Brüksel saldırılarını IŞİD (DAEŞ) üstlendi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 34 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu saldırıları IŞİD (DAEŞ) üstlendi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 34 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu saldırıları IŞİD (DAEŞ) üstlendi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Zaventem Uluslararası Havalimanı’nda iki ve Maalbeek’teki metro durağında bir patlama meydana geldi. Brüksel Savcısı’nın bürosundan yapılan açıklamada Zaventem Havalimanı’ndaki saldırıyı intihar bombacısının gerçekleştirdiği belirtildi. Russia Today’in Mısır medyasından aktardığı habere göre, üstlenme açıklaması IŞİD (DAEŞ) bağlantılı Amak Haber Ajansı’nda yayınlandı.

Belçika Türkiye’deki temsilciliklerini kapattı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bu sabah Belçika’nın başkenti Brüksel’de art arda düzenlenen terör saldırısından sonra Belçika’nın İstanbul ve Ankara’daki diplomatik temsilcilikleri kapatıldı. Bugün ve yarın yapılması planlanan vize işlemleri ve randevuların iptal edildiği kaydedildi.


Belçika'nın başkenti Brüksel'de 34 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu saldırıları IŞİD (DAEŞ) üstlendi.

Belçika’da güvenlik alarmı seviye 4’e çıkarıldı

Brüksel patlamalarının ardından Belçika’nın tamamında güvenlik alarmı seviyesi en yüksek olan 4’e çıkarıldı. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Brüksel Zaventem Havalimanı’nda iki patlamanın meydana gelmesinin ardından ülkede terör alarmının en üst seviyeye çıkarıldığını bildirdi.


Belçika’daki patlamanın, 13 Kasım 2015’te 132 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırısını gerçekleştiren grubun liderliğini yapan IŞİD (DAEŞ) militanı Salih Abdeslam’ın yakalanmasından 4 gün sonra sonrasında gerçekleşmesi dikkat çekti. Abdeslam’ın yakalandıktan sonra Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders yaptığı açıklamada, “Brüksel’de yeni bir saldırı girişimi başlatmaya hazırdı. Aramalar sırasında ele geçirilen birçok ağır silah ve bağlantılarıyla kurduğu yeni ağ, bu ifadenin doğru olabileceğini ortaya koyuyor” açıklamasında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Brüksel’deki patlamanın günler öncesinde ”Ankara’da patlayan bombanın şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel’de patlamaması için hiçbir sebep yok” demişti.