Başkonsoloslar Taksim’de: İstiklal’den dünyaya mesaj

İsrail ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu 19 ülkeden Başkonsoloslar ve İstanbul’un farklı ilçelerinden belediye başkanları Taksim İstiklal Caddesi’nde teröre hayır yürüyüşü düzenledi.

İsrail ve Belçika'nın da aralarında bulunduğu 19 ülkeden Başkonsoloslar ve İstanbul'un farklı ilçelerinden belediye başkanları Taksim İstiklal Caddesi'nde teröre hayır yürüyüşü düzenledi.

19 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı terör saldırısında 34 kişi hayatını kaybetmişti. Başkonsoloslar ve dış temsilcilikler İstiklal Caddesi’nde spontan bir yürüyüş düzenledi.

Törere hayır yürüyüşüne Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan’ın öncülük ettiği gelen bilgiler arasında. İstanbul’dan farklı ilçelerin belediye başkanları da yürüyüşte hazır bulundu. Başkonsoloslar İstiklal Caddesi’nde patlamanın gerçekleştiği noktadan dünyaya verdikleri mesajlarda “Küresel anlamda teröre hayır demek için buradayız” dediler.


Beşiktaş’tan İstiklal Caddesi’ne yürüyüş

Beşiktaş Belediyesi ve Beşiktaş Kaymakamlığı da İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınamak ve esnafa taziyede bulunmak için saldırının meydana geldiği noktaya sabah saatlerinde yürüyüş düzenledi.

İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen terör saldırısının acıları sarılmaya, birlik ve beraberlik mesajları verilmeye bugün de devam edildi. Aralarında Beşiktaş Belediye Başkanı Av Murat Hazinedar ,Beşiktaş Kaymakamlığı yetkilileri, Beşiktaş Amatör spor Kulüpleri Birliği, Beşiktaş Belediyesi Meclis üyeleri ve Beşiktaş Muhtarlar Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda kişi Taksim Meydanı’nda bu Sabah saat 09.00’da toplandı.

Daha sonra Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve beraberindekiler ellerinde “Teröre karşı tek yüreğiz. Halkımızın başı sağ olsun” yazılı pankart ve çiçeklerle patlamanın olduğu yere yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından patlama yerine gelen Başkan Hazinedar’ın da aralarında bulunduğu topluluk, patlama yerine karanfil ve  “Yurtta sulh, cihanda sulh” ile “Asla yıkılmayacağız” yazılı dövizleri bıraktı.


Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “Sorunlara özgürlükçü ve adaletli bir çözüm bulamadığımız için bunları yaşıyoruz. Dünya bu konuda Türkiye gibi bakmıyor. Şu anda Avrupa’da terör örgütünün çadırı açılabiliyor. Teröre karşı tek bir yürek olmalıyız. Bu Beyoğlu’nun meselesi değil, bu İstanbul’un meselesi de değil. Bu dönemlerde siyasi duruşlarımızdan, günlük siyasi menfaatlerimizden bağımsız hareket ederek ortak tavır almayı bilmemiz gerekiyor” dedi.