Rıza Sarraf tutuklandı, Halkbank hisseleri çakıldı!

Rıza Sarraf’ın, ABD’de tutuklanmasının ardından, Halkbank hisseleri yüzde 7’den fazla değer kaybetti. Trajik düşüşün, Rıza Sarraf’ın Türkiye’de Halkbank üzerinden İran’a yaptığı işlemlerin tekrar gündeme geleceği endişesinden kaynaklandığı öne sürüldü. 

Rıza Sarraf'ın, ABD'de tutuklanmasının ardından, Halkbank hisseleri yüzde 5'in üzerinde düşüşle işlem gördü.

Halkbank hisseleri %7’den fazla düştü

Reza Zerrab’ın tutuklandığı yönündeki haberlerin ardından bu sabah Halkbank hisseleri açılışta yüzde 4 kayıp yaşadı. Saat 10:40 itibariyle hisselerdeki kayıp yüzde 5’e yaklaştı. Aynı saatte BIST-100 endeksi ise yüzde 2,2 düşüş kaydetti. Halkbank hisseleri saat 17:15’te yüzde 7.75 düşüşle hareket etti.

Rıza Sarraf, İran hükümeti veya diğer kurumlar için beraberinde başkalarıyla birlikte ABD’nin İran’a dönük yaptırımlarının etrafından dolanarak yüz milyonlarca dolar para taşıdığı suçlamasıyla Florida’da tutuklandı. Sarraf, 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Aynı soruşturmada, dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltına alınmıştı.


Soruşturma kapsamında, sızan belgelere göre, Sarraf, Aslan ve diğer Türk yetkililer altın kaçakçılığı yoluyla İran’ın para transfer işlemlerinin içinde yer almakla suçlanmıştı. Ancak daha sonra bu dava düşmüştü.

Bir bankacılık analisti, “Sarraf ABD’de İran ambargosunu delmeye yönelik yaptığı işlemler nedeniyle tutuklandı. ‘Peki bunu neyle deldi’ diye sorulduğunda Halkbank’taki işlemlerle ilgili olduğu ortaya çıkacak. Bu da banka hisselerinde sert düşüşe neden oluyor” dedi.


Konu ile ilgili olarak Halkbank’a ulaşılamadı. Nomura’dan Timothy Ash de Halkbank hisselerindeki sert düşüşün bu davaya ilişkin endişelerle ilgili olmasının olası olduğunu ifade ederek, “Özellikle Erdoğan’ın tepkisinin nasıl olacağı izlenmesi gereken potansiyel olarak çok önemli bir gelişme” dedi.