Finansal üst düzey yönetici olan CFO’lara talep yüksek

Deloitte Türkiye’nin, önde gelen sekiz üst düzey yönetici araştırma firmasının tepe yöneticilerinin katkıları ile gerçekleştirdiği ‘Kariyer Dünyasında CFO’nun Yeri’ araştırmasına göre, iş piyasasında CFO’lara olan talep oldukça yüksek. Bu nedenle piyasa ile -diğer üst düzey yöneticiler ile- kıyaslandığında, CFO’ların finansal paketleri daha cazip. Bulundukları pozisyonda ortalama 2 ila 5 sene arasında zaman geçiren CFO’luk mevkisinde erkek egemen bir yapı olsa da, kadınlar gözle görülür bir yükselişte. CFO’lar arasında kariyer yolunda en popüler gelecek durak ise CEO’luk.

Finansal üst düzey yönetici olan CFO'lara talep yüksek

Deloitte Türkiye, senede 150’den fazla CFO ve üst düzey finans yöneticisini bulup onları Türkiye’nin önde gelen kurumlarında yeni pozisyonlarına yerleştiren sekiz üst düzey yönetici araştırma şirketi ile görüştü ve ‘Kariyer Dünyasında CFO’nun Yeri’ isimli araştırmasını yayınladı.

Deloitte Türkiye CFO Hizmetleri Lideri ve “Türkiye’nin CFO’ları” kitabının yazarı Cem Sezgin araştırmaya ilişkin olarak “Bugün ne gurur vericidir ki Türkiye, artık birçok küresel dev şirkete CFO ihraç eder hale geldi. Her dönem yeni meslekler popüler oluyor ancak CFO’luğun tahtı hiç sarsılmıyor” dedi. Sezgin, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de şu ana kadar CFO’ların kariyerleri ile ilgili bu denli özgün ve kapsamlı bir araştırma hiç yapılmamıştı. Araştırmaya katılan sekiz Üst Düzey Yönetici Araştırma şirketi ve Deloitte’un hem global ölçekte hem de Türkiye’de ne kadar fazla sayıda CFO ile etkileşim halinde oldukları düşünülürse, çalışmanın bize sunduğu ipuçlarının önemi ortaya çıkıyor.” Bugünün CFO’larının, geleceğin CEO’ları olduğuna da dikkat çeken Sezgin, bu durumun tüm iş dünyası açısından yaratacağı etkileri düşününce, CFO’lara kritik bir misyon düştüğünü belirtti.


CFO’ların kariyer dünyasını dokuz başlıkta irdeleyen araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edildi:


 • İş piyasasında CFO arz-talep dengesi
  • İş dünyasında CFO’lara ciddi bir talep olduğu görülüyor. Araştırmaya katılan uzmanların büyük kısmı (%75) CFO’lara olan talebi ‘yüksek’, geri kalanı ise ‘orta düzeyde’ olarak niteliyor. Bu nedenle açık CFO pozisyonlarına uygun adayları yönlendirmek adına yıl içerisinde önemli ve özenli bir mesai harcıyorlar.
 • C-Suite yöneticiler ile kıyaslama
  • CFO’ların kendi referans grupları içerisinde (ki buna C-Seviye ya da Genel Müdür Yardımcısı, Direktör, Başkan Yardımcısı, Koordinatör unvanları denk geliyor) maaş vb. haklar açısından minimumda benzer bantta oldukları, öte yandan bazı durumlarda daha üst seviyede kaldıkları görülüyor. Bu durum, finansal koşullar açısından CFO’luk mesleğinin halen ne kadar cazip olduğunu gösteriyor.
 • CFO olmak ne kadar zaman alıyor?
  • Genelde 10 seneyi tamamlamadan CFO’luğa geçiş yapılmıyor. İstisnalar elbette mevcut.
 • CFO’lar bir şirkette kaç sene geçiriyor?
  • CFO’ların önemli bir kısmı bulundukları pozisyonda ortalama 2 – 5 sene arasında zaman geçiriyorlar (Global araştırmalar bir CFO’nun şirketteki ortalama görev süresini 5 – 6 sene olarak gösteriyor). Sonrasında ise farklı bir şirkete / pozisyona transfer oluyorlar.
 • CFO’luk sadece erkeklerin mesleği mi?
  • Kadınlar lehine günden güne ve hızla gelişiyor olsa da, halen erkek egemen diyebileceğimiz bir pozisyon CFO’luk…
   • Türkiye’nin en büyük 20 şirketinin hepsinin CFO’su erkek
   • Türkiye’nin en büyük 3 grubunun hepsinin CFO’su erkek
   • Fortune 500 şirketlerindeki kadın CFO oranı %11,6 (2015)
   • Fortune 500 şirketlerindeki kadın CFO oranı % 8,8 (2010)
   • FTSE 100 şirketlerindeki kadın CFO oranı %11 (2015)
   • FTSE 350 şirketlerindeki kadın CFO oranı %8 (2015)
 • İşletme-ekonomi hala revaçta
  • CFO’lar ağırlıklı olarak işletme – ekonomi ve işletme mühendisliği bölümlerinden mezun.
   • CFO’luğa giden yol genellikle bir şirketin mali işler / finans bölümünden, bağımsız denetim – vergi – kurumsal finans gibi profesyonel hizmet sağlayıcı firmalardan, banka ve diğer finans kuruluşlarından geçiyor. Bu kurumlara da çoğunlukla yukarıdaki bölümlerden mezun kişiler alınıyor. Ayrıca, ‘CFO’nun 4 Farklı Rolü’ ile aranan özelliklerin oluşumunu besleyen akademik formasyon, genelde bu bölümlerde öğrencilere sağlanıyor. Yani müfredat bunu destekler nitelikte. Mali işler alanındaki üst ve orta kademe yöneticilerin aynı kökenden gelmeleri ve bölümlerine eleman alımı yaparken kendileri ile aynı dili konuşacak kişileri benimsemeleri, bu bölümlerin ağırlığını koruyor. Bu noktada tıpkı ‘okulculuk’ gibi ‘bölümcülük’ tercihleri söz konusu olabiliyor.
 • CFO için gelecek durak
  • CEO’luk / Genel Müdürlük
  • Yönetim Kurulu ve ona bağlı üst düzey komiteler (risk, denetim vb.)
 • CFO bulmak istediğinizde…
  • İş arayan CFO’lar ile CFO arayan şirketlerin her açıdan beklentilerinin örtüşmesi kritik nokta. Bu nedenle
   • CV Veritabanı
   • Kişisel networkler
   • Profesyonel Sosyal Paylaşım Platformları (Linkedin vb.) kullanılıyor.
 • Hangi rol?
  • Deloitte’un 2000’li yılların ortasında iş dünyasına kazandırdığı ve bugün tüm dünyada ve ülkemizde genel kabul görmüş terminoloji haline gelen ‘CFO’nun 4 Rolü’, finans fonksiyonlarının bir numaralı liderlerinin görevlerini yerlerine getirirken hangi farklı rolleri üstlendiklerini tarif ediyor. CFO arayan şirketler, adayları değerlendirip seçim yaparken, kurumun öncelikleri doğrultusunda hangi rollere daha fazla odaklanmasını istiyorlar ise, o profil ve vizyonda bir CFO arayışına giriyorlar.

İlgili yazılar

Üniversite mezunu Suriye uyruklu adaylar iş arıyor

Türkiye’nin 88,5 Milyar doları tehdit altında


Türkiye’de satılık konut fiyatları uçtu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.