İnsan embriyosunun genlerini değiştirmek için izin alındı

İngiliz bilim insanları, araştırma amacıyla insan embriyosunun genlerini değiştirmek için izin aldı. Bu durum, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

İngiliz bilim insanları, araştırma amacıyla insan embriyosunun genlerini değiştirmek için izin aldı.

İngiltere’de bilim insanlarının araştırma amacıyla insan embriyosunun genlerini değiştirmek için izin almaları, bu alandaki çalışmaları bir kez daha gündeme getirdi. Söz konusu çalışmaların kalıtımsal hastalıkların engellenmesi için devam ettiğini belirten uzmanlar, uygulamanın hayata geçirilmesinin özellikle etik yönler sebebiyle henüz mümkün olmadığına dikkat çekti.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, şunları söyledi:


CRISPR/Cas9 sistemi, canlıların genetik yapılarında oynama yapabilen ve normalde bakterilerin kendilerini savunması amacı ile evrildiği günden beri kullandıkları bir sistemdir. Bilim insanları bu sistemi 90’lı yılların başında bulmuş ancak 2000’li yılların başında daha açık olarak görevlerini ortaya koymuşlar, hatta daha da bilemediğimiz birçok yönü olan bir sistemdir.

Özellikle 2010’dan sonra ise canlıların embriyolarında kalıtımsal olarak ebeveynlerinden alınmış genetik sorunları düzeltme amacı ile kullanılmış, ve zaman zaman da başarı kazanmış bir biyolojik mekanizmadır.

İnsan embriyolarında uygulamalara ilk kez Çin’de başlamış hatta o zaman özellikle İngiliz bilim insanları bu sistemi insan embiyolarında uygulamak için daha erken olduğunu iddia etmişlerdi. Her ne kadar Çin’deki çalışmalar bir başarı yakalamamış olsa da bu kez bu konu İngiltere’de ön plana çıktı, Francis Crick Enstitüsü’nde çalışmaya izin çıktı.

Kalıtımsal hastalıklar önlenebilir

Bu çalışmaların ana eksenini kalıtımsal hastalıkların engellenmesi oluşturacak. Bir sonraki döllere aktarılan genetik sorunları, örneğin herhangi bir mutasyon sonucu oluşabilecek bir hastalığı hücre düzeyinde tedavi ederek sağlıklı olarak anneye geri implante edilmesini sağlayacak. Böylece artık korkulan genetik hastalıklardan dolayı bireylerin çocuk sahibi olamaması gibi sorunlar ortadan kalkacak.


Şu anda birçok merkezde uygulanan preimplantasyon genetik tanı metoduna alternatif. Ancak bu sistem henüz net değil, nasıl daha önce gen tedavisi uygulamaları uygulandıktan sonra sorunlar ile karşılaşılıp bir çok ülkede yasaklandıysa bu teknoloji de bu tip problemler yaratabilir. O yüzden daha önümüzde alınması gereken uzun bir süreç var.

Etik yönden tartışma yaratabilir

Bir de bu uygulamaların tartışılabilecek etik yönleri bulunuyor. Yeni gen kombinasyonlarına veya ilerde ısmarlama çocuk gibi daha farklı sorunlara yol açabilir. O yüzden temkinli yaklaşmakta yarar var.

İlgili yazılar

Tüp Bebek tedavisinde yenilikler

Anti-Yaşlanma: günlük ihtiyaç duyulan vitaminler


Genetik Şifremiz ve Biz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.