Erdoğan’ın ABD ziyaretinde protokol rezaleti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde protokol rezaleti yaşandı. Erdoğan’ı Andrews Hava Üssü’nde hiçbir Amerikalı yetkilinin karşılamaması dikkat çekti. Karşılama merasiminin başında bir onbaşı olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için gittiği ABD’nin başkenti Washington’da tam anlamıyla bir karşılama skandalı yaşandı. Erdoğan ve beraberindeki heyeti, protokol kuralları hiçe sayılarak hiçbir ABD’li yetkili karşılamadı.

ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bağırarak korudular

Erdoğan’ı havaalanında sadece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı. Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve aynı zamanda damadı olan Berat Albayrak ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu eşlik etti.


Erdoğan ve beraberindeki heyetin 12 saat süren uçuşundan sonra yaşanan protokol rezaleti kameralara da yansıdı. Erdoğan’ı karşılayacak asker grubunun başında genç bir onbaşının bulunduğu görülürken, Türk heyeti uçak merdivenlerinden indiği sırada tören heyetinin hala yerini almadığı görüldü.

obama ile erdoğan görüşecek mi

Obama ile Erdoğan görüşecek mi?

Erdoğan’ın Obama ile görüşüp görüşmeyeceği belirsizliğini korurken, Beyaz Saray kaynakları görüşme olması durumunda bile bunun “resmi bir görüşme olmayacağı” açıklamaları dikkat çekmişti.


Uçuşun öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Obama ile Erdoğan görüşecek mi?” sorusuna, “Cumhurbaşkanımızın Washington’a yaptığı ziyaret, ikili ziyaret değil; çok uluslu çok katılımlı bir zirve ziyaretidir. Bu tür zirvelerde program el verdiği ölçüde ikili ziyaretler yapılır. Bizim de planladığımız, bizden talep edilen, bizim talep ettiğimiz çeşitli görüşmeler olacak. Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor. Sürekli bu ilişkinin mahiyeti üzerine yapılan spekülasyonları kenara koyup resmi açıklamaları esas almakta fayda var” ifadelerini kullanmıştı.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.