Pera Eğitim’de gerçeküstücülük ve koleksiyonerlik üzerine atölyeler

Pera Eğitim tarafından, Pera Müzesi’nin yeni sergilerine paralel düzenlenen atölye programları 6 Mart Pazar günü başlıyor. Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi ve Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki sergileri kapsamında düzenlenen atölyeler “Pera Çocuk” (4 – 12 yaş), “Pera Genç” (13 – 17 yaş) ve “Pera+” (18 yaş ve üzeri) olmak üzere üç farklı yaş grubuna sesleniyor.

pera eğitim

Pera Eğitim, Giorgio de Chirico, Dünyanın Gizemi ile Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki sergileri kapsamında bir dizi yeni atölye düzenliyor. Pera Çocuk, Pera Genç ve Pera+ olarak üç farklı yaş grubuna hitap eden yaratıcı atölyelerde katılımcılar Pera Müzesi’nin süreli sergilerini keyifle deneyimleme fırsatı yakalıyorlar.

6 Mart Pazar günü başlayacak olan Pera Çocuk atölyelerinde 4 – 6 ve 7 – 12 yaş gruplarına yönelik 8 farklı yaratıcı ve eğlenceli atölye sunuluyor. Metafizik resmin öncüsü, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico’nun Dünyanın Gizemi sergisinde çocuklar pastel, akrilik, fotoblog gibi malzemeleri kullanırken metafizik sanat hakkında bilgi ediniyorlar. Bir koleksiyonun izini süren Anı ve Süreklilik sergisinin atölyelerinde ise çocuklar farklı malzemeleri kullanarak koleksiyonerlik kavramı ile merak etmeyi, araştırmayı, saklamayı, biriktirmeyi ve sorumluluk duygularını geliştirmeyi öğreniyorlar.Gençler için eserlerin Perde Arkası ve Bilinçaltı Denemeleri

Nisan ayında gerçekleşecek Pera Genç atölyelerinde ise 13 – 17 yaş grupları için deneysel ve araştırmaya dayanan iki farklı yaratıcı program sunuluyor. Dünyanın Gizemi kapsamında düzenlenen atölyelerde katılımcılar, bilinçaltındaki düşünceleri gün yüzüne çıkaran deneysel çalışma sürecinde gerçeküstü ve metafizik sanatı öğreniyor. Anı ve Süreklilik kapsamında hazırlanan Eserlerin Perde Arkası isimli atölyede ise, genç katılımcılar, sanat eserleriyle bağlantılı mesleklerden restoratörlüğü keşfediyor.


18 yaş ve üzeri herkesin katılabileceği Pera+ atölyeleri, 18 Mart – 8 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Katılımcılar Süper Kadavra atölyesinde, kolektif kolaj tekniği ile gerçeküstücü sanatın kurucusu Giorgio de Chirico’yu farklı bir yönüyle tanıyor. Bu atölyede katılımcılar şiir de yazan sanatçıdan ilhamla, bilinçdışından faydalanan kolektif şiirler oluşturuyorlar. Üç Boyutlu Yaşam Öyküsü atölyesinde ise katılımcılar fotoğraf okumaya dayanan yaratıcı bir alıştırma ile zamanın dönüştürücü gücüyle yüzleşiyor. Yaratılan hikaye doğrultusunda ise yeni bir yaşam alanı tasarlıyorlar.