Zorunlu trafik sigortası nedir? Nasıl işler?

Araç sahipleri ile sigorta şirketlerini karşı karşıya getiren zorunlu trafik sigortasında sular durulmuyor. Zorunlu trafik sigortası fiyatlarının son yıllarda yükselmesi sebebiyle insanlar ya araçlarını satıyor ya da başkasının üzerine devrediyor.

Zorunlu trafik sigortası nedir? Nasıl işler?

Trafik sigortalarında oluşan yeni yapılanmalar

Son 1 – 2 yıllık döneme kadar trafik sigortası yaptırıldığı yıldan başlayarak hasarsızlık olan her yıl daha da düşerdi. Örneğin; trafik sigortasını 300 TL’ye yaptıran bir kişi bir sonraki yıl hasarsızlık durumunda 300 TL’den daha az ödeme yapacağını biliyordu.

Trafik sigortalarında oluşan yeni yapılanmalar sebebiyle, yıllık prim ödemeleri giderek artıyor. 300 TL’ye sigorta yaptıran bir kişi hasarsızlık olsa dahi bir sonraki yıl 300 TL’den fazla ödeme yapmak zorunda kalıyor. Sigorta şirketleri ve devlet fahiş şekilde artan trafik sigortaları için nihayet çalışma yapmaya başladı. Yeni yasaya göre trafik sigortalarının düşmesi bekleniyor.

Zorunlu trafik sigortası nedir? Nasıl işler?

Rekabet Kurumu atağa kalkıyor

Rekabet Kurumu, 33 sigorta şirketi için rekabeti bozmaları sebebiyle soruşturma başlattı. Rekabet Kurumu; Zorunlu Trafik Sigortası pazarında faaliyet gösteren 33 şirketi birlikte fiyat artışı yapmak suretiyle araştırmaya başlayacak. Bu araştırma sonucunda 33 sigorta şirketi için rekabeti bozucu herhangi bir ceza uygulanıp uygulanmayacağını merakla bekliyoruz.

Trafik sigortalarının yeni dönemde 7 kademeye ayrıldığı görülüyor. 1.2. ve 3.kademede hasarlı sürücüler, 5.6. ve 7.kademede ise hasarsız sürücüler yer alıyor. 4.kademe ise ilk kez sigorta yaptıran sürücüleri kapsıyor. 1.kademe hasar bakımından en çok paya sahip olanları gösteriyorken, 7.kademe hiç hasarı olmayan sürücüleri temsil ediyor.

Zorunlu trafik sigortası nedir? Nasıl işler?

Trafik sigortalarında sistemin açıkları da var

Daha önce kazaya karışmış ve hasarlı sürücüler grubuna giren 1. 2. ve 3. kademedeki kişiler, araçlarını yakınlarının üzerine devrederek yalnızca araç devir ücreti ödeyip yakınını 4. kademeden sisteme sokabiliyor. Böylece ilk kez sisteme giren yeni araç sahibi neredeyse yüzde 50 oranında indirim alabiliyor.

Trafik sigortalarındaki hasar / hasarsızlık durumu adil yapılıyor mu?

Trafik sigortalarındaki hasar / hasarsızlık durumunun da adil verilerle yapılmadığı düşünülüyor. Trafikte seyir halindeyken arkadan size çarpan bir araç o kazada ekspertiz raporuna göre %100 kusurlu çıkıyorken, siz % 0 kusurlu olmanıza rağmen aracınız kazaya karıştı diye hasarlı araç konumuna düşüyorsunuz. Bakanlıkların ve sigorta şirketlerinin bu ayrıntıyı da dikkate alarak yeniden düzenleme yapması gerekiyor.