Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı

İran asıllı işadamı Rıza Sarraf, ABD’de gözaltına alındı. Sarraf’ın, İran hükümeti ve diğer tarafların yaptırımlardan kurtulmak için kurduğu mekanizmanın bir parçası olduğu iddia edildi. Rıza Sarraf’ın 75 yıl hapsi isteniyor.

Rıza Sarraf ABD'de gözaltına alındı

Reuters’ın haberine göre, İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’ın İran hükümeti ve diğer kuruluşların Tahran’a yönelik uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için kurduğu mekanizmanın parçası olarak yüzlerce milyon dolarlık işlemlere karıştığı belirtildi.

Sarraf ve iki İranlı daha hakkında Manhattan’da bu suçlamalarla dava açılmıştı.


ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre ise Sarraf ve diğer iki kişi İran’a yönelik yaptırımları aşmak için yasadışı işlemlerle elde edilen gelirleri aklayarak bir çok finans şirketini dolandırmakla suçlanıyor. Savcılık Zarrab için 75 yıl hapis istiyor.

Türkiye’de 17 – 25 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp bir süre hapis yattıktan sonra serbest kalan işadamı Rıza Sarraf, Miami’de İran yaptırımlarını bypass ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarından tutuklandı. Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın haberine göre savcılık Sarraf için 75 yıl hapis istedi. Sarraf’la beraber iki kişinin daha tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların ikisinin de İran vatandaşı olduğu ve 29 yaşındaki Kamelya Cemşidi ve 65 yaşındaki Hüseyin Necafzade olduğu belirtildi.

İlgili yazılar

Dört Yapraklı Yonca


Organize Yolsuzluğa Yasaklar İle İtibar Koruması