Bomba yüklü traktör ele geçirildi; saldırı önlendi

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi kırsal kesiminde PKK’nın bomba yüklediği bir traktör ele geçirildi. Operasyon sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 PKK’lı terörist de öldü.

Bomba yüklü traktör ele geçirildi

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’nin kırsal kesiminde bugün PKK’lı teröristler tarafından bomba yüklü bir traktörü belirleyen, güvenlik güçleri operasyon yaptı. Nereye ve hangi eyleme götürüldüğü henüz bilinmeyen traktörün ele geçirilmesi sırasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 PKK’lı da öldürüldü. Jandarmanın bölgede operasyonlarını sürdürürken, traktördeki bomba da kontrollü olarak patlatılarak imha edildi.

Bomba yüklü kamyonun patlaması sonucu 13 köylü hayatını kaybetmişti

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da PKK’ya ait bomba yüklü kamyonun infilak ettirilmesi sonucu 13 köylü patlama sırasında hayatını kaybetmişti. Patlama, PKK’lılara ait bomba yüklü bir kamyonun Sarıkamış Köyü’nden Dürümlü Mezrası’na doğru hareket ederken infilak etmesiyle yaşanmıştı.


kahraman köylüler diyarbakır bomba yüklü kamyon 13 köylü
13 vatandaşın hayatını kaybettiği patlama sonrası oluşan dev çukur

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, bomba yüklü kamyonun geçişi sırasında köylüler tepki göstermiş, PKK’lılar ve köylüler arasında tartışma çıkmıştı. Köylüler aracı takip etmeye başlayınca PKK’lı teröristler kamyonu infilak ettirdi.

Olayda patlatılan kamyon önce Yenişehir ilçesi Tanışık Mahallesi’ne geldi. Köylülerin şüphelenmesi üzerine kamyonda bulunan şahıslar ile Tanışık Mahallesi’ndeki köylüler arasında tartışma yaşandı ve köylüler terör örgütü mensuplarını köylerine sokmayarak engellemeye çalıştı. Kamyonun Sur ilçesi Dürümlü Mahallesi’ne doğru kaçmaya başlaması üzerine Tanışık mahallesinde ikamet eden köylüler tarafından şüpheli araç takibe alındı. Kaçamayacaklarını anlayan teröristler tarafından patlayıcı madde yüklü kamyon Dürümlü Mahallesi girişinde patlatıldı.


Olayda teröristlerin yapacağı muhtemel bir eylemi önlemek amacıyla aracı takip eden ve köylerine hainleri sokmayan 13 vatandaş hayatını kaybetmişti. Tanışık köyünde PKK’lı teröristlere müdahale eden kahraman vatandaşlar, bomba yüklü kamyonu köyden çıkararak, çoluk çocuk demeden vahşice katliam yapmayı planlayan hainleri engelleyerek büyük bir facianın önüne geçmiş oldu.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.