TRT’de Suriyeli çocuk: Kontrol noktasında kendimi patlatırdım!

Devlet televizyonu TRT bünyesinde yayın yapan belgesel kanalında yer alan ‘Pusula Doğu’ isimli belgesel, ‘çocukları canlı bomba olmaya özendirdiği’ iddiasıyla tepki çekti.

TRT de Suriyeli çocuk: Kontrol noktasında kendimi patlatırdım!

TRT Belgesel kanalında skandal görüntülere yer verdi. Bir çocuğa sorulan skandal sorulara verilen yanıtları içeren belgeselden bir bölüm sosyal medyada çok paylaşıldı ve tepki gördü.

Söz konusu görüntülerde, babasını savaşta kaybeden küçük bir kız çocuğuna, “Babanı öldürenler hakkında ne düşünüyorsun?“, “Onların çocukları burada olsa ne yapardın?” ve “Babanı öldürenler özür dilese affeder misin?” gibi sorular yöneltiliyor


TRT Belgesel kanalında Pusula Doğu aldı belgeselde yayınlanan görüntülerde, küçük bir Suriyeli kız çocuğuna babasını öldürenlerle ilgili sorular sorulduğu görülüyor. Programda Suriyeli kız çocuğuna “savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?” diye sorulurken, çocuğun yanıt olarak “kontrol noktasında kendimi patlatırdım” diye cevap verdiği alt yazıdan görülüyor.

Babasını öldüren kişileri ‘katiller’ olarak tanımlayan kıza yöneltilen “Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın” sorusu ise belgeselin tepki çeken bölümü oldu. Sosyal medya kullanıcıları, TRT Belgesel kanalının küçük kızın, “Kontrol noktasında kendimi patlatırdım” cevabını yayınlamasına tepki gösterdi.


​Yayınlanan görüntülerin, çocukları ‘canlı bomba olmaya özendirdiğini’ savunan sosyal medya kullanıcıları, TRT Belgesel’in yayıncılık politikalarını eleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da, konuyu Meclis gündemine taşıyacağını söyledi.