Ak Parti’de şok kongre kararı: Dolar sert yükseldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu görüşmesinin ardından başkent kulisleri kaynamaya başladı. Gelen ilk bilgilere göre görüşmeden Ak Parti’de olağanüstü kongre kararı çıktı. Dolar sert yükseliş yaparak 2.95 seviyesini gördü.

Gelen ilk bilgilere göre görüşmeden Ak Parti'de olağanüstü kongre kararı çıktı. Dolar sert yükseliş yaparak 2.93 seviyesini gördü.

Piyasalar Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasına kilitlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında kritik toplantı sona erdi. Görüşmeden Ak Parti’de kongre kararı çıktığı söyleniyor. Başbakan Davutoğlu yarın gerçekleştirilecek AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından saat 11:00’de basın toplantısı düzenleyecek.

 

AKP‘de aylık olarak yapılan ve kongreden sonra partinin en üst karar alma organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Cuma günü yaptığı toplantıda, partideki atama/görevden alma yetkisini Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’ndan alarak tekrar MKYK’ya verdi.


Kongre kararı piyasaları salladı

Bankacılar tarihi de değiştirilerek bugüne alınan görüşmenin piyasa tarafından yakından izleneceğini belirtirken küresel piyasaların satıcılı olduğu dönemlerde yurtiçindeki risklerin yatırımcı gözünde bir anda daha görünür olmaya başladığına da dikkat çekiyorlar.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Küresel satış baskısıyla birleşen siyasi endişeler hiç bir teknik seviyeye bakılmaksızın TL’deki değer kaybını tetikliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybına bakıldığında TL’de belirgin bir ayrışma olmaması sürece ilişkin en kötü senaryonun fiyatlarda henüz olmadığını gösteriyor.Bugün Cumhurbaşkanı Başbakan görüşmesinin ardından sürecin nasıl şekilleneceği uzun süre piyasa gündeminde kalacak ve bir risk unsuru olarak kalmaya devam edecek” dedi.

Piyasalarda siyasi gündemin haricinde Cuma günü açıklanacak olan ve piyasalar tarafından yakından izlenecek olan ABD tarım dışı istihdam verileri bekleniyor.


Tahvil getirileri de sert yükseldi

Bankacılar tahvil getirilerinin son bir kaç aylık dönemde yüzde 11’li seviyelerden tek haneye gerilediğinin düşünüldüğünde yükselişlerde hem küresel satış baskısının hem de lokal gelişmelerin kar realizasyonu için neden yarattığına da dikkat çektiler.

Tahvil-bono piyasasında 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.28 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.36 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.45 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.51 oldu.

Borsa 79 bin altını gördü


Hisse senetleri piyasası dünkü sert satışların ardından bugün de kayıplarını sürdürürken, küresel borsalarda gözlenen satış baskısı içeride devam eden politik endişelerle birleşince BIST-100 yüzde 2’nin üzerinde kayıpla kapandı. Dün de 3.29 düşüşle kapanan BIST-100 endeksi yüzde 2.08 kayıpla 79,382.62 puandan kapandı. Bankacılık hisseleri yüzde 2.46 geriledi. Endekste hafta başından bu yana yüzde 7 düşüş kaydetti.