Can Dündar’ı eşi ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek korudu

Türkiye’nin en büyük adliyesi olan Çağlayan Adliyesi İstanbul Adalet Sarayı’nda Can Dündar’a silahlı saldırı girişimi oldu. Saldırgan iki el ateş etti. Saldırgana Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek müdahale etti.

Polisten önce eşi, avukatı ve CHP Milletvekili müdahale etti.

Can Dündar ve Erdem Gül’e silahlı saldırı

Can Dündar saldırıdan yara almadı. Kurşunlardan biri NTV muhabiri Yağız Şenkal’ın bacağını sıyırdı.

Saldırgan, Can Dündar’a “Vatan hainisin” diye bağırdıktan sonra ateş etti. Saldırgan başta Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve avukatı Tora Pekin olmak üzere etraftakiler tarafından etkisiz hale getirildi. Can Dündar’a iki el ateş edildi ancak ikisi de isabet etmedi. Ardından polis ateş edilen noktaya geldi. Kaçmaya çalışmadığı görülen saldırgan silahını uzağa fırlattı, sonra da yüzükoyun yere uzanıp teslim oldu. Polis saldırganı gözaltına aldı.


Can Dündar’a saldırganın kimliği: Murat Şahin, 40 yaşında, Sivaslı

Saldırganın üzerinden ‘1976 Sivas doğumlu Murat Şahin’ kimliği çıktı. Saldırganın silahlı yaralamadan daha önce sabıkası var. Saldırgan asayiş şubeye götürülecek.

Saldırı mahkemenin karar için ara vermesi üzerine Dündar’ın dışarı çıktığı sırada meydana geldi. Dündar’la birlikte yargılanan Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül saldırganın, “Vatan haini” diye bağırdığını aktardı.

silahlı saldırı


Can Dündar, CNN Türk’e de şunları anlattı: “Mahkemede savunmamızı yaptık. Ara verdi, birkaç saat süreceğini söyledi. Kafede bekleyelim demiştik. Eşimle birlikte yürüyorduk. Tam o sırada karşıma biri çıktı, ‘Sen vatan hainisin’ diyerek ateş etti fakat denk gelmedi. Ben kenara çekilirken saldırganın üstüne atlıyorlar ve bir şekilde boynuna sarılıyorlar, o sırada bir el ateş etti. NTV muhabiri arkadaşımız yaralandı. Adamı yere yatırılmış gördüm sonra, beni oradan uzaklaştırdılar. Kimlerin cesaretlendirdiğini çok iyi biliyorum asıl onların suçlanması gerektiğine inanıyorum.”