Sosyal Medya ve Şahsi Filtre

Sosyal medyanın ön sıralarda yer almaya başladığı son dönemde, işin menfi yanlarına da bakalım derim…

sosyal medya

Yazılı ve görsel medya kuruluşlarında çalışanların, belirli vasıflarla seçilmeleri ve işlerini de sosyal sorumluluk bilinci ile yapmaları gerekir. Çalışmalarında, halka kıyasla seçici veya dengeli tutumlar sergilemeleri, bulundukları pozisyon gereğidir. Bu; halkın arkasında olduklarını bilerek önde yürümek bilincidir. Keza sanatçılar için de aynı tutum geçerli olmalıdır.

Sosyal medya açısından baktığımızda, medya çalışanı olarak devreye halk girdiği zaman, işler biraz değişir. Bir önceki paragrafta sözü geçen medya kuruluşu çalışanları gibi, halkın da paylaşımlarında belirli bir sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekir. Çünkü sosyal medya, tüm halkı yazar-çizer etmiştir. Nasıl ki bir gazete yazarı, özel hayatını kenara koyarak işini yapmalıysa, halkın da bir sosyal medya yazarı olarak aynı şekilde davranması gerekir. Doğru olan; düşünerek hareket etmek ve paylaşımlarda aynı sosyal sorumluluk bilincini gözetebilmektir. Bir sosyal medya elemanı bilmelidir ki; yaptığı bir paylaşım, gün gelecek ve başka bir insan için müspet veya menfi bir anlam ifade edebilecektir.


[quote]Peki bu bakış açısına sahip miyiz? Ne yazık ki tam olarak evet diyemeyeceğim. Bu bakış açısını gerçekleştirebilmemiz için öncelikle kendimize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirebilmemiz gerekir. Kendimize ne derece saygı duyabilirsek, karşıya da ancak o kadar saygı duyabiliriz. Kendimizi ne kadar acımasızca eleştirebilirsek, karşıyı da ancak o şekilde eleştirebiliriz.[/quote]


Bahsedilen tutumun, bir hayat görüşü olarak yaşanabilmesi kolay değildir. Çünkü yetiştirilirken, bir şekilde negatiflere bolca maruz kalmışızdır. Güvensizliklerimiz, korkularımız, endişelerimiz bizleri bu durumu hayata geçirmemizden alıkoyar. Kaldı ki her fikri kabul etmemiz de doğal değildir. Asıl husus; yargıdan uzak, anlayış ve hoşgörü çerçevesinde kendi sınırlarımızı çizebilmemizdir. Madem böyle, o zaman ne yapmak gerekir? Olana direnmek yerine onu anlamak, daha sonra değiştirmek yoluna gitmek doğru olabilir. Olduğu anda reddetmek bencilce ve korkakça kaçacaktır.

Duyduklarınızı veya gördüklerinizi eleştirirken, şahsi bir filtreniz olduğunu unutmayın. İyi bir insan olmak istiyorsanız, filtrenizin ayarını elinizden geldiğince güncel tutmaya çalışın. Belki o zaman melekleri görebilirsiniz.


Sayı 72 | Eylül 2011