Erdoğan’ın ABD ziyaretinde protokol rezaleti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde protokol rezaleti yaşandı. Erdoğan’ı Andrews Hava Üssü’nde hiçbir Amerikalı yetkilinin karşılamaması dikkat çekti. Karşılama merasiminin başında bir onbaşı olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için gittiği ABD’nin başkenti Washington’da tam anlamıyla bir karşılama skandalı yaşandı. Erdoğan ve beraberindeki heyeti, protokol kuralları hiçe sayılarak hiçbir ABD’li yetkili karşılamadı.

ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bağırarak korudular

Erdoğan’ı havaalanında sadece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı. Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve aynı zamanda damadı olan Berat Albayrak ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu eşlik etti.


Erdoğan ve beraberindeki heyetin 12 saat süren uçuşundan sonra yaşanan protokol rezaleti kameralara da yansıdı. Erdoğan’ı karşılayacak asker grubunun başında genç bir onbaşının bulunduğu görülürken, Türk heyeti uçak merdivenlerinden indiği sırada tören heyetinin hala yerini almadığı görüldü.

obama ile erdoğan görüşecek mi

Obama ile Erdoğan görüşecek mi?

Erdoğan’ın Obama ile görüşüp görüşmeyeceği belirsizliğini korurken, Beyaz Saray kaynakları görüşme olması durumunda bile bunun “resmi bir görüşme olmayacağı” açıklamaları dikkat çekmişti.


Uçuşun öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Obama ile Erdoğan görüşecek mi?” sorusuna, “Cumhurbaşkanımızın Washington’a yaptığı ziyaret, ikili ziyaret değil; çok uluslu çok katılımlı bir zirve ziyaretidir. Bu tür zirvelerde program el verdiği ölçüde ikili ziyaretler yapılır. Bizim de planladığımız, bizden talep edilen, bizim talep ettiğimiz çeşitli görüşmeler olacak. Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor. Sürekli bu ilişkinin mahiyeti üzerine yapılan spekülasyonları kenara koyup resmi açıklamaları esas almakta fayda var” ifadelerini kullanmıştı.