Can Dündar’ı eşi ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek korudu

Türkiye’nin en büyük adliyesi olan Çağlayan Adliyesi İstanbul Adalet Sarayı’nda Can Dündar’a silahlı saldırı girişimi oldu. Saldırgan iki el ateş etti. Saldırgana Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve CHP Milletvekili Muharrem Erkek müdahale etti.

Polisten önce eşi, avukatı ve CHP Milletvekili müdahale etti.

Can Dündar ve Erdem Gül’e silahlı saldırı

Can Dündar saldırıdan yara almadı. Kurşunlardan biri NTV muhabiri Yağız Şenkal’ın bacağını sıyırdı.

Saldırgan, Can Dündar’a “Vatan hainisin” diye bağırdıktan sonra ateş etti. Saldırgan başta Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve avukatı Tora Pekin olmak üzere etraftakiler tarafından etkisiz hale getirildi. Can Dündar’a iki el ateş edildi ancak ikisi de isabet etmedi. Ardından polis ateş edilen noktaya geldi. Kaçmaya çalışmadığı görülen saldırgan silahını uzağa fırlattı, sonra da yüzükoyun yere uzanıp teslim oldu. Polis saldırganı gözaltına aldı.


Can Dündar’a saldırganın kimliği: Murat Şahin, 40 yaşında, Sivaslı

Saldırganın üzerinden ‘1976 Sivas doğumlu Murat Şahin’ kimliği çıktı. Saldırganın silahlı yaralamadan daha önce sabıkası var. Saldırgan asayiş şubeye götürülecek.

Saldırı mahkemenin karar için ara vermesi üzerine Dündar’ın dışarı çıktığı sırada meydana geldi. Dündar’la birlikte yargılanan Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül saldırganın, “Vatan haini” diye bağırdığını aktardı.

silahlı saldırı


Can Dündar, CNN Türk’e de şunları anlattı: “Mahkemede savunmamızı yaptık. Ara verdi, birkaç saat süreceğini söyledi. Kafede bekleyelim demiştik. Eşimle birlikte yürüyorduk. Tam o sırada karşıma biri çıktı, ‘Sen vatan hainisin’ diyerek ateş etti fakat denk gelmedi. Ben kenara çekilirken saldırganın üstüne atlıyorlar ve bir şekilde boynuna sarılıyorlar, o sırada bir el ateş etti. NTV muhabiri arkadaşımız yaralandı. Adamı yere yatırılmış gördüm sonra, beni oradan uzaklaştırdılar. Kimlerin cesaretlendirdiğini çok iyi biliyorum asıl onların suçlanması gerektiğine inanıyorum.”


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.