Pera Eğitim’de gerçeküstücülük ve koleksiyonerlik üzerine atölyeler

Pera Eğitim tarafından, Pera Müzesi’nin yeni sergilerine paralel düzenlenen atölye programları 6 Mart Pazar günü başlıyor. Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi ve Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki sergileri kapsamında düzenlenen atölyeler “Pera Çocuk” (4 – 12 yaş), “Pera Genç” (13 – 17 yaş) ve “Pera+” (18 yaş ve üzeri) olmak üzere üç farklı yaş grubuna sesleniyor.

pera eğitim

Pera Eğitim, Giorgio de Chirico, Dünyanın Gizemi ile Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki sergileri kapsamında bir dizi yeni atölye düzenliyor. Pera Çocuk, Pera Genç ve Pera+ olarak üç farklı yaş grubuna hitap eden yaratıcı atölyelerde katılımcılar Pera Müzesi’nin süreli sergilerini keyifle deneyimleme fırsatı yakalıyorlar.

6 Mart Pazar günü başlayacak olan Pera Çocuk atölyelerinde 4 – 6 ve 7 – 12 yaş gruplarına yönelik 8 farklı yaratıcı ve eğlenceli atölye sunuluyor. Metafizik resmin öncüsü, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico’nun Dünyanın Gizemi sergisinde çocuklar pastel, akrilik, fotoblog gibi malzemeleri kullanırken metafizik sanat hakkında bilgi ediniyorlar. Bir koleksiyonun izini süren Anı ve Süreklilik sergisinin atölyelerinde ise çocuklar farklı malzemeleri kullanarak koleksiyonerlik kavramı ile merak etmeyi, araştırmayı, saklamayı, biriktirmeyi ve sorumluluk duygularını geliştirmeyi öğreniyorlar.Gençler için eserlerin Perde Arkası ve Bilinçaltı Denemeleri

Nisan ayında gerçekleşecek Pera Genç atölyelerinde ise 13 – 17 yaş grupları için deneysel ve araştırmaya dayanan iki farklı yaratıcı program sunuluyor. Dünyanın Gizemi kapsamında düzenlenen atölyelerde katılımcılar, bilinçaltındaki düşünceleri gün yüzüne çıkaran deneysel çalışma sürecinde gerçeküstü ve metafizik sanatı öğreniyor. Anı ve Süreklilik kapsamında hazırlanan Eserlerin Perde Arkası isimli atölyede ise, genç katılımcılar, sanat eserleriyle bağlantılı mesleklerden restoratörlüğü keşfediyor.


18 yaş ve üzeri herkesin katılabileceği Pera+ atölyeleri, 18 Mart – 8 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Katılımcılar Süper Kadavra atölyesinde, kolektif kolaj tekniği ile gerçeküstücü sanatın kurucusu Giorgio de Chirico’yu farklı bir yönüyle tanıyor. Bu atölyede katılımcılar şiir de yazan sanatçıdan ilhamla, bilinçdışından faydalanan kolektif şiirler oluşturuyorlar. Üç Boyutlu Yaşam Öyküsü atölyesinde ise katılımcılar fotoğraf okumaya dayanan yaratıcı bir alıştırma ile zamanın dönüştürücü gücüyle yüzleşiyor. Yaratılan hikaye doğrultusunda ise yeni bir yaşam alanı tasarlıyorlar.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.