Messi Murtaza’ya Türkiye’den Barış Topu Hediyesi

Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu gönüllülük esasına bağlı olarak geliştirmiş olduğu “Barış Topu Projesi” yayınlan fotoğrafları ile gündeme gelen ve futbola olan sevgisini poşetten yapmış olduğu Messi forması ile ortaya koyan Afganistan’ın Doğu bölgesindeki, Gazni Şehri, Cagori ilçesinde yaşayan, 5 yaşındaki Murtaza Ahmedi’ye, “Barış Topu Hediye Paketi” ulaştırıldı.

Messi Murtaza'ya Türkiye'den Barış Topu Hediyesi

Barış Topu hediye paketi

“Barış Topu Projesi” kapsamında hazırlanarak Elazığ’dan yola çıkan hediye paketini Afganistan’ın Başkenti Kabil’de, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’ da görev yapan öğretmen Mutlu Güzel aracılığı ile ulaştırılmıştır.

Proje kapsamındaki bu faaliyetin amacı, Afganistanlı Murtaza Ahmedi’nin, spora ve futbola olan sevgisini pekiştirmek, Messi ile tanışmak isteme hayallerine ulaşmasına katkı sağlamak, Ayrıca Afganistan Futbol Federasyonu (AFF) ile işbirliği çerçevesinde, Lionel Messi ve Murtaza Ahmedi’nin Türkiye’de buluşmasına çaba göstermektir.

Ayrıca bu etkinlik kapsamında gerçekleştirilen bu faaliyetle “Çocukların oyun oynama hakları” için farkındalık oluşturularak, tüm dünyanın ilgisini ve dikkatini Murtaza Ahmedi’nin yaşamış olduğu Cagori ilçesine çekerek, bölgede spor yapan kız ve erkek çocuklara spor malzemesi desteği için ayrı bir kampanya başlatılacaktır.

“Barış Topu Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek olan “Barış Topu Hediye Paketi” ni, Afganistan’da yaşayan Murtaza Ahmedi’ye, ulaştırmak için maddi ve manevi katkı sunan, TİKA’ya, Tiryaki Spor Mağazası’na, Bildemmak Bilçağ Şirketi’ne, Turkish Life Magazine Dergisi’ne, değerli basın mensuplarına ve kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunarız.

“Dünya’da savaşların sona ermesi ve barışın sağlanması dileği ile tüm insanlığı bu anlamlı projeyi destklemeye ve katkı sağlamaya davet ediyoruz.”

Barış Topu Projesi

“Barış Topu Projesi” nin temel amacı; sporun din, dil, ırk renk ayrımı göstermeksizin, tüm insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulamak, tüm dünyada “Barış, Dostluk ve Kardeşliğin” spor yolu ile geliştirilmesini sağlamaktır.

Birleşmiş Milletler, Genel Kurulu tarafından 02 Eylül 1990 yılında yürürlüğe giren, 193 ülke tarafından imzalanan “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin”;

  • Madde 31/1 “Taraf devletler, çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar”.
  • Madde 31/2 “Taraf devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkını saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin (etkinlikler) konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler”.

Bu maddelerin yanında;

Dünya Olimpiyat Komitesi ve Birleşmiş Milletler ve UNESCO, UNICEF, Avrupa Birliği, Spor Federasyonları, Üniversiteler ve Sivil Toplum kuruluşları tarafından, ortak amaç olarak kabul edilen “Barış ve Spor” anlayışı çerçevesinde; “çatışmasız ve savunmasız olarak yapılan sporun, daha yaygın olarak erişilebilir hale gelmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamak, gelişmemiş bölgelerde kalkınmayı sağlamak, yoksulluk ve eşitsizliği ortadan kaldırmak, eğitime katkı sağlamak, yaşam boyu spor yapmayı ve sağlıklı yaşam kültürünü teşvik ederek, sporun toplumda oynadığı eğitim, sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik rolünü kitlelere ulaştırmaktır”.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 59. maddesinde yer alan “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur” ilkelerinden hareketle; Bir çocuğa oyun topu hediye etmek istiyorsanız veya çevrenizde oyun topuna ihtiyacı olan çocuklar varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

19 Mayıs 1968'de Elazığ‘da doğdum. İlk, orta, lise eğitimimi bu ilde tamamladım. 1986 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne girdim. 1990 yılında mezun oldum. 1991 yılında, Öğretmen Yeterlilik Sınavını kazanarak Muş İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Muş Lisesin de Beden Eğitim Öğretmeni olarak göreve başladım, Mecburi hizmetimi tamamlayarak,1993 yılında Elazığ İmam Hatip Lisesine tayin oldum. 1994 yılında, Fırat Üniversitesi, Sağlık Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Programında, Yüksek Lisans öğrenimime başladım, 1995 yılında aynı Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde, Araştırma Görevlisi olarak göreve başladım. 1996 yılında Prof. Dr. Eyüp G. İSPİR danışmanlığında “Fırat Havzasındaki Spor Teşkilatlarının Sporun Yaygınlaştırılmasına Katkıları” Uzmanlık Tezi ile mezun oldum. 1997 yılında, Yedek Subay olarak askere alındım, 1998 yılında terhis oldum. 1998 yılında, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Doktora Programına yerleştirildim ve Gazi Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği Bölümünde, Araştırma Görevlisi olarak göreve başladım, 2002 yılında Prof. Dr. Güner EKENCİ danışmanlığında “Spor Yönetiminde Özerkliğin Ekonomik Boyutu (TFF Örneği)” isimli Doktora Tezi ile mezun olarak, Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna Yardımcı Doçent kadrosuna atandım, aynı yıl Spor Yöneticiliği Kurucu Bölüm Başkanı olarak göreve başladım. 2005 Dünya Beden Eğitimi ve Spor Yılında UNESCO “Beden Eğitimi ve Spor İhtisas Komisyonu”nda görev aldım. 2011 Yılında, Amerikada New York, Dowling College’de, Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak görev yaptım. 2012 Ylında “10.Beş Yıllık Kalkınma Planı Spor Özel İhtisas Komisyonunda” yer aldım. 2013 Yılında Doçentlik Ünvanı aldım, 2014-2015 Yılında Doktora Üstü çalışma amaçlı, Amerika’da, University of Baltimore County ( UMBC ) Ekonomi Bölümünde, Profesor Dennis Coates Danışmanlığında “Türkiye ve Amerika’daki Spor Organizasyanlarının Ekonomik Etkisinin Karşılaştırmalı Analizi” Projesini tamamladım. Aynı dönem merkezi New York’da bulunan, The Light Millennüm, Sivil Toplum Kurumunun, Gençlik ve Spor Komisyonunda Kurucu Üye ve Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Temsilciliğini yürüttüm. 10. Uluslararası Beden Eğitimi Spor ve Fiziksel Terapi Kongresi Sekreterliği yaptım Fırat Üniversitesi, Spor Fakültesi, Spor Yöneticiliğ Bölümünde, Öğretim Üyesi görevimi görevimi sürdürmekte olup, Spor Ekonomisi, Spor Yönetimi, alanlarında Ulusal ve Uluslararası Akademik çalışmalarım bulunmaktadır. Aynı zamanda Yerel ve Ulusal Dergi ve Gazetelerde Spor Editörlüğü ve Yazarlığı yapmaktayım.