TÜBİTAK: Bir selam da bizden size selamünaleyküm?

TÜBİTAK, 2016 yılı bölge sergisine davet edilen projeleri açıkladı. Davet listesinin 26’ıncı sırasında ise “Bir selam da bizden size selamünaleyküm?” isimli bir projenin yer alması dikkat çekti.

TÜBİTAK

TÜBİTAK – Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından, “Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak” amacıyla Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknolojik Tasarım ve Tarih alanlarında düzenlenen yarışmaya katılıp bölge sergisinde yer almaya hak kazanan projelerden birinin ismi dikkat çekti.

47’nci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında, TÜBİTAK, bölge sergisine davet edilen projeleri açıkladı. TÜBİTAK tarafından Ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Araştırma Projeleri Yarışması”nda kendi bölgelerinde yarışacak projeler belirlendi. Bölge elemeleri anlamına da gelen bölge sergisine davet edilen projeler arasında yer alan “Kanser Hastalığını Yenmede Dini İnancın, Duanın ve Olumlu Düşünmenin Etkisi Üzerine Bir Araştırma” başlıklı çalışma dikkat çekti.


tubitak-psikoloji

Projeler arasında en dikkat çeken ise Giresun Şebinkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 56. sırada yer alan “Kanser Hastalığını Yenmede Dini İnancın, Duanın ve Olumlu Düşünmenin Etkisi Üzerine Bir Araştırma” başlıklı çalışma. Psikoloji dalında yarışmaya dahil olan proje, Karadeniz Bölgesi illerinden gelen 100 çalışmayla birlikte bölge sergisinde yarışacak.

degerler-egitimi


Samsun Mithatpaşa Anadolu Lisesi’nden 2 öğrenci, TÜBİTAK’ın yarışmasına katıldı. İsmi, “Bir selam da bizden sana selamünaleyküm?” olan proje, bu da yetmezmiş gibi TÜBİTAK tarafından “bölge sergisine davet edilen projeler” arasında 26’ıncı sırada yer aldı.