TRT’de Suriyeli çocuk: Kontrol noktasında kendimi patlatırdım!

Devlet televizyonu TRT bünyesinde yayın yapan belgesel kanalında yer alan ‘Pusula Doğu’ isimli belgesel, ‘çocukları canlı bomba olmaya özendirdiği’ iddiasıyla tepki çekti.

TRT de Suriyeli çocuk: Kontrol noktasında kendimi patlatırdım!

TRT Belgesel kanalında skandal görüntülere yer verdi. Bir çocuğa sorulan skandal sorulara verilen yanıtları içeren belgeselden bir bölüm sosyal medyada çok paylaşıldı ve tepki gördü.

Söz konusu görüntülerde, babasını savaşta kaybeden küçük bir kız çocuğuna, “Babanı öldürenler hakkında ne düşünüyorsun?“, “Onların çocukları burada olsa ne yapardın?” ve “Babanı öldürenler özür dilese affeder misin?” gibi sorular yöneltiliyor


TRT Belgesel kanalında Pusula Doğu aldı belgeselde yayınlanan görüntülerde, küçük bir Suriyeli kız çocuğuna babasını öldürenlerle ilgili sorular sorulduğu görülüyor. Programda Suriyeli kız çocuğuna “savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?” diye sorulurken, çocuğun yanıt olarak “kontrol noktasında kendimi patlatırdım” diye cevap verdiği alt yazıdan görülüyor.

Babasını öldüren kişileri ‘katiller’ olarak tanımlayan kıza yöneltilen “Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın” sorusu ise belgeselin tepki çeken bölümü oldu. Sosyal medya kullanıcıları, TRT Belgesel kanalının küçük kızın, “Kontrol noktasında kendimi patlatırdım” cevabını yayınlamasına tepki gösterdi.


​Yayınlanan görüntülerin, çocukları ‘canlı bomba olmaya özendirdiğini’ savunan sosyal medya kullanıcıları, TRT Belgesel’in yayıncılık politikalarını eleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da, konuyu Meclis gündemine taşıyacağını söyledi.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.