Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bağırarak korudular

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları Washington’daki protestoculara bağırarak engel olmaya çalıştı. Twitter’da #ÖÖÖEEEEEEEAAAAAAĞĞĞĞĞĞHHHHH etiketiyle yankılandı.

Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalacağı otelin önünde hem sevgi gösterileri hem de protestolarla karşılandı. Korumaların protesto seslerini anlamsız seslerle bastırmaya çalıştıkları video sosyal medyayı salladı.

Protestocular otelin yakınına yaklaştırılmazken, Erdoğan’ın korumaları olduğu tahmin edilen güvenlik görevlilerinin sloganları bastırmak için çıkardığı sesler sosyal medyada yankı uyandırdı.


AKP, PKK ve Gülen cemaati karşıtı eylemleriyle tanınan Expose grubu üyeleri Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ı kalacağı otelin önünde protesto etti. Erdoğan’ın korumaları eylemcileri iterek müdahalede bulunmaya çalıştı. Daha sonra korumalar ve eylemciler arasında sözlü arbede yaşandı. Eylemciler, korumaların kendilerini Türkiye’ye döndüklerinde bunların hesabını sormakla tehdit ettiğini söyledi. Olay esnasında müdahalede bulunmayan ABD polisi daha sonra eylemcileri koruma altına aldı. Ayrıca Erdoğan’ın korumalarından bazıları gazetecilere sözlü tacizde bulundu, ağır küfürler etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları Washington'daki protestoculara anlamsız bir şekilde bağırarak engel olmaya çalıştı.

AKP taraftarı bir grup da Erdoğan’a destek vermek için karşı eylem düzenledi. İki grup arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Erdoğan’ın ABD ziyareti beş gün sürecek. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la görüşmesi beklenen Erdoğan, perşembe akşamı Başkan Obama’nın zirveye katılan liderlere verdiği yemeğe katılacak. Burada ikili görüşmelerde bulunacak olan Erdoğan cumartesi günü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Maryland eyaletinde yaptırdığı caminin açılışını yaptıktan sonra Türkiye’ye dönecek.


Expose grubu Facebook hesabından yaptığı açıklamada Erdoğan’ı ABD ziyareti boyunca takip ederek protesto edeceklerini duyurdu.

Twitter’da paylaşılan #ÖÖÖEEEEEEEAAAAAAĞĞĞĞĞĞHHHHH etiketiyle kullanıcılar, ‘dış politikadaki yeni ses’i ti’ye aldı.