Türkiye BRICS’e katılmak istiyor: BRICS nedir?

Türkiye BRICS

Çin’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın baş harflerinin birleşmesiyle BRICS adını alan örgüte Türkiye’nin katılmak istediğini duyurdu. Dışişleri Bakanı, Küresel Güney’in örgütünden ‘AB’ye iyi alternatif’ diye söz etti.

Kolektif Batı hegemonyasından kaçanların toplandığı en gözde örgüt olan BRICS’le ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan açıklama geldi. Çin’i ziyaret eden Fidan, Türkiye’nin BRICS’e katılmak istediğini ve bu organizasyonun AB’ye karşı iyi bir alternatif olabileceğini söyledi.

“Gelecek hafta Rusya’daki BRICS toplantısına katılacağım”

AB ile Gümrük Birliği anlaşması bulunan Türkiye’nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini belirten Fidan, gelecek hafta Rusya’da düzenlenmesi planlanan BRICS toplantısına katılacağını duyurdu. Asya’nın yanısıra Afrika’da da işbirliği ve çok taraflılığı desteklediklerini sözlerine ekledi.


Çin’in başkenti Pekin’de Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ile Vang Yi, görüşme gerçekleştirip ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan Pekin ziyareti kapsamında Çin ve Küreselleşme Merkezi adlı düşünce kuruluşunda Değişen Dünya Düzeninde Türkiye-Çin İlişkileri hakkında yaptığı konuşmada, BRICS açıklamasını yaptı. Bununla ilgili haberlerde Çinli kaynaklar, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın “Elbette BRICS üyesi olmak istiyoruz. Bu yıl işlerin nasıl gideceğini göreceğiz” dediğini aktardı.

Kremlin: Memnuniyetle karşılıyoruz, Türkiye’nin üyeliği zirvenin gündeminde olacak

Fidan’ın açıklamasını Rusya memnuniyetle karşıladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin BRICS ülkelerinin bir parçası olma isteğinden Rusya’nın memnuniyetini açıklayarak, konunun örgütün gelecek zirvesinin gündeminde olacağını söyledi.


Peskov, çeşitli devletlerden BRICS’e ilginin arttığını, ancak grubun ilgilenen tüm ülkeleri tamamen tatmin etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kremlin Sözcüsü, “BRICS, ilgi gösteren tüm devletlerle temasları sürdürmekten yana. Bunun için çeşitli formatlar üzerinde çalışılıyor. Bu, zaman gerektiren bir süreç, ancak bu kadar yoğun ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

De-dolarizasyonun ön cephesinde

2009’da Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in kurduğu 2010’da Güney Arfika’nın katıldığı BRICS, Küresel Güney’in ABD’nin kendi çıkarları uyarınca çıkardığı yaptırımları tüm dünyaya dayatması ve doları silah gibi kullanmasına karşı dolarsızlaşma (dedolarizasyon) çabalarının önemli platformlarından biri haline geldi.


Gelişmekte olan ülkelerden üyelik başvurusunun yağdığı BRICS’e Ocak 2024’te İran, Mısır, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil oldu. Suudi Arabistan, planlandığı gibi 2024 yılı başında BRICS’e katılmadı, ancak hâlâ üyeliği düşündüğünü duyurdu. (Kaynak: Sputnik, Reuters)

Anayasa Mahkemesi’nden önemli kararlar: Cumhurbaşkanı’nın KHK ile TCMB Başkanı’nı değiştirme ve rektör atama yetkisini iptal etti


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.