İkinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever yörünge altı uçuşu yapacak

Tuva Cihangir Atasever

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te ABD’nin New Mexico Eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.” dedi.

İkinci Türk astronot olarak geçen Tuva Cihangir Atasever özelinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır bugün şunları aktardı:

“Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te ABD’nin New Mexico Eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.”


Astronot Atasever, “Virgin” desteğiyle spesifik olarak yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuşa katılacak.

atasever

Uzay sayılıyor mu?

Bu konuda bir yorumda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cem Say, “100 kilometre irtifanın altı, Uluslararası Havacılık Federasyonu’na göre “uzay” sayılmıyor. (ABD’liler sayıyor.)

Bu uçuşlar iki-üç saat sürüyor, yolcuların ağırlıksız hissettiği süre bir-iki dakika. Bilet fiyatı da o oranda ucuz (yarım milyon dolardan az).” demişti.


Virgin imparatorluğunun sahibi olan Richard Branson tarafından kurulan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, geçtiğimiz yıl çok sayıda görev gerçekleştirdi.

Virgin Galactic

Örneğin Unity 25 adı verilen görevde dört şirket çalışanı (Beth Moses, Luke Mays, Jamila Gilbert ile Christopher Huie) ve pilotlar uzayın sınırını görme şansı elde etmişti. Unity 25 isimli görev şirket için önemliydi çünkü ticari hizmete başlama öncesindeki son testti.

29 Haziran tarihinde firma 90 dakika süren “ilk ticari” Galactic 01 görevini yaptı. Şirket bu görevde pilotlar Jameel Janjua ve Kelly Latimer tarafından uçurulan VMS Eve isimli “aracı hava aracını” kullanarak Mike Masucci ve Nicola Pecile yönetimindeki VSS Unity’i belirlenen yüksekliğe kadar çıkardı ve bundan sonra VSS Unity’i kendi başına bıraktı.

Bu noktada yerleşik roket motorunu ateşleyen VSS Unity, ses hızını üç kez aşarak bünyesindeki konukları uza sınırına çıkardı. Bu görevdeki şanslı konuklar Walter Villadei, Angelo Landolfi, Pantaleone Carlucci ve Colin Bennett olarak açıklandı. Bu görev, gerçek uzay turizmi için büyük bir başlangıç oldu, en son ise ilk sivil konuklar ya da sivil uzay turistleri ile beraber sorunsuz bir Galactic 02 görevi gerçekleştirildi.


Bu görevde uzay deneyimini bilet alan ilk isimlerden Jon Goodwin, Keisha Schahaff ve Anastatia Mayers yaşadı. Firma bu uçuşlar için koltuk başına tam 450 bin dolar ücret istiyor. 2021 yılında bu yüksek fiyat etiketiyle 100 bilet satışı yapıldığı aktarılmış, 250 bin dolar civarında satılan eski biletler (2005-2014 arasında) ile birlikte firmanın uzay yolculuğu için toplam 700 bilet sattığı söylenmişti.

Alper Gezeravcı’nın uzayda yaptığı UzMAN deneyi ilk sonucu açıklandı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.