Minik kafadarların en büyük problemi kardeş kıskançlığı

Dünyaya iki ya da daha fazla çocuk getiren ebeveynlerin hayatı, bazen olması gerektiği gibi iyi gitmiyor. Kardeşler arası kıskançlık, çoğu ebeveyni zor duruma düşürebiliyor. Eğer yeni bebeğinizin gelişiyle bu problemleri yaşamaya başladıysanız, korkmayın yalnız değilsiniz.

kardeş kıskançlığı

Kardeş kıskançlığında ebeveynler ne yapmalı?

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyor mu? Kardeşi doğduğundan beri huyu mu değişti? Huysuzlanıyor, size çok yapışıyor, bebek gibi mi davranıyor? Kardeşine zarar veriyor, onu geri götürelim mi diyor? Eğer baş etmekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Aslında çocuklar 4 yaşına kadar kardeş sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak kavrayamıyorlar. O güne kadar evdeki bütün ilgi üstlerindeyken, bir gün içinde evin küçük çocuğu olmaktan çıkıp büyük ağabey veya abla haline geliyorlar. Birdenbire ilgiyi kaybeden çocuklar için bu durumla baş etmekse her zaman kolay olmuyor. Yeni kardeşin aileye katılmasından sonra doğal olarak gelişen kıskançlık ise önüne geçilebilecek bir durum değilse de çocuklarınıza göstereceğiniz ilgi ve onları anladığınızı belirterek yapacağınız açıklamalar çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır. Elbette en önemlisi açıklama ve davranışlarınızın tutarlı olmasıdır. Anne, baba ile birlikte diğer aile büyüklerinin davranışları büyük çocuğun aileye yeni katılan küçük bireyin yabancı ve bir düşman değil aksine hayatını daha neşeli ve eğlenceli hale getirecek bir kardeş, arkadaş olduğunu daha kolay kabullenmesini sağlayacaktır.


Aileler ayrıca büyük çocuklarına kıskançlık, kızgınlık gibi duyguların kardeşlerini sevmesine engel olmadığını söylemeliler. Unnado.com yazarlarından, Klinik Psikolog – Oyun Terapisti Pınar Mermer konuyla ilgili olarak; “Bir insanı hem sevebilir hem de zaman zaman kıskanabilirsin; bu çok normal. Ne zaman kıskanırsan gel bana söyle bunun hakkında konuşalım” diyerek çocukların rahatlamalarının sağlanabileceğini söylüyor.

Yeni kardeşin gelişiyle birlikte çocuğunuza her zaman gösterdiğiniz ilgi ve sevgiyi azaltmadan, günlük rutinini bozmadan, evde yeni kardeşin gelişiyle birlikte büyük kardeşin hayatını eskisi gibi devam ettirmesine olanak tanıyıp, minik bebeği de zamanla bu rutine dahil ederek en mutlu zamanlarınızı daha mutlu hale getirebilirisiniz.


İlgili yazılar

Bensiz tatile gidemezsin! Kıskançlıkta Avrupa’da birinciyiz


Çocuklar anne babayı rol model olarak alıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.