İndigo Dergisi Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Sponsor Oluyor

Marmaris, ilk kez düzenleyeceği Uluslararası Kısa Film Festivali ile Türkiye’nin kapılarını dünyaya açıyor…

Marmaris, uzunca süren sessizliğinin ardından 7. sanat dalı olarak kabul edilen Kısa Film Festivali ile Türkiye’de bir ilk olarak kabul gören Uluslararası Kısa Film Festivali’yle sanata hizmet ediyor. İndigo Dergisi, ilk kez düzenlenecek uluslararası festivalin basın sponsoru oldu.

indigo-marmaris-sponsor

MarmariSANart’ın hayata geçirdiği örnek proje, sanata gönül veren sanatseverler tarafından titizlikle planlanarak, Marmaris Belediyesi ve MARTAB (Marmaris, Köyceğiz ve Datça Turizm Alanı Altyapı Birliği) ile Marmaris’teki Sivil Toplum Örgütleri, Marmaris’e, sanata değer veren kişi ve kurumların desteğiyle harekete geçirildi.


MarmariSANart’ın projesi “Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali”. 24-27 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşecek.

Marmaris’te yaşayan sanatçı ve sanatseverleri bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen MarmariSANart, kente sanat turizmiyle de hizmet etmeyi amaçlıyor.

Festivalin hedefleri arasında kısa film yönetmenlerini teşvik ederek sanata hizmet etmek; Marmaris’in doğal ve tarihi güzelliğini, Marmaris temalı filmler çekilmesiyle doğal bir kısa film platosu olarak kullanılmasına vesile olmanın yanı sıra çekimi gerçekleştirilen filmlerin yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen film festivallerinde gösteriminin sağlanmasıyla uluslararası kısa filmlerin dünyadaki otoritesi ve platformu haline getirmek.

afiş

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Hazırlanıyor

Festivalin danışmanlığını Ahmet Mümtaz İdil, Festival Başkanlığını Sayın Şeref Öztürk’ün üstlendiği organizasyona, Türkiye’den 50’ye yakın yönetmen, senarist, oyuncu, yazar ve film eleştirmeni katılıyor.

Kısa filmler kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel dallarında yarışacak filmlerin kazanan yönetmenlerine  ise “Festival Onur Plaketleri” verilecek.

Festival kapsamında gerçekleşecek olan yarışmaya katılacak filmler;  Ön Jüri Üyelerinden Bülent Özkam, Tarık Alpagut ve Serdar Gürcan tarafından elemeden geçirilerek, ana jüri üyelerince değerlendirilmeye alındı.


Ana Jüri Üyeliği Başkanlığını Vecdi Sayar’ın yaptığı festivale Ana Jüri Üyesi olarak; Aslı Şahin, Orhan Aydın, Mustafa Altıoklar, Hayri Çölaşan katılıyor.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ön eleme sonuçları; özgünlük, senaryo/öykü, sinematografik anlatım, kamera, kurgu, ışık, ses, efektler ve oyuncu yönetimi açılarından değerlendirilerek, gösterime hak kazanan kısa filmler belirlendi.

Ön elemeyi geçen filmler; En az 10 ayrı mekânda ( kent meydanlarında; çeşitli  noktalarda perdeler kurularak; Halk plajlarında, yat limanında,  ve sinema salonlarında) üç gün boyunca gösterimi sağlanacaktır.

24 Eylül çarşamba günü bir kortej yürüşü ile başlayacak olan festival programı aynı akşam, Açılış Galası  ile devam edecek. 25-26-27 eylul tarihlerinde farklı organizasyonlarla festivale katılan konuklara ev sahipliği yapacak olan Marmaris, sanat ve kültürle dolu günler yaşayacak.

Marmaris İnci Ödülü’nün verileceği festival, merak ve heyecanla bekleniyor.

Click for English version


Festival resmi sayfası: marmaristsanatfest.org


marmaris international short film festival media sponsor indigo

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.