbul’da yer alan 36 yeni restoranı da tavsiye edilenler listesine ekledi. Tüm bu yeni restoranlar arasında, ister İstanbul’un Eyüpsultan semtindeki Lokanta Göktürk’te Anadolu spesiyalitelerinin tadına varmak, ister Bodrum’da Bağarası’nda mezelerin keyfini sürmek, ister İzmir’de Kasap Fuat’ta mükemmel etlerin tadına bakmak olsun, çeşitlilik ön planda.

Asya mutfağını sevenler, Akira Back İstanbul ve Zuma Bodrum’un Japon spesiyalitelerini veya Hakkasan İstanbul’un Kanton lezzetlerini kaçırmak istemeyecek. İtalyan mutfağını tercih edenler ise Bodrum’daki Isola Manzara veya İzmir’deki Ristorante Pizzeria Venedik’i ziyaret edecek. Aynı zamanda İstanbul’daki Eleos Yeşilköy, İzmir’deki SOTA ALAÇATI veya Bodrum’lu Sait’te balık ve deniz ürünlerinin tadını çıkarabilecek.

İstanbul’dan tavsiye edilen restoranlar listesine giren 15 yeni restorana ek olarak, tavsiye edilen restoranlar listesinde bu yıl da yerini korumaya devam eden 37 restoran ile şehirdeki tavsiye edilen restoran sayısı 52’ye yükseldi.

MICHELIN’den Üç Özel Ödül

Olağanüstü bilgi birikimini onurlandırmak ve restoranlardaki çeşitli görevleri ön plana çıkarmak için müfettişler, unutulmaz yemek deneyimlerine katkıda bulunan 3 yetenekli profesyoneli ayrıca onurlandırmaya karar verdi.

MICHELIN Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum 2024 seçkisi ile birlikte ilk kez açıklanan MICHELIN Sommelier Ödülü, İzmir’deki MICHELIN Yeşil Yıldızlı

Seray Kumbasar ve İzmir’deki bir MICHELIN Yıldızlı restoranlardan biri olan Vino Locale’in oldu.

Mastercard tarafından desteklenen MICHELIN Servis Ödülü, olağanüstü konukseverlik anlayışlarından dolayı İsmail Kahveci ve İstanbul’daki Tuğra Restoran’ın servis ekibinin oldu.

Son olarak, gelecek vaat eden genç yetenekleri onurlandıran MICHELIN Genç Şef Ödülü, seçkiye Bib Gourmand kategorisinden dahil olan The Red Balon’dan Ulaş Durmaz’a verildi.

2024 Michelin Genç Şef Ödülü

ulaş durmaz michelin
Ulaş Durmaz – The Red Balloon (Yeniköy, İstanbul)

MICHELIN Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum seçkisinde özetle:

 • – 77’si İstanbul, 15’i İzmir ve 19’u Bodrum’da olmak üzere toplamda 111 restoran, tavsiye listesinde yer aldı.
 • – 1 adet İki MICHELIN Yıldızlı restoran (İstanbul)
 • – 11 adet Bir MICHELIN Yıldızlı restoran (6’sı İstanbul’da, 3’ü İzmir’de, 2’si Bodrum’da)
 • – 26 Bib Gourmand restoran (18’i İstanbul’da, 6’sı İzmir’de, 2’si Bodrum’da)
 • – 5 adet MICHELIN Yeşil Yıldızlı restoran (2’si İstanbul’da, 3’ü İzmir’de) yer aldı.

Michelin 2024 Seçkisi

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan MICHELIN Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni MICHELIN Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor” dedi.

“Bodrum gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor”

Poullennec, İzmir ve Bodrum ile ilgili olaraksa, “MICHELIN Rehberi ailesine kayda değer derecede etkili bir şekilde giriş yapan İzmir ve Bodrum’da ekiplerimiz, bu iki bölgeyi birbirinden ayıran farklılıklardan özellikle çok etkilendi. Yerel kökler, bölgeye olan bağlılık ve yerel üreticilerle kurulan güçlü bağların, İzmir ve çevresinde seçkiye giren restoranların çoğunun paylaştığı ortak özellikler olduğunu söyleyebiliriz. MICHELIN Yeşil Yıldızı’nın bölgedeki üç restorana verilmesi, bu güçlü bağlılığı kanıtlıyor. Bodrum ise gastronomik açıdan bütünleyici bir konsept sunuyor: Sahilde lüks ve uluslararası mekanlar yer alırken, Bodrum’un merkezi özellikle pitoresk, erişmesi kolay, küçük ve bağımsız restoranlara ev sahipliği yapıyor” diye konuştu.

2024 Michelin Servis Ödülü

Tuğra Restaurant

2024 Michelin Türkiye Tavsiye Listesi

 • Hakkasan İstanbul
 • Saku – Cihan Kıpçak
 • Ruby – Ertan Özturan
 • Lokanta Göktürk – Muhsin Ertürk
 • Eleos Yeşilköy – Murat Alpboğa
 • Aşeka – Ömer Akosman
 • Avlu – Özgür Üstün
 • Gallada – Taylan Yücel
 • Itsumi – Shunichi Horikoshi
 • Seraf Vadi – Sinem Özler
 • Roka – Suna Hakyemez
 • Akira Back – Sungmo Lee
 • Borsa Restoran – Şenel Çin
 • Vogue Restaurant – Vedat Demir
 • The Galliard Vadistanbul -Muharrem Tenekeci
 • Amavi – Ahmet Can Aras
 • Sota Alaçatı – Figen Erbaş
 • Levan – Onur Canbulat
 • Pizza Venedik – Osman Sezener
 • Kasap Fuat – Serhat Yelmen
 • İsabey Bağevi – Uşar Alibey
 • Orkide Balık – Adnan Sütçü
 • Kısmet Lokantası – Barış Erdem
 • Orfoz Restoran – Çağrı Bozçağa
 • Loft Elia – Deniz Aşan
 • Zuma Bodrum – Emrak Orak
 • Isola Manzara – Francesco Bagnato
 • Tuti – Hakan Süve
 • Sait – Hikmet Hasçelik
 • Kurul Bitez – Kemal Karataş
 • Hakkasan Bodrum – Kong Loy Lew
 • Bağarası – Mustafa Girgin
 • Malva – Necmi Ağaç
 • Sia Eli – Tolgar Mireli
 • Ent Restaurant – Yoldaş Sönmez
 • Dereköy Lokantası – Zişan Altıncaba

2024 Bib Gourmand Kazananları

 • Fauna
 • Circle by Vertical
 • Inari Omakase
 • Tavacı Recep Usta – Bostancı
 • Efendy
 • The Red Balloon
 • Aida Vino e Cucina
 • Ayşa Boşnak Börekçisi – Ayşe Karadan
 • Hiç Lokanta – Ekin Cankün
 • Beğendik Abi – Handan Kaygusuzer
 • La Mahsen – İsmail Bala
 • Tavacı Recep Usta – Recep Budak
 • Adil Müftüoğlu – Yasin Gökay Okyay
 • Otantik Ocakbaşı – Hasan Özcan
 • İki Sandal – Yasin Kaya

Michelin hakkında

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, müşterilerinin hareketliliğini sürdürülebilir bir şekilde geliştirmeye devam ediyor. Müşteri ihtiyaçlarına en uygun lastikleri, hizmet ve çözümleri tasarlamanın ve sunmanın yanı sıra, yolculukları ve seyahatleri zenginleştirmeye ve bunları benzersiz deneyimler haline getirmeye yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu doğrultuda müşterilerine dijital hizmetler, haritalar ve rehberler sağlamanın yanı sıra çeşitli endüstrilere yüksek teknolojili malzemeler geliştirmeyi hedefleri arasında tutan Michelin, 132 bin 200 çalışanıyla, 175 ülkede faaliyet gösteriyor. Merkezi Fransa, Clermont-Ferrand’da bulunan Michelin, 2022 yılı itibariyle 167 milyon lastik üretim kapasitesine sahip 67 lastik üretim tesisi işletmektedir.


MICHELIN Rehberi İstanbul, İzmir, Bodrum’un tam seçkisi MICHELIN Rehberi web sitesinde ve uygulamasında ücretsiz olarak yer alıyor. Restoranlar, Türkiye’nin ve dünyanın en eşsiz ve heyecan verici konaklama mekanlarını içeren MICHELIN Rehberi otel seçkisi ile beraber sunuluyor. Rehberde yer alan her otel, her bütçeye uygun seçeneklerle olağanüstü tarzı, hizmeti ve karakteri nedeniyle seçilmiş olup, oteller için doğrudan MICHELIN Rehberi web sitesi ve uygulaması aracılığıyla rezervasyon yapılabiliyor.

LinkedIn en iyi startups: Yükselişteki en iyi 10 şirket || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.