İndigo Dergisi Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Sponsor Oluyor

Marmaris, ilk kez düzenleyeceği Uluslararası Kısa Film Festivali ile Türkiye’nin kapılarını dünyaya açıyor…

Marmaris, uzunca süren sessizliğinin ardından 7. sanat dalı olarak kabul edilen Kısa Film Festivali ile Türkiye’de bir ilk olarak kabul gören Uluslararası Kısa Film Festivali’yle sanata hizmet ediyor. İndigo Dergisi, ilk kez düzenlenecek uluslararası festivalin basın sponsoru oldu.

indigo-marmaris-sponsor

MarmariSANart’ın hayata geçirdiği örnek proje, sanata gönül veren sanatseverler tarafından titizlikle planlanarak, Marmaris Belediyesi ve MARTAB (Marmaris, Köyceğiz ve Datça Turizm Alanı Altyapı Birliği) ile Marmaris’teki Sivil Toplum Örgütleri, Marmaris’e, sanata değer veren kişi ve kurumların desteğiyle harekete geçirildi.


MarmariSANart’ın projesi “Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali”. 24-27 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşecek.

Marmaris’te yaşayan sanatçı ve sanatseverleri bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen MarmariSANart, kente sanat turizmiyle de hizmet etmeyi amaçlıyor.

Festivalin hedefleri arasında kısa film yönetmenlerini teşvik ederek sanata hizmet etmek; Marmaris’in doğal ve tarihi güzelliğini, Marmaris temalı filmler çekilmesiyle doğal bir kısa film platosu olarak kullanılmasına vesile olmanın yanı sıra çekimi gerçekleştirilen filmlerin yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen film festivallerinde gösteriminin sağlanmasıyla uluslararası kısa filmlerin dünyadaki otoritesi ve platformu haline getirmek.

afiş

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Hazırlanıyor

Festivalin danışmanlığını Ahmet Mümtaz İdil, Festival Başkanlığını Sayın Şeref Öztürk’ün üstlendiği organizasyona, Türkiye’den 50’ye yakın yönetmen, senarist, oyuncu, yazar ve film eleştirmeni katılıyor.

Kısa filmler kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel dallarında yarışacak filmlerin kazanan yönetmenlerine  ise “Festival Onur Plaketleri” verilecek.

Festival kapsamında gerçekleşecek olan yarışmaya katılacak filmler;  Ön Jüri Üyelerinden Bülent Özkam, Tarık Alpagut ve Serdar Gürcan tarafından elemeden geçirilerek, ana jüri üyelerince değerlendirilmeye alındı.


Ana Jüri Üyeliği Başkanlığını Vecdi Sayar’ın yaptığı festivale Ana Jüri Üyesi olarak; Aslı Şahin, Orhan Aydın, Mustafa Altıoklar, Hayri Çölaşan katılıyor.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ön eleme sonuçları; özgünlük, senaryo/öykü, sinematografik anlatım, kamera, kurgu, ışık, ses, efektler ve oyuncu yönetimi açılarından değerlendirilerek, gösterime hak kazanan kısa filmler belirlendi.

Ön elemeyi geçen filmler; En az 10 ayrı mekânda ( kent meydanlarında; çeşitli  noktalarda perdeler kurularak; Halk plajlarında, yat limanında,  ve sinema salonlarında) üç gün boyunca gösterimi sağlanacaktır.

24 Eylül çarşamba günü bir kortej yürüşü ile başlayacak olan festival programı aynı akşam, Açılış Galası  ile devam edecek. 25-26-27 eylul tarihlerinde farklı organizasyonlarla festivale katılan konuklara ev sahipliği yapacak olan Marmaris, sanat ve kültürle dolu günler yaşayacak.

Marmaris İnci Ödülü’nün verileceği festival, merak ve heyecanla bekleniyor.

Click for English version


Festival resmi sayfası: marmaristsanatfest.org

marmaris international short film festival media sponsor indigo