Bitcoin’in Değeri Düştü

Birçok kişi dijital para birimi Bitcoin’den satın almak için para harcıyor, riske giriyorken aşırı yükselen değerinin hızla düşmesinin, Bitcoin balonunun patlamasına mı sebep oldu?

bitcoins

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan bugün 200 bini aşan sanal para Bitcoin’in, Ekim 2013’te 15 milyar dolara ulaşan piyasa değeri, 2014’ün Nisan ayında 6 milyar dolar seviyesine geriledi.

SETA Ekonomi Direktörü, aşırı yükselen değerin hızla düşmesinin, Bitcoin balonunun patlamasına sebep olduğunu açıkladı.

Geçen yıl Ekim’de 1240 dolara kadar yükselen 1 Bitcoin’in değeri, alım-satımların büyük kısmının gerçekleştirildiği sanal döviz bürosu Mt.Gox’un iflas etmesiyle bu yılın Şubat ayında 390 dolara kadar düştü.

Ekim ayına göre yaklaşık yüzde 60 değer kaybeden Bitcoin, bugün itibariyle 490 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Bitcoin’deki değer kaybı ve sonunun geldiği söylentilerini değerlendiren Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, finans dünyasının Bitcoin konusunda ikiye ayrıldığını söyledi.

Polat, “Geleneksel ekolden gelen kesim, bunun bir balon olduğunu ve bir süre sonra arkasında pek çok Bitcoinzede bırakarak patlayacağını savunurken, internetin dinamiklerine aşina öteki kesim ise siber alemin farklı alanlarında Bitcoin kullanımının artmasıyla fiyatının daha da yükseleceğini iddia ediyor” diye konuştu.

‘Bitcoin balonu çabuk patladı

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl de

Bitcoin’deki düşüşün, yatırımcıları zor durumda bırakacağını açıklayan Erdal Tanas Karagöl, “Kara para aklama ve yasadışı faaliyetlerin yürütülebildiği Bitcoin’in arzı az olduğu için küresel piyasaları kısmi şekilde etkileyecek. Balonun gerçek para gibi kabul görmemiş olması düşüşünün piyasalara etkisinin sınırlı olmasını sağlayacak” şeklinde açıkladı.

Karagöl açıklamalarına şöyle devam etti; “Bitcoin’deki değer kaybının büyük ihtimalle piyasalarda en fazla altını etkileyecek, altını yine tekel konumuna taşıyacağını ve değerini yükseltecek.”


Bitcoin hakkında bilgilenebilirsiniz.