Alkol ve sigaraya zam!

alkol sigara zam

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon verisi sonrası 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları değişti. Alkollü içki fiyatlarına ÖTV zammı geldi. Sigara gruplarına da peş peşe zam geliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) 6 aylık Yurt içi ÜFE’yi yüzde 19,49 olarak açıklamasıyla birlikte alkollü içkilerden alınan asgari maktu vergi tutarı da arttı. Yüzde 45 alkol derecesine sahip 1 litrelik rakıdan alınan ÖTV 478,13 liradan 571,37 liraya yükseltildi. Alkol gruplarına da zamlar gelmeye başladı.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYDBaşkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından Süryani şaraplarına zam geldiğini açıkladı. Dündar, “Zam yağmuru başladı” diye yazdı. Böylece grubun en pahalı şarabı 2 bin 125 TL olurken en ucuzu 275 TL oldu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dündar, 70’lik rakının fiyatının 853 TL’ye yükseldiğini söylerken zamların süreceğini açıkladı.


Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş ise sosyal medya hesabından söz konusu hesaplamayı alıntılayarak “70’lik rakıya 78 TL zam demek oluyor. Muhtemelen firma zammı ile birlikte 90-100 lira zam geçişi olur” dedi. Aybaş aynı zamanda Efes pilsen bira guruplarına 15-20 tl Arası zam geçişi olduğunu açıkladı.

Sigara gruplarına da peş peşe zam

Dün JTI sigara grubuna gelen zammın ardından bugün de PM grubunda 3-4 TL zam gerçekleşti. Böylece grupta satılan en pahalı sigara 73 TL olurken en ucuz sigarası ise 66 TL oldu

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından PM sigara grubuna zam geldiğini açıkladı. Dündar zamlı sigara fiyat listesini de paylaşarak “PM gurubuna zam geldi” diye yazdı.


Böylece sigara grubuna 3-4 TL zam gelmiş oldu. Sigara zammı bugün itibarıyla geçerli olacak. Gelen zamla birlikte ise PM sigara grubunun en pahalı sigarası 73 TL olurken en ucuzu 66 TL oldu.

KPMG raporu: Konut satışları düştü, otel doluluk oranları azaldı, AVM’lerin sayısı arttı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.