B Sınıfı ehliyet 125 cc motorlarda kullanılabilecek: Ancak şartları var!

B Sınıfı ehliyet 125 cc

Motosiklet sektöründe 1 seneden fazladır talep edilen kritik bir düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 125cc’ye kadar olan motosikletler artık B sınıfı ehliyetle de kullanılabilecek.

Fakat, yapılan düzenlemeye göre B sınıfı ehliyet ile 125cc’ye kadar motosiklet kullanımı belirli kurallara bağlandı. B sınıfı ehliyet ile bugüne kadar sadece 50cc’ye kadar olan motosikletler kullanılabiliyordu. 50cc ve 125cc aralığındaki motosikletleri kullanmak için ise A1 sınıfı ehliyet zorunluluğu bulunuyordu.

En az 2 yıl şartı

Yönetmelik uyarınca, en az 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak 125cc’ye kadar motosiklet kullanımının şartlarından biri haline geldi.


Ayrıca, B sınıfı ehliyet ile 125cc’ye kadar motosiklet kullanmak için, başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde 2918 sayılı Kanuna istinaden daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olma şartı da aranacak.

Konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, “Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde bu fıkrada belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere ülkemiz sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilir” ifadesi de yer alıyor.

Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenecek, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmayacak. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecek. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da sürücü belgesinin geçici veya daimî olarak geri alınması halinde ise başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi iptal edilecek.

Bugüne kadar sadece 50cc’ye kadar olan motosikletler B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyordu. 50cc ve 125cc aralığındaki motosikletleri kullanmak için ise A1 sınıfı ehliyet zorunluluğu bulunuyordu.

Motosiklet pazarı 5 yıldır büyüyor

Motosiklet satışları son yıllarda katlanarak artarken, 2023 yılında ise rekor kırarak yaklaşık 1 milyon adede dayandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yollardaki motosikletlerin sayısı 2023’te bir önceki yıla göre 937 bin 482 adet arttı. Böylece Türkiye yollarındaki toplam motosiklet sayısı da ilk kez 5 milyon sınırını aştı ve 5 milyon 79 bin 396’ya ulaştı.

Trafikteki motosiklet sayısı son 5 yıldır sürekli artış gösteriyor.


Yıl Yollardaki motosiklet sayısı Motosiklet sayısında bir önceki yıla göre artış
2019 3.331.326 119.998
2020 3.512.576 181.250
2021 3.744.370 231.794
2022 4.141.914 397.544
2023 5.079.396 937.482

Bu sayı 2019’da 3 milyon 331 bin 326 iken, 2020’de 3 milyon 512 bin 576’ya, 2021’de 3 milyon 744 bin 370’e, 2022’de 4 milyon 141 bin 914’e yükselmişti.

Motosiklet pazarındaki dinamikler, toplam motosiklet parkının yaşına da yansıyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2023 yılında devri yapılan 10 milyon 551 bin 762 adet motorlu kara taşıtı için ortalama yaş 12.8 olarak hesaplandı. Devri yapılan otomobillerin ortalama yaşı 14 olurken, motosikletlerde ise ortalama yaş 4.7 olarak kayıtlara geçti.

‘6+6’ kısıtlamasına dahil edildiler

İkinci el otomobil satışlarında uygulanan ‘6+6’ kısıtlaması, Aralık 2023’te motosikletleri de kapsayacak şekilde güncellendi.

Söz konusu kısıtlama otomobil tarafında hem bireysel hem de ticari satışları kapsarken, motosikletteki kısıtlamanın bireysel satışları kapsayıp kapsamadığı ise merak konusu olmuştu.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, o dönem Habertürk’e yaptığı açıklamada bu konuya açıklık getirmişti.

Öztürk, “MOTED olarak Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede, bireysel kullanıcılarda kilometre veya süre şartının aranmayacağını öğrendik. Fakat, aynı yıl içinde yapılacak dördüncü motosiklet satışında ise, satıcı kişi ticari kuruluş olarak değerlendirilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Sektör komisyon kurdu

Bundan 2 yıl önce, motosiklet sektörünün farklı paydaşlarını kapsayan bir komisyon kuruldu. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) öncülüğünde kurulan bu komisyon tarafından, motosikletin endüstrileşmesi konusunda çalışmalar yürütülüyor, yerli üretim adımları atılması için çalışılıyor.


İşte, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, komisyonun gündem maddelerinden biriydi. Avrupa’da uygulanan B sınıfı ehliyetle 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanma izninin Türkiye’de hayata geçirilmesi için çalışmalar yapan ‘motosiklet komisyonu’, son 2 yıl içinde birçok kez ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile düzenlemenin çıkarılması yönünde temaslarda bulundu.

Kimlik, pasaport, ehliyet ücretleri ne kadar oldu?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.