Kasko Sigortası ile Araç Güvenliğinizi Maksimuma Çıkarın

Her ne kadar trafikte dikkatli olunsa da bazı durumlarda kazaların önüne geçmek mümkün olmayabilir. Araçların, sürücülerin ya da yolcuların zarar görmesi ile sonuçlanan kazalar manevi açıdan sarsıcı olabildiği gibi maddi bakımdan da araç sahiplerinin ciddi bir külfet altına sokabilir. Kazaların yanı sıra hırsızlık, yangın, sel ya da deprem gibi doğal afetler de araç sahiplerinin korkulu rüyalarındandır.

kasko sigortası

Tüm bu olumsuzluklara ve meydana getirdikleri maddi kayıplara karşı alınabilecek en etkili önlem ise kasko sigortası yaptırmaktır. Çoğu zaman zorunlu trafik sigortası ile karıştırılan ancak hem kapsam hem de limit bakımından daha avantajlı konumda yer alan kasko sigortası ile aracınızı ve dolayısıyla kendinizi tam manasıyla güvence altına alabilirsiniz.

Bu güvenceden faydalanarak gönül rahatlığıyla aracınızı kullanmak için sigorta şirketleri ile hemen iletişime geçip kasko değer listeleri ve fiyat seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi elde edebilir, zahmetsiz bir şekilde aracınızı kaskolatabilirsiniz.

Kasko Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

Çoğu kişi halihazırda bir zorunlu trafik sigortası olduğu için aracına kasko sigortası yaptırmayı gereksiz görebilir. Ancak kasko sigortası farklı konularda sunduğu özel avantajlar ile zorunlu trafik sigortasının her daim önünde yer alır. Her şeyden önce zorunlu trafik sigortası kazada kusurlu bulunan tarafın aracında meydana gelen hasarları karşılamaz. Sadece kusurlu tarafın karşı tarafa yönelik neden olduğu zararları teminat kapsamına alır. Bu teminatın bir üst limiti mevcuttur. Limit aşımının gerçekleştiği durumlarda zararın kazaya yol açan kişi tarafından ödenmesi gerekir.

Kasko sigortasında ise kapsam oldukça geniştir. Öncelikli olarak kasko sigortası kusurlu dahi olsa kişinin aracında meydana gelen zararları karşılar. Ayrıca kasko sigortasında limit poliçe kapsamında sigortalının ihtiyacına yönelik belirlenebilir. Aynı durum poliçeye dahil edilecek ilave unsurlar için de geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası sadece kazalarda ve kazaların yol açtığı maddi ve bedensel kayıplarda devreye girerken kasko sigortasının kapsamı yine araç sahibinin istekleri doğrultusunda genişletilebilir ya da daraltılabilir.

Dolayısıyla kasko sigortası yaptırırken dilerseniz aracınızı kaza dışında yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı da güvence altına alabilirsiniz. Kasko sigortası kapsamında deprem, sel, yangın, çalınma, devrilme, terör, kötü niyetli hareketler, anahtar kaybı, yol yardım hizmeti, ambulans hizmeti ve ikame araç hizmeti gibi birçok farklı teminat yer alabilir. Tüm bu teminatları poliçenize ekleyerek aracınızı her türlü tehlikeye karşı eksiksiz bir şekilde koruyabilirsiniz.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç kasko fiyatları farklı sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak fiyatlar belirlenirken birtakım unsurlar göz önünde bulundurulur. Bu unsurların başında ise araç kasko değer listesi gelir.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından hazırlanan ve her ay güncellenen araç kasko değer listesinde, kaza sonucunda meydana gelen zararın sigorta şirketi tarafından karşılanacak tutarının üst limiti yer alır. Araçların marka, model, üretim yılı ve motor hacmine göre oluşturulan bu liste, aracın kasko değeri yani piyasa değerini belirlemekte kullanılır.

Araç kasko değer listesi haricinde kasko fiyatı belirlenirken birinci ve ikinci el araçlara göre farklı unsurlar da dikkate alınır. Araç sıfır ise kasko değeri için ithalatçı firmaların fiyat listeleri, web siteleri, galerileri ve süreli yayınları incelenir. İkinci el araçlarda ise kasko değeri 2. el araç satan bayi fiyatları, 2. el araç alım ve satımının gerçekleştirildiği internet siteleri ve gazete ilanları baz alınarak belirlenir.

Bunların yanı sıra araç kasko değeri belirlenirken hasarsızlık durumu diğer bir deyişle hasarsızlık indirimi, poliçenin türü, kapsama dahil edilen teminatlar ve araca sonradan monte edilen aksesuarlar ya da yedek parçalar da göz önünde bulundurulur.

Araç güvenliğinizi maksimuma çıkarmak için kasko sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız sigorta acenteleri ile görüşerek ya da sigorta şirketlerinin web sitelerini inceleyerek aracınızın kasko değerini ve fiyatını net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Farklı sigorta şirketlerinin fiyatlarını aynı anda öğrenmek ve sağlıklı bir kıyaslama gerçekleştirmek için ise sigortam.net internet sitesinden yardım alabilirsiniz.

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.